Զոհված զինվորի գործով վկան ժամանակին չի զորացրվել. Նախարարը խոստացել է զբավել
Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվել  է 2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով արտագնա դատական նիստը: Այսօրվա նիստի ժամանակ հարցաքննության են բերել գործով անցնող վկա Արման Մնացականյանին, ով ծառայում է Ռազմական ոստիկանությունում, իսկ ժամանակին ծառայել է այն զորամասում, որտեղ ծառայել է Արտակ Նազարյանը:
Դեկտեմբրի 4-ին Մնացականյանը պետք է զորացրվեր, սակայն դա տեղի չունեցավ: Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը` Հելսինկյան ասոցիացիայից, և տուժողի մայրը՝ Հասմիկ Հովհաննիսյանը, այսօր հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ և տեղեկացրել, որ Մնացականյանըդեռ չի զորացրվել: Սեյրան Օհանյանը խոստացել է  զբաղվել այդ հարցով:
Մինչ Մնացականյանին կհարցաքննեին, Մարտիորսյանը հետաքրքրվել է, թե ով է վարձել նրա փաստաբանին, քանի որ անցյալ դատական նիստին Մնացականյանը փաստաբան չի ունեցել, և դատվորն ասել էր, որ նրան հանրային պաշտպան կտրաամդրեն: Պարզվել է, որ նա Փաստաբանների պալատի անդամ է: Դատվորը հայտարարել է, թե իրեն չի հետաքրքրում` ով է վարձել Մնացականյանի պաշտպանին:
Մարտիորսյանը սա համարել է  դատավորի կողմից կողմնակալ քայլ և ինքնաբացարկի միջնորդություն է հայտնել նրան, որը դատավորը մերժել է:
Այնուհետև  տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը  միջնորդել է  Մնացականյանին հարցաքննել զորացրվելուց հետո, որին միացել են բոլոր ամբաստանյալների պաշտպանները, սակայն առաջարկը մերժվել է:
Գործով անցնող մեղադրյալ Հակոբ Մանուկյանի փաստաբան Հրանտ Գևորգյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն է  հայտնել մեղադրող դատախազ  Հարություն Հարությունայնին` թերի քննություն կատարելու համար: Իսկ Ռուբեն Մարտիորսյանը, միանալով այդ միջնորդությանը, ավելացրել է, որ գործով անցնող վկա Արթուր Մկրտչյանի այն դիմումը, որում նա նշել է, որ իր նախաքննական ցուցմունքն իրենից կորզել են` Ռազմական ոստիկանությունում իրեն ծեծելով, չի համապատասխանում իրականությանը, կորել է գործի նյութերից: Այս միջնորդության որոշումը կհրապարակվի վաղը` ժամը 14.00:

Witness in Artak Nazaryan Case Not Discharged from Military: Defense Minister Promises to Look into it
The trial in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving in Tavush marz (province) during peacetime on Jul. 27, 2010, resumed at the Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan Tuesday. This time witness Arman Mnatsakanyan, who works at the military police, but who at one time served at the same military base as Nazaryan, was called to the witness stand.
On Dec. 4, Mnatsakanyan was to have been discharged from the military, but that didn't happen. Representing the victim's legal successor, Ruben Martirosyan of the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights and the victim's mother, Hasmik Hovhannisyan, Tuesday met with Armenia's defense minister and informed them that Mnatsakanyan hasn't yet been discharged. Minister of Defense Seyran Ohanyan promised to look into the matter.
Prior to examining the witness, Martirosyan was interested in who hired Mnatsakanyan's attorney as he didn't have an attorney at the last court session, and the judge said he would be provided with a public defender. Instead, however, he has an attorney who is a member of the RA Chamber of Advocates. The judge said he's not interested in who hired Mnatsakanyan's attorney.
Martirosyan considered this comment by the judge to be biased and put forth a motion for withdrawal (not the first time), which the judge rejected.
Then, Mushegh Shushanyan, attorney to the victim's legal successor, motioned to examine Mnatsakanyan after the latter is discharged from the military. Representatives of all the defendants joined in this motion, but it too was refused.
Attorney Hrant Gevorgyan, representing accused Hakob Manukyan, expressed a motion of withdrawal to prosecutor Harutyun Harutyunyan, for carrying out an incomplete examination. And Ruben Martirosyan, joining this motion, added that the appeal by witness Artur Mkrtchyan in which he said that his testimony during the preliminary investigation was extorted from him and that he was beaten at the military police station, does not correspond to the truth — it is lost and not among the materials in the case.