Խմածության 25 դեպք` տոնական օրերին. «Շտապ օգնություն»-ը հրապարակել է տվյալները
«Շտապ օգնությունը» տոնական օրերին շատ լարված է աշխատել: Նախորդ տարվա համեմատ` 2012 թվականի հունվարի 1-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում կանչերի թիվն ավելացել է 1103-ով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է «Շտապ օգնություն» ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
«2011 թվականի առաջին ութ օրերին օրական 616 կանչը համարվում էր բավական բարձր ցուցանիշ, այս տարի կանչերի քանակը հասել է 750-ի: Այս տարվա հունվարի 1-ից 8-ը ընդհանուր կանչերի թիվը կազմել է 5708, հոսպիտալացվել է 895 հիվանդ: Նույն ժամանակահատվածում մանկական կանչերի թիվը եղել է 513, մանկական հոսպիտալիզացիաները՝ 118», - տեղեկացրել է Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ առավել շատ են եղել կանչերը սիրտ-անոթային հիվանդությունների դեպքում՝ 1462 դեպք, որոնցից հոսպիտալիզացվել է 269:
«Ինչ վերաբերում է խմածության դեպքերին, ապա դրանք թվով 25 են եղել, իսկ սննդային թունավորումների 3 դեպք է գրանցվել: Թվով 53 դեպք է գրանցվել նաև աղեստամոքսային տրակտի խրոնիկ հիվանդությունների սրացման հետ կապված», -նշել է Ստեփանյանը:
Նա նաև ավելացրել է, որ կանչերի զգալի մասը սպասարկվել է տանը:
«Առավել դժվար է կրկնակի կանչերի հետ կապված խնդիրը, երբ տեղում ախտորոշվում են հիվանդի որոշ հիվանդություններ, և բժիշկը պնդում է, որ հիվանդը պետք է տեղափոխվի հիվանդանոց, սակայն հիվանդը հրաժարվում է և որոշ ժամանակ անց կրկին զանգահարում է և երկրորդ կամ երրորդ կանչից հետո միայն տեղափոխվում է հիվանդանոց: Եթե նախորդ տարվա հունվարի 1-ից 8-ի դրությամբ օրական ունեցել ենք 15-16 կանչ, ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածի դրությամբ կրկնակի կանչերի թիվը կրկնապատկվել է», - ասել է մասնագետը:
Ինչ վերաբերում է կանչերի արագ արձագանքմանը, Ստեփանյանը նշել է:
«Շատ կարևոր է, որ բնակիչները գիտակցեն՝ օրական 750 կանչի դեպքում շտապ օգնության բուժանձնակազմին պարզապես անհնար է դեպքի վայր հասնել 7-12 րոպեների ընթացքում: Մեզ զանգահարում են և պահանջում այս րոպեների ընթացքում հասնել նշված վայր, սակայն պետք է տեղեկացնեմ, որ նշված ժամանակահատվածում դեպքի վայր հասնելը հնարավոր է օրական չորս հարյուր հիսուն-հինգ հարյուր կանչի դեպքում»,- ասել է նա:
Ստեփանյանը հիշեցրել է, որ կանչերի որակը բարելավելու համար Ավանում ու Նուբարաշենում բացվել են շտապ օգնության հենակետեր:

25 Cases of Drunkenness over the Holidays: Yerevan Ambulance Service Sums Up its Stats
This New Year's and Christmas holiday was a particularly busy time for Yerevan's emergency services. Compared to last year, the number of emergency calls received between Jan. 1–8, 2012, increased by 1,103, Director of the Yerevan Ambulance Service Taguhi Stepanyan told journalists in the Armenian capital today.
"The 616 calls received daily in the first 8 days of 2011 was considered quite a high figure, but the number of calls this year rose to 750 . We received a total of 5,708 calls from Jan. 1–8 this year, 895 people were hospitalized. During the same period, the number of calls related to children was 513, and 118 children were hospitalized," she said.
Stepanyan mentioned that calls related to cardiovascular diseases were many — 1,462 cases of which 269 were hospitalized.
"As for cases of inebriation, there were 25. Also, 3 cases of food poisoning were recorded. There were also 53 cases related to flare-ups of chronic gastrointestinal tract diseases," she added, noting that a significant portion of the calls were resolved at home.
"More difficult is the issue of repeated calls, when certain illnesses are diagnosed on site and the doctor insists that the patient must be taken to hospital, but the patient refuses and some time later, calls again — only after the second or third call does he go to hospital," she explained.
As for quick response time, Stepanyan said: "It's very important for residents to realize that when we're getting 750 calls a day it's simply impossible for paramedics to arrive on site within 7–12 minutes. They call us and demand we arrive on the scene within this time frame, but I have to inform them that this is only possible when we have no more than 455 calls a day."