Ակցիա. Հայաստանում կպահանջեն ազատ արձակել ռուսաստանցի ընդդիմադիրներին
Facebook սոցիալական ցանցում հայաստանցիներն «Ազատ քաղաքացիներն ազատ քաղաքացիների համար» անունը կրող իրադարձություն են ստեղծել, որը նվիրված է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց կայանալիք ակցիային:
Էջի հեղինակները հրավիրում են քաղաքացիներին դեկտեմբերի 10-ին, ժամը 12:00-ին հավաքվել ՌԴ դեսպանության դիմաց` պահանջելով ռուսաստանյան ընդդիմության առաջնորդների և ընդդիմադիր հասարակական գործիչների անհապաղ ազատ արձակում, նրանց կողմից կազմակերպվող խաղաղ ցույցերի և երթերի թույլատրում, ինչպես նաև ազատ խոսքի դեմ սանձազերծված ապօրինի քաղաքականության դադարեցում:
Հիշեցնենք, որ ձերբակալությունները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 4-ին Ռուսաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո կայացած բողոքի ակցիաների ընթացքում:
«Ինչպես և ժողովրդավարացման ճանապարհին գտնվող, սակայն ավտորիտար ռեժիմներ ունեցող շատ երկրներում, այնպես էլ Ռուսաստանում վերջին ընտրությունները ցույց տվեցին, թե որքան անպաշտպան է մարդը նման պայմաններում և ինչ է պատահում նրա հետ, երբ փորձ է արվում կազմակերպել բողոքի ակցիաներ` կեղծված ընտրությունների և երկրում տեղի ունեցող անօրինականությունների դեմ: Մենք` Հայաստանում նմանատիպ դրսևորումների դեմ հանդես եկող քաղաքացիներս, մեր վրդովմունքն ենք հայտնում ժողովրդավարացման գործըթնացների ջատագովներին բանտերը նետելու քաղաքականության դեմ, անկախ նրանից, թե որտեղ է դա տեղի ունենում` Մոսկվայում, Կահիրեում, Միսնկում, թե Մոգադիշոյում», - ասված է էջի հեղինակների հաղորդագրության մեջ:

Armenians on Facebook have created an event page called "Free citizens for free citizens!" in which they call on members of the public to join them at a protest outside the Embassy of the Russian Federation in Armenia on Dec. 10 at 12 pm, demanding the release of Russian opposition leaders and activists, permission to hold peaceful demonstrations and marches, and the end of harassment of freedom of speech.
"As in many countries that are on the path to democracy but have authoritarian regimes, so too in Russia, the last election showed how helpless people are under such conditions. We have seen what happens when they try to organize a protest against rigged elections and illegal processes in the country.
"We, a group of people in Armenia who have been fighting against similar phenomena,  express our outrage at the arrests of opposition figures who stand for democratic process, regardless of where it occurs — in Moscow, Cairo, Minsk or Mogadishu," reads the accompanying text on the social networking site.