Քաղաքապետը խոստացել է վերաբացել «Փարիզյան սուրճ» սրճարանի բացօթյա մասը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը զանգահարել է և զրուցել է Աբովյան փողոցի վրա գտնվող «Փարիզյան սուրճ» սրճարանի հիմնադիր Վալերի-Աշխեն Գործունյանի հետ: Հիշեցնենք, որ երկու շաբաթ առաջ սրճարանի բացօթյա մասը քաղաքապետարանի որոշման համաձայն ապամոնտաժվել է, և Գործունյանն այդ խնդրի առնչությամբ դիմել էր քաղաքապետին: Նա նշում էր, որ այդ հատվածը չի խանգարում փողոցի անցուդարձին:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է «Փարիզյան սուրճ»-ի սեփականատերը, քաղաքապետը հեռախոսազրույցի ընթացքում հավաստիացրել է, որ Գործունյանի և նրա սրճարանի դեմ ոչինչ չունի:
Մարգարյանը սրճարանի հիմնադրին ասել է` «մեկ-երկու ամիս համբերի և սրճարանը նորից կգործի»:
«Քաղաքապետն ինձ ասաց, որ իրենք Աբովյան փողոցում բարեկարգման  աշխատանքներ են տանում և բոլոր ապօրինի կառույցները քանդում են: Ես նույնպես որպես քաղաքը սիրող մարդ կողմ եմ, որպեսզի քաղաքը բարեկարգվի և ապօրինի կառույցներ չլինեն: Հարգելով քաղաքապետի խոսքը և հույս ունենալով, որ այդ աշխատանքներից հետո քաղաքը իսկապես կսիրունանա` ես կսպասեմ: Լինելով սփյուռքահայ` ես մտածում եմ, որ քաղաքապետը սուտ չի խոսում», - ասել է  Վալերի-Աշխեն Գործունյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ իրենք սրճարանի ապամոնտաժման հետևանքով ֆինանսական դժվարությունների առջև են կանգնել: Գործունյանի խոսքով` բացօթյա սրճարանի պատեր հանդիսացող ցելոֆանները իրենք նոր էին կարել և փակցրել, բացի դա, այլ ծախսեր նույնպես արել էին, որպեսզի սճարանը գործի ձմռանը, և, եթե նա իմանար, որ սրճարանի աշխատանքն արգելելու են, այդ ծախսերը չէր անի:

Mayor Tells Le Cafe de Paris Owner to 'Wait 1–2 Months' and Patio Can be Reopened
Yerevan mayor Taron Margaryan recently called and spoke with Ashkhen (Valerie) Gordzounian, the owner of Le Cafe de Paris situated on Yerevan's Abovyan St. Recall, about two weeks ago, according to a city hall decision, the owner was required to dismantle the cafe's outdoor patio as part of a larger drive by the municipality to improve and "clean up" the downtown core. Gordzounian subsequently contacted the mayor for more information. She notes that this particular section of the cafe's outdoor patio does not block the sidewalk.
As told to Epress.am by the French-Armenian entrepreneur herself, during their phone conversation, the mayor assured her that he has nothing against either Gordzounian or her cafe.
Margaryan told the cafe owner, "Be patient for one to two months and the cafe will again be in operation."
"The mayor informed me that they are carrying out work to improve Abovyan St. and are demolishing all the unlawful structures . I likewise, as a person who loves this city, am in favor of improving the city and removing unlawful structures. Respecting the mayor's word and hoping that after that work the city will truly become beautiful, I will wait. Being a diaspora Armenian, I'm thinking that the mayor doesn't tell lies," she said.
Ashkhen (Valerie) Gordzounian also mentioned that she is faced with financial difficulties as a result of the dismantling of their patio. According to her, they had just sewn and put together the plastic sheets forming the "walls" of the outdoor patio, assuming other expenses so the outdoor patio could be operational also in winter, and if she knew that their work would be prohibited, she wouldn't have assumed those expenses.