«Իրան բարձր ա պահում». ՀՀԿ-ականը բացատրել է` ինչու է պատգամավորին «հայվան» անվանել
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը (Շմայս), ով երեկ Ազգային ժողովում «Ժառանգության» պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի ելույթի ժամանակ վերջինիս «հայվան» է անվանել, չի հիշում երեկվա միջադեպը:
«Տենց բան ա եղե՞լ, չեմ հիշում», - «Ժողովուրդ» թերթին ասել է Մովսիսյանը:
Այդ դիտարկմանը, թե տեսաձայնագրությունը տեղադրված է համացանցում, պատգամավորն արձագանքել է. «Էէէ, ջղայնացա, ի՞նչ անեմ: Հո մանկապարտեզ չի»:
Պարզաբանելով, թե կոնկրետ ինչն է իրեն ջղայնացրել Մարտիրոսյանի ելույթի մեջ, Մովսիսյանն ասել է. «Իրան շատ բարձր ա պահում: Սպասում ա` սաղ սուս մնան, որ խոսա: Սաղիս էրեխու տեղ ա դրել: Դրա համար էլ ջղայնացել եմ»:
Հիշեցնենք, որ երեկ Արմեն Մարտիրոսյանի ելույթի ժամանակ դահլիճում աղմուկ էր տիրում: Մարտիրոսյանը դադարեցրեց ելույթը` սպասելով, որ գործընկերները լռեն: Դա դուր չեկավ Առաքել Մովսիսյանին, ով տեղից բղավեց. «Չեմ եկել, որ քո նման հայվանի ելույթը լսեմ»:

Republican Party of Armenia (HHK) MP Arakel Movsisyan, who during Heritage Party MP Armen Martirosyan's speech in parliament yesterday called him an "ass" (or an "animal"), doesn't recall the incident.
"Such a thing happened? I don't remember," he told local daily Joghovurd.
To the journalist's comment that the video of him saying this has been uploaded online, the MP said, "Well, I got angry, what should I do? It's not kindergarten after all."
Explaining what it was in the opposition MP's speech that made him angry, Movsisyan said, "He thinks he's above the rest. He's waiting for everyone to be quiet so he can speak. He's treats us all like children. And that's why I got angry."
Recall, people were speaking while Martirosyan was presenting a bill in Armenia's National Assembly on Wednesday. As a result, Martirosyan stopped speaking and waited for the room to quiet down. Apparently, the HHK MP wasn't too pleased about that as from his seat in the back row, he shouted, "I haven't come to listen to a speech by an ass like you!"
"You're the ass! What kind of talk is that?" retorted Martirosyan from the podium.
Note: Arakel Movsisyan's name was incorrectly stated as "Harutyun Arakelyan" in the original piece published on Nov. 30.