Կնոջը հասցրած ապտակը բավարար չեղավ Սյունիքի մարզպետին պատժելու համար
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է Սիլվա Համբարձումյանի գրավոր հաղորդման հիման վրա՝ «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցի սրճարանում իր և Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի միջև նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը: Հիշեցնենք, որ գործը հարուցվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով (ծեծ):
Նախաքննությունը պարզել է, որ տևական ժամանակ Սուրիկ Խաչատրյանի և Սիլվա Համբարձումյանի միջև ձևավորվել են անբարյացակամ հարաբերություններ:
««Արմենիա-Մարիոթ» սրճարանում նրանց միջև 2011թ. նոյեմբերի 14-ին ծագած վեճի ընթացքում մարզպետը մեկ անգամ ձեռքով հարվածել է (ապտակել) Սիլվա Համբարձումյանին: Նշված հանգամանքը հիմնավորվել է նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով, այդ թվում՝ ականատես վկաների ցուցմունքներով, միջադեպի տեսագրությամբ, ինչն առգրավվել և կցվել է քրեական գործին:
Սիլվա Համբարձումյանի ցուցմունքի համաձայն՝ Սուրիկ Խաչատրյանի ապտակից մարմնական վնասվածքներ չի ստացել և հրաժարվել է դատաբժշկի ուղեգրից, իսկ Սուրիկ Խաչատրյանն իր ցուցմունքում հայտնել է, որ զղջում է կատարածի համար», - նշված է ՀՔԾ-ի հաղորդագրության մեջ:
Նախաքննությունը եկել է այն եզրակացության, որ մարզպետի արարքն իր մեջ չի պարունակում ծեծի հատկանիշներ՝ իր «եզակիության և նվազ կարևորության պատճառով, քանի որ քրեական իրավունքի տեսությունում «ծեծել» ասելով հասկացվում է ֆիզիկական ցավ պատճառելուն ուղղված բազմաթիվ հարվածներ հասցնելը»:
Ըստ այդմ, 2011թ.դեկտեմբերի 12-ին որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Սիլվա Համբարձումյանը «Հայկական ժամանակ» օարթերթի հետ զրույցում նշել էր, որ Սուրիկ Խաչատրյանը միջնորդների միջոցով խոստացել է վերադարձնել վեճի պատճառ դարձած 102 միլիոն դրամի պարտքը մինչև դեկտեմբերի 15-ը:

A Slap on the Face Isn't a Crime, Says SIS in Case of Female Entrepreneur Slapped by Syunik Marzpet
The RA Special Investigative Service (SIS) has concluded its investigation into an incident involving entrepreneur Silva Hambardzumyan, who asserted that Syunik marzpet (regional governor) Suren (Surik) Khachatryan hit her in a Yerevan hotel on Nov. 14, reads a statement issued by the RA Special Investigative Service today. Recall, criminal proceedings were launched under battery charges (RA Criminal Code Article 118).
"During their dispute on Nov. 14, 2011, in the Armenia Marriott cafe, the marzpet hit (slapped) Silva Hambarzumyan once with his hand. This fact was based on evidence acquired during the investigation, including witness testimonies and video footage, which was seized and enclosed in the criminal case.
"According to Silva Hambardzumyan's testimony, she didn't receive bodily injuries from Surik Khachatryan's slap and she refused a medical report, while Suren Khachatryan in his testimony said that he regrets what he did," reads the statement.
The investigation determined that the pair had been on unfriendly terms for a long time and came to the conclusion that the marzpet's actions did not constitute battery (a criminally punishable offense) per se. Thus, the SIS decided to dismiss the case.
Recall, on Nov. 10, Hambardzumyan charged that a mining company owned by Khachatryan misappropriated mining equipment worth more than 100 million drams ($265,000 USD) from a mine belonging to her. Later, in an interview with local daily Haykakan Jamanak, the entrepreneur said that Khachatryan, through intermediaries, promised to transfer his debt to her account by Dec. 15.