Երեխայի մահվան համար աշխատանքից ազատված գինեկոլոգը կալանքի տակ չէ. չկա ապացույց
Օգոստոսի 14-ին  Վայքի ծննդատանը շնչահեղձուկով  ծնված, այնուհետ  «Մուրացանի»-ի համալսարանական հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունք տեղափոխված և քսան օր անց մահացած փոքրիկի մահվան մեջ հարազատների կողմից մեղադրվող մանկաբարձ-գինեկոլոգ Մետաքսյա Հովհաննիսյանը կալանքի տակ չէ և սպասում է փորձագիտական եզրակացության պատասխաններին:
Epress.am-ի հետ զրույցում Հովհաննսիյանն ասել է, որ այս ընթացքում որևէ սպառնալիք երեխայի հարազատների կողմից չի եղել:
«Կոնֆլիկտ կամ արտառոց դեպք այս ընթացքում չի եղել, ամեն ինչ հանգիստ է», - ասել է նա:
Epress.am-ի հետ զրույցում գործի դատավարական ղեկավարումն ու գործի դատավարման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող Վայոց Ձորի մարզի դատախազության դատախազ Գայանե Խաչիկյանը նշել է, որ քրեական գործի նախաքննության շահերի նկատառումներից ելնելով որևէ բան ասել չի կարող, որովհետև նախաքննության ընթացքում նշանակվել են փորձաքննություններ` բժշկական սխալի առկայությունը կամ բացակայությունը պարզելու համար, այնպես որ, մնում է սպասել փորձաքննության ավարտին:
«Բժշկուհին կալանքի տակ չէ, քանի որ բժշկական սխալի վերաբերյալ որևէ ապացույց չունենք, ամեն  բան կիմանանք փորձաքննության եզրակացությունից հետո, որը պարզ  կլինի մեկ-երկու ամսից: Սա այնպիսի առանձնահատուկ գործ է, ինչի մասին եզրակացություն կտա նախաքննական մարմինը` համապատասխան փորձագիտական եզրակացության պայմաններում», -նշել է Խաչիկյանը::
Հիշեցնենք, որ ծննդաբերող 20-ամյա Թորոսյան Արմինեին հարազատները օգոստոսի 14-ին բերել են ծննդատուն, սակայն աղջկան դիմեդրոլ ու անալգին են սրսկել և ուղարկել տուն, քանի որ Մետաքսյա Հովհաննիսյանը զբաղված էր տանը բուրդ չփխելով:
Արդյունքում` երխան ծնվել է ուշացումով, և ծննդաբերության ժամանակ խնդիրներ են ծագել:
Այս առթիվ  ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի ցուցումով ոստիկանության Վայոց Ձորի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով` «Բժշկակական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը»:

Vayk Doctor Accused of Negligence Dismissed from Work But Not Detained by Police
Head of the maternity ward in the southern Armenian town of Vayk, accoucheur and gynecologist Dr. Metaxya Hovhannisyan is not detained and is waiting for the outcome of expert findings.
Recall, relatives of a baby who recently died after being in a coma for over 2 weeks following delivery administered by Dr. Hovhannisyan insist that it was due to Dr. Hovhannisyan’s carelessness and negligence that their child died.
Speaking to Epress.am recently, Dr. Hovhannisyan said she has not been threatened by the child's family.
"There's been no conflict or bizarre incidents during this time; everything is quiet," she said.
Prosecutor Gayane Khachikyan with the Vayots Dzor Marz Prosecutor's Office who's managing the case told Epress.am that based on considerations of interests in the preliminary investigation, she cannot say anything because the existence or absence of negligence will be determined by the investigation findings.
"The doctor has not been detained, since we have no proof of negligence. We will know everything after the outcome of the investigation, which will be determined in one to two months. This is a special case, on which the investigative body will make a conclusion, with the appropriate expertise," she said.
Recall, relatives say 20-year-old, first-time mom Armine Torosyan had contractions on Aug. 14 so they took her to the Vayk hospital, only to be told to delay the birth as Hovhannisyan was tending to household errands (beating wool for blankets and the like) and would call on the family in the evening.
As a result, the child was born late and there were complications during childbirth.
Upon instruction by the Deputy Prosecutor General of the RA, the Vayots Dzor investigative division launched proceedings specified by RA Criminal Code Article 130 ("Failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel").