«Ավտոմատը մի կերպ մտցրել են որդուս բերանը». Արտակ Նազարյանի մայրը ցուցմունք տվեց
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով այսօրվա դատական նիստի ընթացքում ցուցմունք է տվել մահացած զինծառայողի մայրը` Հասմիկ Հովհաննիսյանը:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, խոսելու ընթացքում Հովհաննիսյանը հուզվել է, որից հետո ընդմիջում է հայտարարվել: Նիստը վերսկսվել է մոտավորապես մեկ և կես ժամ անց, և Նազարյանի մայրը շարունակել է ցուցմունքներ տալ:
Նա նշել է, որ այն վայրը, որը ներկայացվում էր որպես իր որդու ինքնասպանության վայր, ադրբեջանցի չորս դիպուկահարների կենտրոնն է եղել և իր որդին «գիժ չէր, որ գնար և կանգներ այնտեղ»:
Հասմիկ Հովաննիսյանը նաև դատարանին ներկայացրել է ժայռաբեկորի տակ նկարահանված մի լուսանկար, որտեղ իր որդին սպանված է եղել: Հովհաննիսյանը նշել է, որ այդ նկարն արվել է անհատի կողմից, և նկարում պարզ երևում է, որ ավտոմատը մի կերպ իր որդու ատամները կոտրելով մտցրել են նրա բերանը: Տվյալ լուսանկարը գործի նյութերում չկա:
Դատավոր Սամվել Մարդանյանն այսօր չի անդրադարձել այդ լուսանկարին, միայն նշել է, որ այն կհետազոտվի, այնուհետև կորոշվի` արդյոք այն կկցվի քրեական գործին և ապացույց կհանդիսանա:
Իր ցուցմունքի ժամանակ Հասմիկ Հովհաննիսյանը բարձրաձայնել է, որ գործում առկա լուսանկարներն իրենց չեն տվել:
Այնուհետև Հասմիկ Հովհաննիսյանի  ինքնազգացողությունը դարձյալ վատացել է, և դատավորը հետաձգել է  դատական նիստը` նշանակելով  այն նոյեմբերի  29-ին, ժամը 12.00-ին:

«Автомат впихнули сыну в рот, сломав ему зубы» - показания матери солдата
Повторное заседание по делу лейтенанта Артака Назаряна, погибшего 27 июля 2010 года в воинской части «Меграб» Тавушской области, началось спустя полтора часа после объявленного перерыва.
Напомним, что в ходе сегодняшнего слушания показания давала мать военнослужащего Асмик Ованисян. От волнения ей не удалось завершить свою речь, в связи с чем был объявлен перерыв.
Как сообщает корреспондент Epress.am, мать Назаряна заявила, что территория, выдаваемая за место, где сын покончил с собой, была окружена азербайджанскими снайперами с четырех сторон.
«Мой сын не был дураком, чтобы идти и стоять там», - сказала Ованисян.
Она представила фотографию, сделанную под глыбой утеса, на месте, где был убит сын. Фотография, по ее словам, была сделана частным лицом, и на ней отчетливо видно, что автомат впихнули в рот Назаряна кое-как, сломав ему зубы. Этой фотографии нет в материалах дела.
В связи с этим судья Самвел Марданян отметил только, что фотографию исследуют, в результате чего будет решено, приобщить ли ее к делу, и станет ли она доказательством.
Кроме того, в ходе дачи показаний Асмик Ованисян заявила, что им не предоставили имеющихся в деле фотографий. Затем самочувствие матери Назаряна снова ухудшилось, и судья перенес заседание на 29 ноября.