«Նախագահ Սահակաշվիլի, մի սպանեք մամուլը». թերթերը բողոքեցին
«Նախագահ Սահակաշվիլի, մի սպանեք մամուլը»,- այս կոչը` անգլերենով և վրացերենով, տպված է գրեթե բոլոր վրացական պարբերականների այսօրվա համարների վրա:
«Կվիրես պալիտրա», «Ռեզոնանսի», «Ասավալ դասավալի», «Վերսիա» , «Ախալի թաոբա» և «Խրոնիկա» օրաթերթերը այս կերպ բողոքում են Թբիլիսիում թերթերի կրպակների ապամոնտաժման դեմ և խնդրում են նախագահին դադարեցնել այդ գործընթացը, հայտնում է Newcaucasus.com-ը:
«Կվիրիս պալիտրա» թերթի տեղեկություններով` Թբիլիսիի 140-150 կրպակներից ընդամենը մի քանիսն են մնացել: Մնացած կրպակները, հավանաբար, կվերացվեն մինչև տարվա վերջ:
Մամուլի ասոցիացիայի ղեկավար Լաշա Թուգուշին և մի շարք այլ փորձագետներ այս արշավը մամուլի ճնշման փորձ են որակում:
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան խելագար գործողություն: Սրա պատճառը թաքնված է իշխանությունների քաղաքական ճգնաժամի մեջ: Նման ռեակցիոն հարձակում ազատ ԶԼՄ-ների վրա դեռևս չի եղել և դա անմիջականորեն կապված է առաջիկա ընտրությունների հետ»,- ասել է Լաշա Թուգուշին:
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի քաղաքապետարանը «1000 կրպակներ» ծրագրի շրջանակներում աճուրդ է հայտարարել, որոնք վերաբերում են հիմնականում այն հողատարածքներին, որոնց վրա տեղակայված են մամուլի կրպակները:

Президент Саакашвили, не убивайте прессу!
«Президент Саакашвили, не убивайте прессу!» – этот призыв на грузинском и английском языках напечатан на первой странице почти всех сегодняшних грузинских газет.
Газеты «Квирис палитра», «Резонанси», «Асавал дасавали», «Версия», «Ахали таоба» и «Хроника» (Формулировка обращения «Хроники» такова - «Президент Саакашвили убивает прессу») в этой форме опротестовывают кампанию демонтажа газетных киосков в Тбилиси и обращаются с просьбой к президенту Грузии остановить этот процесс, сообщает Newcaucasus.com.
По информации газеты «Квирис палитра», из 140-150 специализированных киосков по распространению прессы на сегодняшний день в столице Грузии осталось несколько. Оставшиеся киоски, предположительно, будут убраны до конца года.
«Существует информация, что таким же образом киоски по распространению прессы будут убраны с улиц и в других городах Грузии», - пишет «Квирис палитра».
Автор статьи Хатуна Пайчадзе побеседовала с руководителем Ассоциации прессы Лашой Тугуши и экспертами, которые кампанию по демонтажу газетных киосков расценивают как давление на СМИ.
«Это ни что иное как оголтелые действия! Причина же этого таится в политическом кризисе властей. Такого реакционного нападения на свободные СМИ еще не было и это на прямую связано с предстоящими выборами», - заявляет Лаша Тугуши.
Напомним, мэрия Тбилиси в рамках проекта «1000 киосков» объявила аукцион, касающийся в большинстве своем тех земельных участков, на которых расположены киоски по продаже прессы.