Չեխիայում բացվեց Հայաստանի դեսպանատունը
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու Չեխիայի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Կարել Շվարցենբերգը ներկա են գտնվել Պրահայում ՀՀ դեսպանության պաշտոնական բացման արարողությանը, որին ներկա էին Պրահայում հավատարմագրված դեսպաններ, Չեխիայի խորհրդարանի անդամներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ արտգործնախարարության պաշտոնական կայքը:
Չեխիայի ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Պրահայում Հայաստանի դեսպանության բացման կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դիվանագիտական ներկայացուցչություն հիմնելու Հայաստանի իշխանությունների որոշումը նոր լիցք կհաղորդի հայ-չեխական համագործակցությանը:
Երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են առևտրատնտեսական համագործակցության ներուժի օգտագործմանը, ներդրումների խրախուսման նպատակով քայլերի ձեռնարկմանը, մշակութային փոխանակումների ակտիվացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր չեխ գործընկերոջը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ բանակցային կարգավորումն այլընտրանք չունի։

Armenian Embassy Opens in Czech Republic
On Nov. 22, Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian and First Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg officially inaugurated the Armenian Embassy in Prague on Nov. 22. Present at the opening ceremony were members of the Parliament of the Czech Republic, other ambassadors in Prague and members of the local Armenian community, reads a statement issued by Armenia's foreign affairs ministry.
Schwarzenberg congratulated those gathered on the occasion, emphasizing that Armenia's decision to establish diplomatic representation in the country will bring about a new charge in Armenian-Czech cooperation.
During their meeting, the two foreign ministers discussed making use of the potential for trade and economic cooperation, taking steps to encourage investments, and stimulating cultural exchanges.
Nalbandian outlined the Nagorno Karabakh peace process to his Czech counterpart, and both agreed that there is no other alternative to resolving the conflict than through peaceful negotiations.