«Հանցագործ շները...». Մայրերը բորբոքվել էին սպանված զինծառայողի գործով նիստի ժամանակ
Երևանի Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվել է  2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով դատական նիստը:
Դատավոր Սամվել Մարդանյանն այսօրվա դատական նիստի հենց սկզբում մերժեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ  Ռուբեն Մարտիրոսյանի՝ դատավորին ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը:
Այնուհետև Մարտիրոսյանը նիստը նախագահող դատավորին ասաց, որ իրենք 25 օր առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել են հայտարարություն հանցագործության մասին: Մարտիրոսյանի խոսքով` դատախազը նպատակահարմար է գտել, որ այդ հայտարարությունը քննության առնի գործը քննող դատարանը:
Ռուբեն Մարտիրոսյանը ներկայացրել է հայտարարության բովանդակությունը:
«Երբ մեղադրողին բացարկ հայտնեցի, ես հայտնեցի նաև, որ նախաքննության ժամանակ եղել է հանցագործություն: Կան փաստեր, որ Արտակ Նազարյանի դիակը հայտնաբերվել է ոչ թե բարձունքում, այլ խրամատում, որը պաշտոնական հայտարարություն էր: Իսկ թե ինչու և ինչպես է հետագայում դիակը հայտնվել բարձունքում, անհասկանլի է.  դա մի ռեբուս է, որը չենք կարողանում լուծել», - ասել է Մարտիրոսյանը:
Նա խոսել է ևս մեկ փաստի մասին` տեղի ունեցածը որակելով հանցագործություն:
«Գործով քննիչ Պետրոսյանը գնում է դեպքի վայր և նշում, որ ժայռի վրա հայտնաբերել են արնանման հետքեր, սակայն ոչ մի փորձանմուշ չի վերցնում, որպեսզի հասկանալի դառնա դա իրոք արյուն է, կամ մարդու արյուն է, թե կենդանու: Հայտարարությունում նշված են էլի բազմաթիվ խախտումներ, որոնք կատարել է  նախաքննական մարմինը», - ասել է Մարտիրոսյանը:
Նկատի ունենալով այդ ամենը` Մարտիրոսյանը միջնորդել է, որ գործում որպես վկա ներգրավվեն քննիչներ Սարգիս Մադաթյանը և Լևոն Պետրոսյանը:
Սակայն դատավորը որոշել է տվյալ միջնորդությունը քննարկել  դատավարության մեկ այլ փուլում: Այնուհետև դատարանում սկսել է ցուցմունք տալ Արտակ Նազարյանի մայրը՝ Հասմիկ Հովհաննիսյանը: Սկզբում պատմելով, թե ինչ կիրթ  ընտանիքում է մեծացել Արտակ Նազարյանը, և նշելով, որ իր երեք երեխաները, այդ թվում` Արտակ Նազարյանը, բարձրագույն կրթություն են ստացել և պիտանի մարդիկ են դարձել հասարակության համար` Հովհաննիսյանը հուզվել է և այլևս չի կարողացել շարունակել իր խոսքը: Այդ պատճառով դատավորը ընդմիջում է հայտարարել:
Տեսնելով, որ Հասմիկ Հովհաննիսյանը շարունակում է լաց լինել դատարանի դահլիճում, դատական նիստին ներկա բանակում զոհված այլ զինծառայողների մայրեր ևս սկսել են լաց լինել ու բղավել. «Ով մեր երեխաների վրա ձեռք է բարձրացրել, Աստված նրանց արժանի պատիժ է տալու»:
«Էս պետությունն էլ ներում չշնորհի, համաներում չտա էդ հանցագործ շներին, որ գրոշի արժեք չունեն: Որ անգամ մեկին գումարած մեկ չգիտեն: Դուք բոլորդ էլ իրար հետ կապված եք», - գոռում էր սպանված զինծառայողներից մեկի մայրը:

The trial in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving during peacetime on Jul. 27, 2010, took place at the Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan today.
At the start of the trial, Judge Samvel Mardanyan overruled the motion for withdrawal put forth by the victim’s legal representative, Helsinki Association for Human Rights representative Ruben Martirosyan.
Martirosyan then informed the judge that 25 days ago they submitted a statement on a crime to the RA General Prosecutor’s Office. According to Martirosyan, the prosecutor found it advisable that the court examining the case take into account examination of that statement. The legal representative then presented the contents of the statement:
“When I challenged the accuser, I also said that a crime was carried out during the investigation. There are facts that Artak Nazaryan’s body was found not elevated, but entrenched, which was an official statement. As for why or how the body appeared elevated is incomprehensible: it is a riddle that we are unable to solve,” he said.
Martirosyan also spoke of another incident, calling what happened a crime.
“Investigator on the case Petrosyan goes to the scene of the incident and notes that they have found blood-like traces on the cliff, but he doesn’t take a sample to then understand whether it is actually blood — either human or animal blood. There are several violations also noted in the statement which the investigative body committed,” he said.
Taking this into consideration, Martirosyan motioned for investigators Sargis Madatyan and Levon Petrosyan be included in the case as witnesses.
However, the judge decided to discuss the motion at another stage of the trial. Then, Artak Nazaryan’s mother, Hasmik Hovhannisyan, began to give a testimony in court. Describing her family and her children’s higher education, Nazaryan’s mother became emotional and was unable to continue her testimony. The judge then announced a recess.
Hovhannisyan continued to cry in the courtroom, which prompted mothers of other killed soldiers to cry and shout, “Whoever raised a hand on our children, god will give them a deserved punishment!”
“This state won’t grant anymore amnesty; let it not give amnesty to those criminal dogs… You’re all connected to each other,” shouted another mother of a killed soldier.