Ակցիա նախագահի նստավայրի մոտ. այս անգամ բողոքում էին օդաչուները
«Ամեն հինգշաբթի հավաքվել ենք կառավարության շենքի մոտ ու որևէ արդյունքի չենք հասել: Կառավարության անդամներից ոչ ոք երբևէ մեզ չի մոտեցել ու որևէ կերպ մեր հարցի լուծմանը նպաստելու ելքեր չի առաջարկել: Բոլոր նրանց, ում մինչ օրս մենք դիմել ենք, ցույց են տվել Բաղրամյան 26-ը՝ մատնանշելով Սերժ Սարգսյանին: Մեր հարցի լուծումը միայն նա կարող է տալ: Բավական է համեստություն անել ու լռել: Եկել ենք նախագահական նստավայր՝ մեր բողոքի ձայնը հասցնելու երկրի առաջին դեմքին, և պահանջում ենք օրենքով մեզ հասանելի հաշմանդամության նպաստները», - Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ակցիային մասնակցող օդաչուներից մեկը:
Հաշմանդամ օդաչուների խոսքերով՝ իրենց շարքերը գնալով նոսրանում են, ինչն էլ շահավետ է հայաստանյան իշխանությունների համար:
«Մի քանի օրից, երբ կրկին կգանք այստեղ, կարող եք գալ ու համոզվել, որ այս մի քանի օրում մեր շարքերում կորուստներ ենք ունեցել: Բայց գալու ենք այնքան ժամանակ, մինչև վերին ատյաններում հասկանան, որ պետք չէ այսչափ անտարբեր լինել այս երկրի համար առողջությունը քայքայած մարդկանց նկատմամբ: Կարևոր չեն եղանակային պայմանները, եթե պահանջվի՝ նստացույցի կդիմենք հենց Ամանորի գիշերը», - ասել են նրանք:
Հիշեցնենք, որ հաշմանդամ օդաչուների խումբը բողոքում է այն փաստի կապակցությամբ, որ իրենք աշխատանքի ընթացքում վնասվածքներ են ստացել, սակայն իրենց փոխհատուցում չի վճարվել:

Retired pilots with disabilities were protesting outside the Armenian president's residence today.
"Every Thursday we've gathered outside the government building, and it's yielded no results. No government staff has ever approached us, and no proposals toward solving our issue have ever been offered. All those who we have contacted till today have pointed to 26 Baghramyan Ave., pointing out Serzh Sargsyan. Only he can provide the solution to our problem. No more being modest and silent. We've come to the presidential resident to raise our voice of protest to the country's top figure, demanding the disability payments owed to us by law," said one retired pilot participating in the protest.
According to the retired pilots, their numbers are gradually diminishing, which is beneficial for the Armenian authorities.
"In a few days, when we will come here again, we can come and be convinced that during these few days we've had losses among our rank and file. But we will keep coming until the upper echelons realize they can't be so indifferent toward people whose health has deteriorated for this county. Weather conditions aren't important; if required, we will plan a sit-in right on New Year's Eve," they said.
Recall, the retired pilots say they were injured while on the job, but since the collapse of the Soviet Union, have never received compensation.