Ինքնասպանության փորձ կատարած երիտասարդը քիչ չէր վարձատրվում, պնդում է գործատուն
Քաջարանում նախորդ շաբաթ ինքնասպանության փորձ կատարած 23-ամյա երիտասարդը ոստիկանությունում ցուցմունք է տվել, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում է աշխատում և այնքան ցածր աշխատավարձ է ստանում, որ ստիպված դիմել է այդ քայլին, գրում է aravot.am-ը:
Կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը կայքի հետ զրույցում հաստատել է, որ երիտասարդը իրենց մոտ է աշխատում, սակայն, տնօրենի խոսքով, նա իր աշխատանքի դիմաց քիչ գումար չէր ստանում:
«Էդ տղան որբ տղա է, 2008-ին եկել է մեզ մոտ, մեկը միջնորդել է, ընդունել ենք աշխատանքի, միջին աշխատավարձը հանել տվեցի անմիջապես, երբ լսեցի նման բան: 160 հազար աշխատավարձ է ստանում, դա սկսնակ բանվորի համար քիչ չի, ու տենց բան էլ չկա, սուտ ա, եթե նման բան լիներ, է, մի անգամ կգար, կդիմեր: Մեզ մոտ տենց կարգ կա, որ ամբողջ մարզի տարածքում սրտի վիրահատությունները, լինի Քաջարանում թե ուրիշ տեղ, լինի ջահել թե պառավ, դիմություն թե ընդդիմություն, բոլորի ուղեգրերը կոմբինատն է տալիս: Գիտեք, Նորք-Մարաշում երկու-երեք միլիոն են արժենում վիրահատությունները: Գալիս են, ուղեգիրը ձեռքին, գիտեն, որ եթե մեր մարզից ա, ուղեգիրը ուղարկում են`փողը  նախօրոք վճարված ա», - ասել է Հակոբյանը:

The 23-year-old young man who attempted suicide in Kajaran last week in a police testimony said he worked at the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (Plant) where he receives such a low wage that he was driven to kill himself, reports Aravot.am, the online version of local paper Aravot.
Zangezur General Manager Maxim Hakobyan, in an interview with the news site, affirmed the young man works with them, but, according to the manager, he doesn't receive a low salary.
"That boy is an orphan. In 2008, he came to us; someone intervened and we gave him employment. I gave him the average salary up front when I heard this. He gets a salary of 160,000 — that's not little for a novice laborer. And there's no such thing ; it's a lie; if there was such a thing, he would come once and appeal . We have this system here, that heart surgeries in the entire marz , whether they're in Kajaran or somewhere else, young or old, or opposition, the Combine pays for all the treatments. You know, in Nork-Marash, surgeries cost 2, 3 million . They come, with their prescriptions in their hands; they know that if they're from our province, they send the prescription, the money is paid beforehand," he said.