Անկարան պահանջում է Փարիզից չքաղաքականացնել Հայոց Ցեղասպանության հարցը
Անկարան նախազգուշացրել է Փարիզին այն «անդառնալի կորուստների» մասին, որոնք կարող են հետևել հաջորդ շաբաթ ֆրանսիական խորհրդարանում քննարկվելիք 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության հերքումը քրեականացնելու մասին օրենքի ընդունմանը:
«Ներկայումս Թուրքիան աշխատանքներ է տանում ֆրանսիական պաշտոնատար անձանց հետ»,- Today’s Zaman-ի հետ զրույցում հայտարարել են Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչները`վկայակոչելով Անկարայի հայտարարություններն առ այն, որ Ֆրանսիան չպետք է քաղաքականացնի ինչպես թուրքերի, այնպես էլ հայերի համար ցավոտ թեմա համարվող հարցը:
«Ֆրանսիական վարչակազմը քաջատեղյակ է, թե որքան ցավոտ խնդիր է սա մեր երկրի համար: Մենք հույս ունենք, որ ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվի, որը կարող է անդառնալի կորուստներ բերել հատկապես այն ժամանակահատվածում, երբ Ֆրանսիան և Թուրքիան թևակոխել են հարաբերությունների կայուն փուլ, երբ հնարավորություն կա մեծացնելու համագործակցություն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում», - ասված է Արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ, որում Անկարան ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ Հայոց Ցեղասպանության հարցի քննումը Ֆրանսիայի կողմից ընդամենը ընտրություններին ընդառաջ արվող քայլ է:
Նշենք, որ 2012 թվականի Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների սոցիալիստ թեկնածու Ֆրանսուա Օլանդը հայկական ծագում ունեցող 400 ֆրանսիացիների առջև խոստացել է խնդրել Ֆրանսիական Սենատի նոր ձախական մեծամասնությանը «կրկին ընդունել Հայոց Ցեղասպանությունը ժխտողներին քրեական հետապնդման ենթարկելու մասին օրինագիծը»:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը 2001 թվականին ճանաչել էր Հայոց Ցեղասպանության փաստը, որից հետո ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները սրվել են: 2006 թվականին Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատն ընդունել է նաև Հայոց Ցեղասպանության փաստին առնչվող ևս մեկ օրինագիծ, համաձայն որի, յուրաքանչյուր ոք, ով կժխտի Ցեղասպանության փաստը, քրեական հետապնդման կենթարկվի: Վերին պալատը, սակայն, չէր հաստատել տվյալ օրինագիծը:

В Турции знают, зачем французские политики вспомнили о Геноциде армян
Анкара предупредила Париж о тех «невосполнимых потерях», которые могут последовать в случае принятия на следующей неделе французским парламентом закона об уголовном преследовании за отрицание Геноцида армян 1915 года.
«На данный момент Турция ведет работы с французскими чиновниками», - в беседе с Today’s Zaman заявили представители МИД Турции.
Внешнеполитическое ведомство Турции распространило заявлении, в котором сказано, что Франция не должна политизировать столь болезненный для армян турок вопрос. «Французская администрация прекрасно понимает насколько это болезненная проблема для нашей страны. Мы надеемся, что никакие шаги не будут предприняты, которые могут привести к невосполнимым потерям, особенно когда Франция и Турция вступили в стабильный этап, когда есть возможность увеличить сотрудничество как в двустороннем формате, так и намеждународной арене».
В заявлении также сказано, что на подобный шаг Париж пошел в предверии выборов.
Напомним, кандидат на президентских выборах 2012 года Франсуа Оланд, выступая французами армянского происхождения, пообещал лоббировать перед левым большинством Сената «вновь принять законопроект об уголовном преследовании за отрицание Геноциде».
Франко-турецкие отношения обострились еще в 2001 году, когда парламент Франции признал факт Геноцида армян. В 2006 году нижняя палата парламента приняла еще один законопроект об уголовном преследовании любого, кто будет отрицать факт Геноцида. Верхняя палата не ратифицировала данный законопроект.