«Նախագահ Սահակաշվիլի, մի սպանեք մամուլը». թերթերը բողոքեցին
«Նախագահ Սահակաշվիլի, մի սպանեք մամուլը»,- այս կոչը` անգլերենով և վրացերենով, տպված է գրեթե բոլոր վրացական պարբերականների այսօրվա համարների վրա:
«Կվիրես պալիտրա», «Ռեզոնանսի», «Ասավալ դասավալի», «Վերսիա» , «Ախալի թաոբա» և «Խրոնիկա» օրաթերթերը այս կերպ բողոքում են Թբիլիսիում թերթերի կրպակների ապամոնտաժման դեմ և խնդրում են նախագահին դադարեցնել այդ գործընթացը, հայտնում է Newcaucasus.com-ը:
«Կվիրիս պալիտրա» թերթի տեղեկություններով` Թբիլիսիի 140-150 կրպակներից ընդամենը մի քանիսն են մնացել: Մնացած կրպակները, հավանաբար, կվերացվեն մինչև տարվա վերջ:
Մամուլի ասոցիացիայի ղեկավար Լաշա Թուգուշին և մի շարք այլ փորձագետներ այս արշավը մամուլի ճնշման փորձ են որակում:
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան խելագար գործողություն: Սրա պատճառը թաքնված է իշխանությունների քաղաքական ճգնաժամի մեջ: Նման ռեակցիոն հարձակում ազատ ԶԼՄ-ների վրա դեռևս չի եղել և դա անմիջականորեն կապված է առաջիկա ընտրությունների հետ»,- ասել է Լաշա Թուգուշին:
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի քաղաքապետարանը «1000 կրպակներ» ծրագրի շրջանակներում աճուրդ է հայտարարել, որոնք վերաբերում են հիմնականում այն հողատարածքներին, որոնց վրա տեղակայված են մամուլի կրպակները:

“President Saakashvili, Don’t Kill the Press!” are the words printed, in Georgian and in English, on the front page of almost all Georgian newspapers today.
The papers Kviris Palitra, Resonance, Asaval Dasavali, Versya (“version”), Akhali Taoba and Khronika (“chronicle”) choose this form of protest against the demolition of newsstands in Tbilisi, asking Georgian President Mikheil Saakashvili to suspend this process, reports Newcaucasus.com.
According to Kviris Palitra, only a few of the 140–150 kiosks in Tbilisi remain. The rest are expected to be dismantled before the end of this year.
Head of the local press association Lasha Tugushi and several other experts regard the campaign to dismantle newsstands as pressure on the media.
“This is unacceptable! It’s clear that the motive for this is the government’s political crisis. There has never been such a reactionary attack on independent media, and it is directly linked to the upcoming elections,” he said.
Recall, within the framework of the “1,000 Kiosks” program, Tbilisi City Hall announced an auction which is concerning mainly those lands on which there are newsstands.