Կառավարությունից պահանջում են վերջ տալ հանքերի կողոպուտին
«Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն» կազմակերպության գրասենյակում «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչները, բնապահպանական և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող մի քանի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ փաստաթուղթ են ստորագրել, որն ուղղված է ՀՀ կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ին կայացրած որոշման դեմ:
Ստորագրված փաստաթուղթը ներկայացվելու է ՀՀ կառավարությանը:
Կառավարության որոշման համաձայն, Սյունիքի մարզի Քաջարանի, Արծվանիկի, Սևաքարի, Աճանանի, Չափնիի և Սյունիքի համայքների վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքները բացառիկ գերակա հանրային շահ են ճանաչել և հողերի նպատակային նշանակությունը փոփոխվել է: Հողերը տրամադրվելու են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին:
Փաստաթղթի հեղինակները, մասնավորապես, պահանջում են վերջ տալ Հայաստանի հանքարդյունաբերական կողոպուտին:
«Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնության» գրասենյակում փաստաթղթի ստորագրմանը նախորդող քննարկման ժամանակ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նշել է, որ Քաջարան այցելած ակտիվիստների և բնապահպանների կողմից գյուղացիների շրջանում կատարված իրենց ուսումնասիրությունները ցույց են տվել գյուղացիների դժգոհությունը:
Նրանք, մասնավորապես, ասել են, որ այն հողերը, որոնցից իրենք ստանում են որոշակի եկամուտ` գյուղատնտեսական մթերքների տեսքով, գյուղացիները կորցնելու են, որի դիմաց ստանալու են չնչին գումարներ, եթե նույնիսկ տրվի փոխհատուցում:
Սակայն, Փոստանջյանի խոսքով, հիմնական խնդիրը անգամ փոխհատուցումը չէ, այլ սեփական գյուղից չհեռանալու ցանկությունը: Նշենք, որ Քաջարանի խնդրով զբաղվող ակտիվիստները նշում էին, որ եթե կոմբինատը սկսի օգտագործել հողերը, գյուղացիները չեն կարողանա ապրել տվյալ բնակավայրում` ելնելով բնապահպանական խնդիրներից:
«Ամբողջ քաղաքականությունը այս վերջին օրերի ընթացքում ուղղված էր նրան, որ ցույց տան, թե գյուղացիներին համապատասխան փոխհատուցում չեն ցանկանում տալ, դրա համար նրանք դժգոհում են: Ես կարող եմ ասել` ո'չ, այդպես չէ: Նրանք ցանկանում են մնալ և ապրել իրենց բնակավայրերում: Գյուղացիները քաջ գիտակցում են, որ իրենց սեփականության խնդիրը չի այստեղ, այլ համայնքը լինելու կամ չլինելու խնդիրն է», - ասել է Զարուհի Փոստանջյանը:
Բանախոսներից ՅՈՒՆԵՍԿՈՅԻ «Իկոմոս» հասարակական կազմակերպության անդամ Գագիկ Սուխուդյանն իր խոսքում ասել է, որ սա առաջին դեպքն է, որ բնապահպանական հարցերին միացավ նաև ազգային դեմոգրաֆիկ հարցը:
Սուխուդյանը հասարակությանը սթափության կոչ է արել և առաջարկել է համախմբվել ու կոնսոլիդացնել ուժերն աղետի դեմ:

Opposition MPs, Environmentalists Ask Government to Put an End to Mining in Armenia
At the National Citizens' Initiative office today, Heritage Party members and representatives of several organizations working in the environmental and human rights sectors signed a document protesting an Apr. 28, 2011 government decision, which will then be sent to the Armenian government.
Recall, in April, the government decided to declare large swaths of communal land within the administrative borders of the villages of Qajaran, Artsvanik, Sevaqar, Atchanan, Chapni and Syunik in the southeastern province of Syunik as "public priority interest" land. Consequently, the land will be handed over to Zangezur Copper-Molybdenum Combine (the majority stakeholder of which is German metals group Cronimet).
Signatories are particularly asking for an end to mining "robbery" in Armenia.
During the discussion preceding the signing of the statement, Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan said the surveying of villagers by the activists and environmentalists who recently visited Qajaran showed the villagers' discontent.
The villagers said they are going to lose the lands from which they receive a certain amount of income (through cultivated crops) — for which they will receive negligible amounts of money, if a compensation is even provided.
However, according to Postanjyan, the main problem isn't even monetary compensation, but the desire not to leave one's own village. Recall, environmentalists say that mine exploitation will make the village inhabitable, thereby displacing residents.
"The entire policy during these last few days was aimed at this, to show that they don't want to give the villagers adequate monetary compensation, that's why they're dissatisfied. I can say that no, it's not like that. They want to stay and live in their homes. The villagers know very well that it's not an issue of their property, but an issue of the community existing or not existing," said the opposition MP.
UNESCO ICOMOS member Gagik Sukhudyan, another one of the speakers at today's round table, said this is the first case where joined together with environmental concerns was the question of national demography.
Sukhudyan urged the public to be rational, proposing to unite and consolidate forces against the catastrophe.