ՀՌԱԿ ատենապետը ցուցմունք է տվել «Նաիրիտի» աղմկահարույց գործով
ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը երեկ ոստիկանության քննչական վարչության կենտրոնի բաժին է կանչվել ցուցմունքներ տալու «Նաիրիտի» գործով, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը: Հիշեցնենք, որ Առաքելյանը մեղադրում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին 31 միլիոն դոլար յուրացման մեջ գործարանի վաճառքի գործարքը կնքելու ժամանակ:
Թերթը նշում է, որ քննիչ Արթուր Մանուկյանը Հարություն Առաքելյանին հարցրել է, թե ինչ տեղեկությունների հիման վրա է արել վերջինս արել 31 միլիոն դոլարի յուրացման մասին իր հայտարարությունը: ՀՌԱԿ ատենապետը նշել է, որ օգտվել է «42 սկզբնաղբյուրներից»` կայքեր, ռադիո և հեռուստահաղորդումներ, տեսաերիզներ և «Նաիրիտ»-ի նախկին աշխատակիցներ:
Ըստ օրաթերթի տեղեկությունների` Առաքելյանն ասել է, որ նրանց անունները կհրապարակի միայն իրենց հետ համաձայնեցնելուց հետո:
Միևնույն գործի վերաբերյալ «Առավոտ»-ը գրում է, թե ՀՌԱԿ ատենապետի`վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ուղղված միլիոնավոր դոլարների փոշիացման վերաբերյալ մեղադրանքների հիմնական դրդապատճառն իր գործնական հարաբերություններն են «Նաիրիտ»-ի հետ: Ըստ օրաթերթի աղբյուրների` այդ բիզնես-հարաբերություններն այնքան էլ հարթ չեն ընթացել: Նույն աղբյուրների տեղեկություններով` անգամ եղել են հարուցված քրեական գործեր` ոչ հօգուտ ՀՌԱԿ ատենապետի, որոնց պատճառով էլ «Նաիրիտը» դադարեցրել է Առաքելյանի հետ համագործակցությունը:

Harutyun Arakelyan Gives Testimony in Nairit Case Accusing PM of Embezzlement
Democratic Liberal Party of Armenia (HRAK) leader Harutyun Arakelyan yesterday was called to the central police investigation department to give a testimony in the Nairit Plant case, reports Joghovurd. Recall, Arakelyan is accusing Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan in embezzling $31 million USD of state funds in the process of the sale of Nairit Plant in 2006 (when Tigran Sargsyan was head of the Central Bank).
The paper notes that investigator Artur Manukyan asked Arakelyan based on what information he is making such an accusation, to which the party leader responded that the information was sourced from websites, radio and TV broadcasts, videos and former Nairit employees.
Arakelyan said, according to the paper, that he will publish their names only after obtaining their consent.
On the same case, another local daily, Aravot, reports that the main motive behind Harutyun Arakelyan's accusation against the PM is his business relations with Nairit. According to Aravot's sources, those business relations didn't go over so well — there were even criminal cases launched against the party leader, as a result of which Nairit suspended its cooperation with Arakelyan.