Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը քաշքշել են միմյանց Մոսկվայում, պնդում է օրաթերթը
Դեկտեմբերի 19-ին մոսկովյան Կրեմլի Մեծ պալատում ԱՊՀ-ի 20-ամյակի կապակցությամբ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հրավիրած ընդունելության ժամանակ խայտառակ միջադեպ է տեղի ունեցել. Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը քաշքշել են իրար: Այս մասին իր այսօրվա համարում գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը` հղում կատարելով իր մոսկովյան լավատեղյակ աղբյուրներին:
Ներկայացնելով դեպքի մանրամասները` օրաթերթը նշում է, որ նախատեսված է եղել ԱՊՀ 20-ամյակի կապակցությամբ շքանշանների հանձնում՝ ԱՊՀ անդամ յուրաքանչյուր պետությունից մեկ դիվանագետի։ Ընդ որում, շքանշանի հանձնման համար հարկավոր է եղել ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների միաձայն որոշումը։ Բոլոր պետությունների ներկայացուցիչներն ստացել են պարգևները, իսկ երբ հերթը հասել է Հայաստանի ներկայացուցչին (Հայաստանի ղեկավարությունն այդ պարգևին ներկայացրել էր փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանին), Իլհամ Ալիևն առարկել է, ու Քոչարյանը մեդալ չի ստացել: Ադրբեջանի ներկայացուցչին շքանշանի շնորհման քվեարկությունը դրանից մի քանի րոպե առաջ է եղել, և Սերժ Սարգսյանը չի առարկել։
«Այնուհետև սեղանի շուրջ Իլհամ Ալիևը Սերժ Սարգսյանին սկսել է հանդիմանել, թե այդ ո՞ւմ ես ներկայացնում շքանշանի ու անհարգալից արտահայտությունների տարափ է տեղացել Շավարշ Քոչարյանի հասցեին՝ ակնարկելով, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հասցեին Շավարշի հնչեցրած հրապարակային քննադատությունները չեն նպաստում ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Սերժ Սարգսյանն էլ տակ չի մնացել ու սկսել է Իլհամին պատասխանել նույն ոճով, թե՝ այդ քո աշխատակազմի ղեկավարն ու ձեր դիվանագետներն են, որ ավել-պակաս հայտարարություններով խաթարում են պրոցեսը։ Բանն այնտեղ է հասել, որ Աերժն ու Իլհամը ոտքի են կանգնել, սկսել են միմյանց հրել ու մենամարտի պատրաստ մարտական կեցվածք են ընդունել։ Միայն Մեդվեդևի՝ «նու գասպադա, չտո վի» արտահայտությունից հետո են նրանք նստել իրենց հատկացված տեղերում, որից հետո էլ Իլհամ Ալիևն ատամները կրճտացնելով՝ Սերժ Սարգսյանին սպառնացել է, թե դեռ կտեսնեք՝ ձեզ հետ ինչ ենք անելու», - միջադեպի մանրամասները ներկայացրել է «Հայկական ժամանակը»։
Թերթը նշում է, որ այս ամենի կապակցությամբ իր թղթակցին չի հաջողվել մեկնաբանություն ստանալ Սերժ Սարգսյանի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանից:
«ՀՀ ԱԳ նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանը Շավարշ Քոչարյանի մեդալ չստանալու հանգամանքի վերաբերյալ մեր հարցին ոչինչ չասող պատասխան տվեց՝ ըստ էության ոչ հերքելով, ոչ հաստատելով մեր ունեցած տեղեկությունը։ Մոսկովյան մեր աղբյուրները հաստատում են, որ նման միջադեպ իսկապես տեղի է ունեցել», - եզրափակում է օրաթերթը։

Armenia, Azerbaijan Presidents Duke it Out in Moscow: Local Paper
Presidents of Armenia and Azerbaijan, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev respectively, on Dec. 19 at a reception in the Grand Kremlin Palace on the occasion of the 20th anniversary of the CIS (Commonwealth of Independent States), got into a brawl, reports local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), citing its sources in Moscow.
To mark the occasion, medals were to be awarded to one diplomat from each country, with the unanimous consent of all CIS leaders. Representatives of all states received their medals, but when it was Armenian representative, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan's turn, Ilham Aliyev objected and Kocharyan didn't receive the medal. Only moments ago, it was Azerbaijan's representative's turn to receive his medal, which Serzh Sargsyan had not contested.
Then, sitting at the table, Azerbaijan's president began to reprimand Sargsyan's choice of candidate to receive the award. Aliyev said Kocharyan's public criticism of Azerbaijan's leadership is not conducive to the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. Serzh Sargsyan retorted with similar charges against the head of Aliyev's administration and Azerbaijan's diplomats, asserting that they hinder the settlement process with their statements. The argument reached a point where the two state leaders stood up and started to push each other, assuming combat positions and preparing for a fight, reports the paper. Only the intervention of Russian President Dmitry Medvedev, with his "Gentlemen, what are you doing?" cooled them off and they assumed their seats.
The newspaper reports that it was unable to get a comment from Serzh Sargsyan's press secretary Armen Arzumanyan on the incident. It was also unable to receive details from the Ministry of Foreign Affairs office.