Հայաստանյան միգրացիան բնականոն երևույթ է, պնդում են մասնագետները
Հայաստանից միգրացիան բնական գործընթաց է. դա արձագանքն է այն քաղաքականության և այն իրավիճակի, որը ստեղծվել է երկրում` այսօր տարվող քաղաքականության հետևանքով: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ազգագրագետ Աղասի Թադևոսյանը:
«Երկրից հեռանում են այլ երկրներում մարդկային ավելի պահանջված կապիտալ ունեցող անհատները: Բնականաբար այդ կապիտալը ներդրվում է այլ տնտեսությունների մեջ, այլ մշակույթների մեջ, նպաստում այլ երկրների զարգացմանը: Բայց ամբողջ խնդիրը նրանում է, թե արդյոք մեր իշխանությունները Հայաստանի զարգացման խնդիր են դրել: Եթե իշխանություններն անկախությունից ի վեր խնդիր դնեին երկրի զրագացման և ունենային զարգացման ստրատեգիական ծրագիր, ապա նրանք կհասկանային, որ իրենց անհրաժեշտ են նաև մարդկային այնպիսի ռեսուրներ, որոնք այդ զարգացման երաշխիքը կլինեին: Բայց այսօր մենք չունենք նման խնդիր մենք ընդամենը տառապում ենք հանքերի շահագործման ցավով», - ասել է ազգագրագետը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից` ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը համաձայնել է այն մտքի հետ, որ ներկայիս միգրացիան բնականոն երևույթ է:
«Այն, ինչ-որ տեղի ունեցավ վերջին քսան տարում մեր երկրի հետ, ես դժվարանում եմ կոչել կառուցողական զարգացմանը միտված երևույթ: Դա երևույթ էր, որը հնարավորություն է տալիս մեզ գոյատևելու: Մեր բնակչության մի հսկայական զանգված դրսում վաստակում է գումարներ, որը թույլ է տալիս իրեն, իր ընտանիքին պարզ վերարտադրություն իրականացնել», - ասել է  Եգանյանը:

Migration from Armenia is a natural process: it is the response to the policies and the situation created in the country, as a result of policies pursued today, said ethnographer Aghasi Tadevosyan, speaking to journalists in Yerevan today.
“Leaving the country are individuals who have the human capital required in other countries. Naturally, this capital is invested in other economies, other cultures and benefits other countries’ development. But the whole issue lies in whether our authorities have put Armenia’s development [on their agenda]. If since independence governments addressed the country’s development and had a strategic development plan, then they would understand that they need also human resources that will be the guarantee of this development. But today we don’t have such an issue — we are suffering only with the pain of mine exploitation,” he said.
Another speaker at today’s press conference, demographer Ruben Yeganyan, agreed that migration is a natural phenomenon.
“I find it hard to call that which happened in our country in the past 20 years a phenomenon aimed at structural development. It was a phenomenon that allowed us to survive. A huge portion of our population is earning money abroad which is allowing him and his family to engage in simple reproduction [to give birth to future generations],” he said.