Սիրիայում հեղափոխության ամենաարյունոտ օրը 111 մարդ է զոհվել
Սիրիայում դեկտեմբերի 20-ին մեկ օրվա ընթացքում 111 մարդ է զոհվել, հայտնում է Reuters գործակալությունը` հղում կատարելով Human Rights իրավապաշտպան կազմակերպության Սիրիայի ներկայացուցչության անդամների վկայությանը:
Իրավապաշտպանների խոսքով` երեքշաբթի հյուսիս-արևմտյան Իդլիբ շրջանում գտնվող դաշտավայրում կառավարական զորքերը շրջափակման մեջ են վերցրել ապստամբների մի խումբ, ինչպես նաև մոտակա բնակավայրերի բնակիչներին, և հրաձգություն են սկսել: Մոտ երկու ժամ տևած կրակոցների հետևանքով դաշտավայրում գտնվող բոլոր ապստամբները սպանվել են, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Բացի դրանից, իրավապաշտպանները հաղորդել են, որ երեքշաբթի Սիրիայում սպանվել են կամ վիրավորվել 100 զինվորականներ, որոնք կամովի լքել են իրենց զորամասերը: Այսպիսով, իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալներով, զոհերի քանակությամբ 2011 թվականի դեկտեմբերի 20-ը դարձել է «սիրիական հեղափոխության ամենաարյունոտ օրը»:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն 100 մարդկանց մահը «աննախադեպ ծավալների սպանություն է» անվանել` ընդգծելով, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը պետք է անհապաղ Սիրիայի վերաբերյալ խիստ բանաձև ընդունի, որը կոչ կանի դադարեցնել բռնաճնշումները»: ԱՄՆ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ «խորապես անհանգստացած է» Սիրիայում տեղի ունեցածով, իսկ Արաբական երկրների լիգան հիշեցրել է, որ նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմը պատասխանատվություն է կրում սիրիական քաղաքացիների անվտանգության համար:
Հիշեցնենք, որ Սիրիայում հակակառավարական ապստամբությունները շարունակվում են 2011-ի մարտից: Ինչպես դեկտեմբերի կեսերին հայտարարել է մարդու իրավունքների հարցով ՄԱԿ-ի գերագույն կոմիսարը, այս ընթացքում Սիրիայում ավելի քան 5000 մարդ է զոհվել:

111 человек погибли в самый кровавый день сирийской революции
В Сирии за один день - 20 декабря - погибли 111 человек, сообщает Reuters со ссылкой на представителей правозащитной организации Syrian Observatory for Human Rights.
По данным правозащитников, во вторник в северо-западной провинции Идлиб правительственные войска заблокировали в долине группу повстанцев, а также жителей ближайших населенных пунктов, и открыли огонь. В результате обстрела, продолжавшегося около двух часов, все находившиеся в долине были убиты.
Кроме того, сообщили правозащитники, во вторник в Сирии были убиты или ранены около 100 военнослужащих, самовольно покинувших свои части. Таким образом, по данным представителей Syrian Observatory for Human Rights, по числу жертв 20 декабря 2011 года стало "самым кровавым днем сирийской революции".
МИД Франции назвал гибель более чем 100 человек в провинции Идлиб "убийством беспрецедентного масштаба", подчеркнув, что Совбез ООН должен "немедленно принять жесткую резолюцию по Сирии, содержащую призыв к окончанию репрессий". США, в свою очередь, заявили, что "глубоко озабочены" произошедшим в Сирии 20 декабря, а Лига арабских государств напомнила, что режим президента Башара Асада несет ответственность за обеспечение безопасности сирийских граждан, сообщает Лента.ру.
Антиправительственные выступления продолжаются в Сирии с марта 2011 года. За это время, заявил в середине декабря верховный комиссар ООН по правам человека, в Сирии погибли более пяти тысяч человек.