ԽՍՀՄ տարիների գործակալների գաղտնազերծումն արդիական չէ, եզրակացրել է կառավարությունը
Այսօր ՀՀ կառավարության նիստում քննարկվել է «Գաղտնազերծման (լյուստրացիայի) մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով հանդես են եկել Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները։
Գործադիրը հանգել է եզրակացության, որ խնդիրն արդիական չէ, ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտություն չկա, հաղորդում ՀՀ կառավարության կայքը:
Հիշեցնենք, որ օրենքի նախագծով առաջարկվում էր « մինչև 1991 թվականը պետական անվտանգության հետախուզական, հակահետախուզական, օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների կամ այլ երկրների հատուկ ծառայությունների հետ բացահայտ կամ գաղտնի հիմունքներով աշխատած, կամ համգործակցած անձանց գաղտնազերծումը»:

The Government of Armenia at its meeting today discussed the draft legislation on lustration proposed by the Heritage Party's parliamentary faction.
The executive concluded that the issue is not current and there's no need to approve the bill, according to the Government of Armenia official website.
As previously reported, the draft Law on Lustration aims to declassify individuals who worked for the Committee for State Security, intelligence services and investigators of the former Soviet Union before the Sept. 21, 1991 referendum on Armenia’s independence.