Էրդողանը ներողություն է խնդրել Դերսիմի սպանդի համար. Հայոց ցեղասպանությունը դեռևս տաբու է
Երեկ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պետության անունից ներողություն է խնդրել 1930-ականների վերջին Դերսիմում իրականացված սպանդի համար: Նշենք, որ 1939 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը զանգվածային սպանությունների է ենթարկել իր դեմ բողոքող քաղաքացիներին` կոտորելով 10 հազարից ավելի մարդկանց:
Ինչպես տեղեկացնում է Hurriyet Daily News–ը, իր ելույթում Էրդողանն ընդգծել է այն փաստը, որ պատմության մեջ առաջին անգամ Թուրքիայի Հանրապետության ներկայացուցիչը ներողություն է խնդրում պետության կողմից իրականացված հանցագործությունների համար:
Նա վստահություն է հայտնել, որ այդ տարիներին երկիրը ղեկավարող «Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը» (CHP) պատասխանատու է ալևիներով բնակեցված տարածաշրջանում (ներկայիս Թունչելի) ռազմական գործողությունների համար,  և կուսակցության այժմյան ղեկավարությունը պետք է ներողություն խնդրի այդ իրադարձությունների համար:
«Եթե պետությունը պետք է ներողություն խնդրի և եթե նման նախադեպ գոյություն ունի, ապա ես ներողություն եմ հայցում: Այդուհանդերձ, եթե ինչ-որ մեկը պետք է ներողություն խնդրի և պատասխանատվություն կրի այդ ողբերգության համար, դա  AKP-ն կամ AKP-ի ղեկավարությունը չէ, այլ CHP-ն` պատմության այս արյունոտ  դրվագի հեղինակը, ինչպես նաև CHP-ի պատգամավորները և CHP-ի նախագահը. որը ծագումով Թունչելիից է», - ասել է վարչապետը` իր ղեկավարած իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության (AKP) անդամների հետ հանդիպման ժամանակ` ակնարկելով CHP-ի նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուին:
Քաղաքական վերլուծաբան Դողու Էրգիլը Hürriyet Daily News-ի հետ զրույցում նշել է, որ ներողություն խնդրելը նշանակալից փաստ էր և որ վարչապետը չպետք է բավարարվի մեկ ներողությամբ:
«Հետաքրքիր է, արդյո՞ք Էրդողանը նույնը կաներ, եթե մեղադրյալները մոտ կանգնած լինեին իր քաղաքական հայացքներին», - ասել է նա:
Նրա խոսքով` բանավեճը չպետք է սահմանափակվի Դերսիմի սպանություններով:
«Թուրքիան պետք է ներողություն խնդրի 1915 թվականի հայերի սպանությունների և 1955-ի սեպտեմբերի 6-7-ին (այդ օրերին Թուրքիայի կառավարությունը բոլոր ոչ մահմեդական փոքրամասնություններից խլել է գույքն ու ունեցվածքը - խմբ.) տեղի ունեցած իրադարձությունների համար, իրադարձություններ, որոնք ազգային փոքրամասնությունների զանգվածային արտահոսքի համար խթան եղան», - ասել է Էրգիլը:
Իր հերթին, Էրդողանը շարունակել է կշտամբել CHP-ի ղեկավար Քեմալ Քիլիջդարօղլուին, ով  Դերսիմի սպանությունները համեմատել էր հայերի ցեղասպանության հետ: Էրդողանը խոստացել է «իր տեղը ցույց տալ» յուրաքանչյուրի, ով կհամարձակվի նման համեմատություն անել:

Turkey's Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan apologized Tuesday “on the state’s behalf” for the Dersim killings in the late 1930s, marking the first time a representative of the Turkish Republic had ever apologized for the attacks, reports the Hürriyet Daily News.
He insisted that the Republican People’s Party (CHP), which ruled Turkey under a single-party regime at the time, was responsible for the military operation in the rebellious Alevi-populated region, the present-day province of Tunceli, and must apologize. “If an apology is required on behalf of the state and if such precedents exist, I am apologizing,” Erdoğan said at a meeting of his Justice and Development Party (AKP).
However, he said, “If someone is to apologize for and face up to this tragedy, it is not the AKP and the AKP government but the CHP, the author of this bloody episode, as well as the CHP deputies and the CHP chairperson who hails from Tunceli.”
The CHP leader withheld any immediate reaction, but his aides promptly issued condemnations.
Doğu Ergil, a political scientist, told the Hürriyet that the apology was remarkable and that the prime minister should not stop at one apology. “I wonder if Erdoğan would have done the same thing if the perpetrators had been close to his political views,” he said. “And the debate should not be limited to Dersim killings. Turkey should apologize for the 1915 Armenian killings and the Sept. 6-7, 1955, events, which resulted in the mass exodus of minorities from the country.”
Erdoğan slammed CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu for likening his stance on the Dersim killings to the Armenian diaspora’s genocide campaign, saying he would “put in his place” anyone who would make such a comparison.