Արքեպիսկոպոս Աթեշյանը քննադատել է Ֆրանսիային Ցեղասպանության մասին օրենքի ընդունման համար
Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը քննադատել է Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, հայտնում է Todays Zaman պարբերականը:
«Մենք պետք է մեր խնդիրները երկրի ներսում (Թուրքիայում) լուծենք: Երկրորդ ձեռքեր, թևեր չպետք է միջամտեն այս հարցին», - հայտարարել է արքեպիսկոպոս Աթեշյանը:
Ըստ նրա` այս որոշումը հետագայում կսառեցնի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները:«Այսկերպ մենք ոչ մի տեղ չենք հասնի», - կարծում է Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատը ձայների մեծամասնությամբ ընդունեց ցեղասպանություննների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը հաջորդ տարի դեռ պետք է հաստատվի Սենատի կողմից: Եթե օրենքն ուժի մեջ մտնի, յուրաքանչյուր ոք ով կժխտի Հայոց Ցեղասպանության փաստը, ստիպված կլինի մեկ տարի անազատության մեջ մնալ կամ 45,000 եվրո տուգանք վճարել:

Армянский священник призывает Францию не вмешиваться в дела Турции
Исполняющий обязанности главы Константинопольской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Арам Атешян раскритиковал законопроект об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый Национальным Собранием Франции.
«Мы должны решать наши проблемы внутри страны, в Турции. Другие не должны вмешиваться в этот вопрос», - заявил передает слова архиепископа газета Todays Zaman.
Это решение Парижа, по его мнению, в дальнейшем заморозит отношения между Арменией и Турцией. «Так мы никуда не дойдем», - отметил священнослужитель.
22 декабря Нижняя палата Национального Собрания Франции подавляющим числом голосов приняла законопроект об уголовной ответственности за отрицание факта геноцида армян в Османской империи. Законопроект вступит в силу после утверждения Сената и президента Франции. Он предусматривает штраф в размере 45 тыс. евро и до 1 года тюрьмы.