Ադրբեջանցուց հետո վրացիները հայի են ձերբակալել
Վրաստանի ՆԳՆ սահմանային ոստիկանության աշխատակիցները բերման են ենթարկել Ռուսաստանի քաղաքացի Արմեն Գասպարյանին. վերջինիս մեղադրում են հունվարի 14-ին հայ-վրացական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ:
Ներկա պահին Բրյանսկի բնակչի դեմ քրեական գործ է հարուցվել «պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածով: Եթե Գասպարյանին մեղավոր ճանաչեն, նրան սպառնում է տուգանք կամ 3-5 տարվա ազատազրկում, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիան»:
Նշենք, որ հունվարի 11-ին վրացի սահմանապահները ձերբակալել էին Ադրբեջանի քաղաքացի Իլգար Գուսեյնովին, ով Աբխազիայի տարածք էր մուտք գործել Թբիլիսիի կողմից չճանաչված «Պսոու» անցագրային կետով:
Վրաստանում գործում է «Օկուպացված տարածքների» մասին օրենքը, որի համաձայն Թբիլիսին արգելում է մուտքը Աբխազիա և Հարավային Օսիա Ռուսաստանի տարածքով:
Այսպես, 2009 թվականին նշված օրենքը խախտելու համար բերման էր ենթարկվել ռուսաստանցի Ռուբեն Հովհաննիսյանը, ով ուղևորվում էր Հայաստան Վրաստանի տարածքով: Նրան դատապարտել էին 2 տարվա ազատազրկման, սակայն 2 ամսից վաղաժամ ազատ են արձակել:

Вслед за азербайджанцем грузинские пограничники арестовали армянина из РФ
Сотрудники пограничной полиции МВД Грузии задержали гражданина России Армена Гаспаряна - его обвиняют в незаконном пересечении армяно-грузинской границы 14 января в обход контрольно-пропускного пункта.
В настоящее время в отношении жителя Брянска возбуждено уголовное дело по статье «незаконное пересечение государственной границы». В случае, если Гаспаряна признают виновным, ему грозит штраф или лишение свободы на срок от трех до пяти лет, сообщает сайт «Новости-Грузия».
Отметим, что 11 января грузинские пограничники задержали гражданина Азербайджана Ильгара Гусейнова, который въехал на территорию Абхазии через непризнанный Тбилиси контрольно-пропускной пункт «Псоу», передает «Кавказский узел».
В Грузии действует так называемый закон «Об оккупированных территориях», согласно которому Тбилиси запрещает въезд в Абхазию и Южной Осетию с территории России.
Так, в 2009 году по обвинению в нарушении этого закона был задержан россиянин Рубен Оганесян. Мужчина направлялся к родственникам в Армению - транзитом через Южную Осетию и Грузию. Его приговорили к двум годам лишения свободы, но свой срок он полностью не отбыл: спустя два месяца его освободили досрочно.