«Աբորտի դիմելը տգիտության հարց է». Ինչու են Հայաստանում ազատվում աղջիկներից
2002 թվականից Հայաստանում գործում է Մարդու վերարտադրողական առողջության մասին օրենք, որի  տասներորդ հոդվածի համաձայն` մինչև 10 շաբաթական հղիությունը մայրը իրավունք ունի արհեստական վիժեցում անել: Այսինքն` օրենքով արգելված է ավելի մեծ տարիքում գտնվող պտղի վիժեցումը, ինչն էլ ամենատարածվածն է, քանի որ երեխայի սեռը հնարավոր է պարզել  միայն 12 շաբաթականից հետո: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է բժիշկ Վահե Տեր-Մինասյանը:
«Ներկայումս գնալով ավելի շատ են դիմում աբորտների: Այսպիսի սոցիալական պայմաններում երեխաներ մեծացնելը գնալով ավելի բարդ է դառնում: Մարդիկ ուզում են տղա երեխա ունենալ: Եթե առաջին երեխան աղջիկ է, անպայման ուզում են երկրորդը տղա լինի, որովհետև երրորդ երեխա ունենալ չեն նախատեսում: Մի քանի տարի հետո մենք կունենանք դեմոգրաֆիկ բարդ պատկեր, այսինքն` ավելի շատ տղաներ կլինեն, քան աղջիկներ»,- ասել է նա:
Տեր-Մինասյանը նաև հիշեցրել է այն վնասի մասին, որ պատճառում է աբորտը կնոջ առողջությանը: «Աբորտի դիմելը միայն տգիտության հարց է: Եթե կանայք և նրանց ամուսինները իմանան, թե ինչ մեծ վնաս է հասցնում աբորտը կնոջ առողջությանը, երբեք դրան չեն դիմի»,- ասել է բժիշկը:
Հանդիպմանը ներկա Տեր Կյուրեղ քահանա Տալյանը խոսել է աբորտի մերժման քրիստոնեական հիմքերի մասին: «Նման մարդասպանությունն արդարացնելը գալիս է Եվրոպայում տարածված նոր կրոնի` «մարդու իրավունքեր» կրոնից», - ասել է քահանան:
Ըստ նրա` աբորտների հետևանքով մահացել է 4 միլիոն մարդ` ավելի շատ, քան որևէ պատերազմում, մինչդեռ մարդու կյանքը Աստծո առջև մեծագույն արժեք է` «նույնիսկ փոքրիկ, դեռ աշխարհ չեկած կյանքը»:

Аборт как результат невежества. Почему в Армении избавляются от девочек
С 2002 года в Армении действует закон о репродуктивном здоровье человека, согласно 10-ой статье которого, мать вправе пойти на искусственное прерывание до десятой недели беременности. То есть закон запрещает аборт плода, позже этого срока, как это часто случается, поскольку определить пол ребенка можно только после 12-ой недели.Об этом на встрече с журанлистами в среду заявил врач Ваге Тер-Минасян.
«В настоящее время чаще прибегают к аборту. В таких социальных условиях растить детей становится сложнее. Люди хотят мальчиков. Если первый ребенок девочка, то обьязательно хотят, чтобы второй был мальчиком, поскольку рождение третьего ребенка не планируется. Через несколько лет у нас будет сложная демографическая ситуация, то есть мальчиков будет больше девочек»,- сказал он.
Тер-Минасян напомнил также о вреде аборта. «Аборт, лишь результат невежества. Если бы женщины и их мужья знали, какой вред причиняет аборт здоровью женщины, они никогда бы не пошли на такое», - уверен врач.
Духовный пастырь церкви Сурб Катогике Котайкской епархии в Джрвеже, священник Кюрег Талян, в свою очередь, коснулся христиаснкой основы отрицания абортов. «Оправдание убийства такого рода идет от новой религии, распространенной в Европе - религии «прав человека»,- сказал священник.
По его словам, жертвами абортов стали 4 млн человек, больше, чем во время какой либо войны, подчеркнул Талян, «в том случае, когда жизнь человека перед Богом - самая большая ценность, даже самая маленькая, жизнь еще не появившегося на свет ребенка».