Խելագարված զինվորին օգնելու պետության խոստումները մնացին օդում. քննիչը զանգերին չի պատասխանում
Հուլիսին Ասկերանի զորամասերից մեկում խելագարված զինծառայող Հովհաննես Վարդանյանի մոտ հոգեբուժարանից դուրս գրվելուց հետո զգալի փոփոխություններ են նկատվում. նա նորմալ սնվում է, կարգավորվել է քունը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հովհաննեսի հայրը` Վարդան Վարդանյանը: Նրա խոսքով` կարևորն այն է, որ իր որդին տանն է` իր անմիջական հսկողության ներքո:
«Օրվա մեծ մասը Հովհաննեսը քնած է, քանի որ հոգեմետ դեղերի մեծ չափաբաժին է ընդունում`օրական չորս անգամ: Դեղերը գնում եմ դեղատնից` իմ միջոցներով` բժշկի նշանակած դեղատոմսով (իմիջիայլոց, շատ թանկարժեք դեղեր են): Ինչ վերաբերում է անվճար դեղեր ձեռք բերելուն, պիտի նշեմ, որ մինչև կարգ չունենա, անվճար դեղեր ստանալ չենք կարող», - պատմել է Վ.Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` բացի տարածքային բժշկի մոտ բուժումներ ստանալուց, Հովհաննեսը բուժման կուրս է անցնում նաև մասնավոր հոգեբույժ-հոգեբանի մոտ.
«Բժիշկն ասում է, որ ամեն ինչ կախված է ժամանակից, ու հարյուր տոկոսանոց երաշխիք տալ չի կարող: Նա խոստացել է Հովհաննեսին բերել այն վիճակի, որ գոնե կարողանա ինքնուրույն դուրս գալ, շփվել ընկերների հետ, մի խոսքով` չդառնա ծիծաղի առարկա», - ասել է նա:
Վարդան Վարդանյանը ցավով է փաստում, որ դեպքից հետո տղային օգնություն ցույց տալու շատ խոստումներ հնչեցին և այդպես էլ մնացին օդում կախված.
«Պաշտպանության նախարարությունից ու պետությունից մինչ օրս որևէ օգնություն չեմ  ստացել`որևէ կերպ չեն աջակցել, փոխարենը օգնել են ժողովուրդը և  տարբեր բարերարներ` անգամ իսկ ԱՄՆ-ից: Շատ թանկարժեք դեղեր են ուղարկել, որոնք սեփական միջոցներով ձեռք բերել հաստատ չէի կարողանա: Բոլոր բարերարների  անունները մեկառմեկ գրել եմ, որ երբ Հովհաննեսը մի փոքր կազդուրվի, անձամբ զանգի ու շնորհակալություն հայտնի», -ընդծել է նա:
Ինչ վերաբերում է գործի քննությանը, Վ. Վարդանյանը պատմում է, որ  ամսից ավել է, ինչ հեռախոսով զրուցել է քննիչի հետ, սակայն որևէ տեղաշարժ չի տեսնում:
«Երկու անգամ զանգել եմ  քննիչին, սակայն զանգերիս չի պատասխանում: Մեկ անգամ ևս կփորձեմ  զանգ տալ, եթե չպատասխանի, կդիմեմ բոլոր պատկան մարմիններին: Եթե փորձում են ժամանակ շահել ու կոծկել նախաքննությունը, ապա ասեմ, որ չարաչար սխալվում են`գլխիս տակ փափուկ բարձ դնելով: Շատերն են հորդորել հետ կանգնել  մեղավորներին պատժելու մտքից` ասելով, որ միևնույն է, դրանից տղայիս վիճակը չի թեթևանա, սակայն ես պայքարելու եմ, որպեսզի արժանի պատիժ կրեն բոլոր նրանք, ովքեր առնչություն ունեն այս գործին, հակառակ դեպքում նման թողտվության պայմաններում ցանկացածի երեխան կարող է ենթարկվել նման բռնությունների»,- ընդգծել է Հովհաննեսի հայրը:
Ինչ վերաբերում է  Հովհաննեսի բուժումը արտերկրում շարունակելուն, Վարդան Վարդանյանը լիահույս է, որ կգտնվի բարեխիղճ մեկը, ով  կաջակցի իրենց, քանի որ սեփական միջոցները բավականցնում են միայն դեղերին ու առօրյա հոգսերը հոգալուն:
Epress.am-ը զրուցել է «Հոգեբուժական բժշկական կենտրոն»-ի «Նորք» հոգեբուժական կլինիկայի տնօրեն Անաիդա Գևորգյանի հետ, ով  Հովհաննեսի վիճակը գնահատել է բավարար.
«Հովհաննեսը շարունակելու է բուժումը տնային պայմաններում` տարածքային բժշկի անմիջական հսկողության ներքո: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ տղան  հոգեբուժարանում անցել էր բուժման քսանչորս օրը, մենք ընդառաջեցինք նրա հոր հորդորներին և թույլ տվեցինք որդուն տուն տանել», - ասել է Անաիդա Գևորգյանը:
Ինչ վերաբերում է հասարակության համար վտանգավոր լինելուն, ապա, բժշկի խոսքով, յուրաքանչյուր առողջ մարդ իրենից պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում, հիվանդները նույնպես:
«Առողջները երբեմն ավելի շատ են հակված իրավախախտումների, քան  հոգեկան տարբեր շեղումներով  տառապողները, քանի որ հիվանդների նկատմամբ մեծ է ուշադրությունը թե ընտանիքի անդամների, թե շրջապատի կողմից, իսկ առողջները   վերահսկողությունից դուրս են և կարող են  տարատեսակ սխալներ թույլ տալ», -եզրափակել է Անաիդա Գևորգյանը:

Promises of State Assistance for Mentally Ill Soldier Unfulfilled. Investigator Not Responding to Calls
Significant changes can be seen in Hovhannes Vardanyan, the soldier who became mentally ill after serving over a year of his two-year military service in Askeran, Nagorno-Karabakh, after he was discharged from the psychiatric hospital, Hovhannes’ father, Vardan Vardanyan, told Epress.am, adding that the important thing is his son is at home, under his direct supervision.
"Hovhannes is asleep for most of the day because he takes a large dose of psychotropic drugs four times a day. I buy the drugs at the pharmacy, at my own expense, with the doctor's prescription. By the way, they are very expensive drugs. As for procuring drugs free of charge, I have to say that until the state gives him disability status we cannot get free medication," he said.
In addition to getting treated by the local doctor, Hovhannes is also receiving treatment from a private psychiatrist. "The doctor says that everything takes time and he cannot give a 100% guarantee. He promised to bring Hovhannes to the point where he can go out on his own, hang out with his friends — in short, to not be a laughing stock.
Vardan Vardanyan noted regretfully that after the incident, there were many promises of assistance to his son, which, however, did not materialize.
"So far I have not received any assistance whatsoever from the defense ministry or the state. Instead, I have received help from individuals and various charities, even from the US. They sent very expensive drugs, which I definitely wouldn't have been able to purchase on my own. I have written down the names of each and everyone of those who helped, so that when Hovhannes is a little bit better, he can personally call and thank them," he stressed.
Hovhannes' father also noted how it's been over a month since he spoke with the investigator on the case by phone, but he sees no progress.
"I called the investigator twice, but he's not answering my calls. I will try to call him again; if he doesn't respond, I'll appeal to all the proper bodies. If they are trying to buy time and cover up the preliminary investigation, then let me say, they are mistaken... Many have called for abandoning the idea of punishing the guilty, saying that it's all the same, my son's situation won't get better from this. But I will fight so that all those who are connected to this case are punished. Otherwise, in these terms of connivance, any child may be subject to similar violence," he said.
As for continuing Hovhannes' treatment abroad, Vardan Vardanyan hopes that he will find a charitable person who will help them as their is only enough money for tending to the medication and everyday concerns.
Epress.am also spoke with Anaida Gevorgyan, director of the Nork psychiatric clinic at the Psychiatric Medical Center, who assessed Hovhannes' situation as satisfactory.
"Hovhannes is going to continue his treatment at home, under the direct supervision of the local doctor. Considering the fact that he underwent treatment for 24 days in the mental hospital, we listened to his father's insistences and allowed him to take his son home," she said.
Asked how dangerous Hovhannes is to society, Gevorgyan said that "every healthy person poses a potential threat, and the ill likewise."
"Sometimes healthy people are more inclined to crime than those suffering from various mental illnesses, since great attention is paid to the ill by both family members and the surrounding environment, while the healthy are not supervised and can make a variety of mistakes," she concluded.