ՀՌԱԿ ատենապետը ցուցմունք է տվել «Նաիրիտի» աղմկահարույց գործով
ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը երեկ ոստիկանության քննչական վարչության կենտրոնի բաժին է կանչվել ցուցմունքներ տալու «Նաիրիտի» գործով, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը: Հիշեցնենք, որ Առաքելյանը մեղադրում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին 31 միլիոն դոլար յուրացման մեջ գործարանի վաճառքի գործարքը կնքելու ժամանակ:
Թերթը նշում է, որ քննիչ Արթուր Մանուկյանը Հարություն Առաքելյանին հարցրել է, թե ինչ տեղեկությունների հիման վրա է արել վերջինս արել 31 միլիոն դոլարի յուրացման մասին իր հայտարարությունը: ՀՌԱԿ ատենապետը նշել է, որ օգտվել է «42 սկզբնաղբյուրներից»` կայքեր, ռադիո և հեռուստահաղորդումներ, տեսաերիզներ և «Նաիրիտ»-ի նախկին աշխատակիցներ:
Ըստ օրաթերթի տեղեկությունների` Առաքելյանն ասել է, որ նրանց անունները կհրապարակի միայն իրենց հետ համաձայնեցնելուց հետո:
Միևնույն գործի վերաբերյալ «Առավոտ»-ը գրում է, թե ՀՌԱԿ ատենապետի`վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ուղղված միլիոնավոր դոլարների փոշիացման վերաբերյալ մեղադրանքների հիմնական դրդապատճառն իր գործնական հարաբերություններն են «Նաիրիտ»-ի հետ: Ըստ օրաթերթի աղբյուրների` այդ բիզնես-հարաբերություններն այնքան էլ հարթ չեն ընթացել: Նույն աղբյուրների տեղեկություններով` անգամ եղել են հարուցված քրեական գործեր` ոչ հօգուտ ՀՌԱԿ ատենապետի, որոնց պատճառով էլ «Նաիրիտը» դադարեցրել է Առաքելյանի հետ համագործակցությունը:

Автор компромата на премьера дал показания по делу «Наирит»
Лидера партии «Рамкавар-Азатакан» («Рабоче-либеральная», АПРА) Арутюна Аракеляна вчера вызвали в центральный отдел следственного управления полиции для дачи показаний по делу «Наирита», пишет газета «Жоховурд».
Напомним, что Аракелян обвиняет премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в присвоении госсредств в крупных размерах – $31 млн, во время заключения контракта о продаже завода.
Газета отмечает, что следователь Артур Манукян спросил у Аракеляна, на каком основании он сделал заявление о хищении отмеченной суммы. Лидер партии «Рамкавар-Азатакан» заявил, что он пользовался «42 первоисточниками» - сайты, радио и телепередачи, бывшие сотрудники завода.
По данным газеты, Аракелян заявил, что назовет их имена только с их согласия.
В свою очередь, газета «Аравот» пишет, что истинной причиной обвинений лидера АПРА являются его отношения с заводом «Наирит». Согласно источникам газеты, эти бизнес- отношения были не столь гладки. Даже были возбуждены уголовные дела, не в пользу лидера партии, в связи с чем «Наирит» прекратил сотрудничество с Араклеяном.