Էրդողանը ներողություն է խնդրել Դերսիմի սպանդի համար. Հայոց ցեղասպանությունը դեռևս տաբու է
Երեկ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետության անունից ներողություն է խնդրել 1930-ականների վերջին Դերսիմում իրականացված սպանդի համար: Նշենք, որ 1939 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը զանգվածային սպանությունների է ենթարկել իր դեմ բողոքող քաղաքացիներին` կոտորելով 10 հազարից ավելի մարդկանց:
Ինչպես տեղեկացնում է Hurriyet Daily News–ը, իր ելույթում Էրդողանն ընդգծել է այն փաստը, որ պատմության մեջ առաջին անգամ Թուրքիայի Հանրապետության ներկայացուցիչը ներողություն է խնդրում պետության կողմից իրականացված հանցագործությունների համար:
Նա վստահություն է հայտնել, որ այդ տարիներին երկիրը ղեկավարող «Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը» (CHP) պատասխանատու է ալևիներով բնակեցված տարածաշրջանում (ներկայիս Թունչելի) ռազմական գործողությունների համար,  և կուսակցության այժմյան ղեկավարությունը պետք է ներողություն խնդրի այդ իրադարձությունների համար:
«Եթե պետությունը պետք է ներողություն խնդրի և եթե նման նախադեպ գոյություն ունի, ապա ես ներողություն եմ հայցում: Այդուհանդերձ, եթե ինչ-որ մեկը պետք է ներողություն խնդրի և պատասխանատվություն կրի այդ ողբերգության համար, դա  AKP-ն կամ AKP-ի ղեկավարությունը չէ, այլ CHP-ն` պատմության այս արյունոտ  դրվագի հեղինակը, ինչպես նաև CHP-ի պատգամավորները և CHP-ի նախագահը. որը ծագումով Թունչելիից է», - ասել է վարչապետը` իր ղեկավարած իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության (AKP) անդամների հետ հանդիպման ժամանակ` ակնարկելով CHP-ի նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուին:
Քաղաքական վերլուծաբան Դողու Էրգիլը Hürriyet Daily News-ի հետ զրույցում նշել է, որ ներողություն խնդրելը նշանակալից փաստ էր և որ վարչապետը չպետք է բավարարվի մեկ ներողությամբ:
«Հետաքրքիր է, արդյո՞ք Էրդողանը նույնը կաներ, եթե մեղադրյալները մոտ կանգնած լինեին իր քաղաքական հայացքներին», - ասել է նա:
Նրա խոսքով` բանավեճը չպետք է սահմանափակվի Դերսիմի սպանություններով:
«Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի 1915 թվականի հայերի սպանությունների և 1955-ի սեպտեմբերի 6-7-ին (այդ օրերին Թուրքիայի կառավարությունը բոլոր ոչ մահմեդական փոքրամասնություններից խլել է գույքն ու ունեցվածքը - խմբ.) տեղի ունեցած իրադարձությունների համար, իրադարձություններ, որոնք ազգային փոքրամասնությունների զանգվածային արտահոսքի համար խթան եղան», - ասել է Էրգիլը:
Իր հերթին, Էրդողանը շարունակել է կշտամբել CHP-ի ղեկավար Քեմալ Քիլիջդարօղլուին, ով  Դերսիմի սպանությունները համեմատել էր հայերի ցեղասպանության հետ: Էրդողանը խոստացել է «իր տեղը ցույց տալ» յուրաքանչյուրի, ով կհամարձակվի նման համեմատություն անել:

Эрдоган извинился за резню в Дерсиме. Геноцид армян остается табу
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган от имени государства извинился за резню, осуществленную в Дерсиме в конце 30-ых годов.
В 1939-ом правительство Турции предприняло массовые убийства своих бастующих граждан, убив более 10 тыс. людей.
Как передает Hurriyet Daily News, в своем выступлении Эрдоган подчеркнул, что за всю историю представитель Турецкой Республики впервые просит прощения за преступления, совершенные государством.
Он выразил уверенность, что за военные действия в регионе, населенном алевитами (ныне Тунчели), ответственно тогдашнее руководство страны в лице «Республиканской народной партии» (CHP), и нынешнее руководство партии должно попросить прощения.
«Если государство дожно извиниться и если существует такой прецедент, то я приношу свои извинения. Тем не менее, если кто-то и должен извиняться и нести ответственность за эту трагедию, то это не партия «Справедливость и развитие» (AKP) или ее руководители, а CHP - ораганизаторы этого кровавого эпизода, а также депутаты и лидер CHP, который родом из Тунчели»,- сказал глава турецкого правительства в ходе встречи с членами правящей партии, намекая на лидера CHP Кемала Киличдароглу.
В интервью Hürriyet Daily News политический аналитик Догу Эргил отметил, что извинения – значительный факт и премьер не должен ограничиваться одним извинением.
«Интересно, поступил бы Эрдоган аналогичным образом, если на месте обвиняемых были люди, разделяющие его политические взгляды», - сказал он.
По словам аналитика, дебаты не должны ограничиваться резней в Дерсиме.
«Турция должна извиниться за убийства армян 1915 года и за события, имевшие место 6-7 сентября 1955 года (в эти дни правительство Турции конфисковало имущество и недвижимость у религиозных меньшинств - ред.). Эти события способствовали массовой миграции национальных меньшинств», - сказал Эргил.
В свою очередь, Эрдоган укорил лидера CHP Кемала Киличдароглу, сравнившего убийства в Дерсиме с геноцидом армян. Эрдоган пообещал «поставить на место» любого, кто осмелится на подобное сравнение.