Իտալական զբոսանավի վթարի պահին կապիտանը ընթրում էր երիտասարդ կնոջ հետ
Իտալիայի արևմտյան ափերի մոտ վթարի ենթարկված Costa Concordia զբոսանավի կապիտանը պատահարի պահին երիտասարդ կնոջ հետ ընթրելիս է եղել: Ինչպես պատմել են ղազախստանցի ուղևորները, նա կնոջ հետ գինի էր խմում:
«Կապիտան Ֆրանչեսկոն այն սրահում էր, որտեղ բոլորս էինք ընթրում: Նա նստած էր իր համար հատկացված առանձին սեղանին մի երիտասարդ կնոջ հետ և գինի էր խմում»,- պատմել է ղազախստանցի ուղևորուհին: Եվս մի կին  հաստատել է այն լուրերը, համաձայն որոնց, տարհանման մասին մինչև վերջին րոպեն ոչ ոք չի հայտնել: Իսկ ընթացքը, ուղևորների հավաստմամբ, «ահավոր» էր կազմակերպված:
«Երբ մարդկանց մոտ խուճապ առաջացավ, հրմշտոց սկսվեց, քանի որ մարդիկ փորձում էին արագ լաստանավերի մեջ մտնել: Զբոսանավի անձնակազմը բացարձակ պատրաստ չէր էքստրեմալ իրավիճակների և չգիտեր` ինչպես վարվել»,- ասել է նա:  «Մեր լաստանավը վարող  խոհարարից կես ժամ պահանջվեց, որպեսզի մի քանի մետր տարածք հաղթահարի մինչ ափը»,- պատմել է կինը:
Կապիտան Ֆրանչեսկո Սկետինոն արդեն ձերբակալված է մասնագիտական անփութության, վնաս հասցնելու և չկանխամտածված սպանության մեղադրանքով: Նրան տասը տարվա ազատազրկում է սպառնում: Բացի դրանից, բազմաթիվ վկաներ հայտնում են, որ Սկետինոյին տեսել են ափի վրա բոլոր ուղևորներին զբոսանավից տարհանելուց դեռ երկու ժամ առաջ:
Մինոյն ժամանակ, չի բացառվում, որ զբոսանավը կարող էր բախվել ստորջրյա ժայռաբեկորի: «Դատելով ժայռի այն կտորից, որը մխրճվել է նավի մեջ, կարելի է ասել, որ այն բախվել է հենց այն ժայռաբեկորին, որտեղ քրիստոնեության համար հոբելյանական 2000-րդ տարում Քրիստոսի ստորջրյա հուշարձան էր կանգնեցվել`օծված Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի կողմից»,- հայտարարել է տեղական ստորջրյա ակադեմիայի նախագահ Ալեսանդրո Տոմազին:
Եթե նրա ենթադրությունները հաստատվեն հետաքննության ընթացքում, դա կնշանակի, որ զբոսանավը շեղվել է ուղղությունից և մոտեցել ափին ընդամենը 200 մետր վտանգավոր հեռավորության վրա: Կապիտան Ֆրանչեսկո Սկետանոն իր հերթին պնդում էր, որ այն ժայռաբեկորը, որին բախվել է իր զբոսանավը, ընդհանրապես քարտեզի վրա չի եղել:

В момент крушения капитан лайнера Costa Concordia ужинал с женщиной
Капитан потерпевшего в Италии крушение круизного лайнера Costa Concordia в момент катастрофы находился на ужине в компании с молодой женщины. Как рассказали очевидцы событий, пассажиры из Казахстана, он пил вино.
"Капитан Франческо был в зале, где мы все собрались на ужин. Он сидел за своим отдельным столиком в компании молодой женщины и пил вино", – рассказала пассажирка. Еще одна женщина, путешествовавшая со своими двумя взрослыми сыновьями и невесткой, подтвердила информацию о том, что об эвакуации никто не сообщал до последнего момента. А сама процедура была организована "безобразно".
"Когда у людей началась паника, они стали толкаться, пытаясь попасть в шлюпки. Персонал судна был совершенно не подготовлен к экстремальным ситуациям и экипаж не знал, как себя вести", сказала она. "Полчаса понадобилось коку, который управлял нашей шлюпкой, чтобы преодолеть несколько метров до берега", – рассказала женщина.
Капитан Франческо Скеттино уже арестован по обвинениям в халатности, причинении ущерба и непреднамеренном убийстве. Ему грозит десять лет тюрьмы. Кроме того, многочисленные свидетели сообщают, что видели Скеттино на берегу за два часа до того, как с терпящего бедствие судна были эвакуированы все пассажиры.
Между тем потерпевший аварию близ острова Джильо у побережья Тосканы круизный лайнер Costa Concordia мог напороться на риф. "Судя по тому куску скалы, которая застряла в корпусе лайнера, Costa Concordia напоролась на тот самый риф, где в юбилейном для христианства 2000 году была установлена подводная мраморная статуя Христа, освещенная Папой Римским Иоанном Павлом II", – заявил президент местной Академии подводных погружений Алессандро Томмази.
Если его предположения подтвердятся в ходе расследования, это будет означать, что лайнер отклонился от курса и приблизился к берегу на опасное расстояние – всего около 200 метров. Капитан Франческо Скеттино в свою очередь утверждал, что риф, на который напоролось его судно, вообще не был нанесен на карту.