«Աբորտի դիմելը տգիտության հարց է». Ինչու են Հայաստանում ազատվում աղջիկներից
2002 թվականից Հայաստանում գործում է Մարդու վերարտադրողական առողջության մասին օրենք, որի  տասներորդ հոդվածի համաձայն` մինչև 10 շաբաթական հղիությունը մայրը իրավունք ունի արհեստական վիժեցում անել: Այսինքն` օրենքով արգելված է ավելի մեծ տարիքում գտնվող պտղի վիժեցումը, ինչն էլ ամենատարածվածն է, քանի որ երեխայի սեռը հնարավոր է պարզել  միայն 12 շաբաթականից հետո: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է բժիշկ Վահե Տեր-Մինասյանը:
«Ներկայումս գնալով ավելի շատ են դիմում աբորտների: Այսպիսի սոցիալական պայմաններում երեխաներ մեծացնելը գնալով ավելի բարդ է դառնում: Մարդիկ ուզում են տղա երեխա ունենալ: Եթե առաջին երեխան աղջիկ է, անպայման ուզում են երկրորդը տղա լինի, որովհետև երրորդ երեխա ունենալ չեն նախատեսում: Մի քանի տարի հետո մենք կունենանք դեմոգրաֆիկ բարդ պատկեր, այսինքն` ավելի շատ տղաներ կլինեն, քան աղջիկներ»,- ասել է նա:
Տեր-Մինասյանը նաև հիշեցրել է այն վնասի մասին, որ պատճառում է աբորտը կնոջ առողջությանը: «Աբորտի դիմելը միայն տգիտության հարց է: Եթե կանայք և նրանց ամուսինները իմանան, թե ինչ մեծ վնաս է հասցնում աբորտը կնոջ առողջությանը, երբեք դրան չեն դիմի»,- ասել է բժիշկը:
Հանդիպմանը ներկա Տեր Կյուրեղ քահանա Տալյանը խոսել է աբորտի մերժման քրիստոնեական հիմքերի մասին: «Նման մարդասպանությունն արդարացնելը գալիս է Եվրոպայում տարածված նոր կրոնի` «մարդու իրավունքեր» կրոնից», - ասել է քահանան:
Ըստ նրա` աբորտների հետևանքով մահացել է 4 միլիոն մարդ` ավելի շատ, քան որևէ պատերազմում, մինչդեռ մարդու կյանքը Աստծո առջև մեծագույն արժեք է` «նույնիսկ փոքրիկ, դեռ աշխարհ չեկած կյանքը»:

'To Opt for Abortion is Just Ignorance': Why Sex-Selective Abortion is Widespread in Armenia
A Law on Reproductive Health and Reproductive Rights of Humans was approved in Armenia in 2002 — according to its 10th article, women can have an abortion up to 10 weeks into their pregnancy. That is, the law prohibits abortions after 10 weeks, which is the most widespread as it's possible to determine the fetus' sex only after the 12th week, said Dr. Vahe Ter-Minasyan, speaking to reporters in the Armenian capital today.
"More and more women are opting for abortion. Raising children in such social conditions is becoming increasingly difficult. People want to have a male child. If the first child is a girl, they undoubtedly want the second to be a boy because they don't plan on having a third child. A few years down the road we'll have a complex demographic picture; that is, there will be more boys than girls," he said.
Dr. Ter-Minasyan also recalled the damage that an abortion can cause to a woman's health. "To opt for an abortion is merely a question of ignorance. If women and their husbands knew how much damage an abortion causes to a woman's health, they would never choose it," he said.
Reverend Father Kyuregh Talyan of Surb Katoghike ("Holy Catholic") Church in Jrvezh of the Kotayk Diocese, also present at the press conference, spoke about Christianity's grounds for rejecting abortion. "To justify such murder comes from a new religion prevailing in Europe — the religion of 'human rights'," he said.
According to the priest, 4 million people have died as a result of abortions — more so than in any war. Human life is the greatest value before God, he continued, "even a small life of one who has not yet come into this world."