Ադրբեջանցուց հետո վրացիները հայի են ձերբակալել
Վրաստանի ՆԳՆ սահմանային ոստիկանության աշխատակիցները բերման են ենթարկել Ռուսաստանի քաղաքացի Արմեն Գասպարյանին. վերջինիս մեղադրում են հունվարի 14-ին հայ-վրացական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ:
Ներկա պահին Բրյանսկի բնակչի դեմ քրեական գործ է հարուցվել «պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածով: Եթե Գասպարյանին մեղավոր ճանաչեն, նրան սպառնում է տուգանք կամ 3-5 տարվա ազատազրկում, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիան»:
Նշենք, որ հունվարի 11-ին վրացի սահմանապահները ձերբակալել էին Ադրբեջանի քաղաքացի Իլգար Գուսեյնովին, ով Աբխազիայի տարածք էր մուտք գործել Թբիլիսիի կողմից չճանաչված «Պսոու» անցագրային կետով:
Վրաստանում գործում է «Օկուպացված տարածքների» մասին օրենքը, որի համաձայն Թբիլիսին արգելում է մուտքը Աբխազիա և Հարավային Օսիա Ռուսաստանի տարածքով:
Այսպես, 2009 թվականին նշված օրենքը խախտելու համար բերման էր ենթարկվել ռուսաստանցի Ռուբեն Հովհաննիսյանը, ով ուղևորվում էր Հայաստան Վրաստանի տարածքով: Նրան դատապարտել էին 2 տարվա ազատազրկման, սակայն 2 ամսից վաղաժամ ազատ են արձակել:

Following Arrest of Azerbaijani Citizen, Georgian Border Guards Arrest Armenian from Russia
Georgia’s Ministry of Internal Affairs border police have arrested Russian citizen of Armenian descent Armen Gasparyan, who is accused of bypassing the Armenia-Georgia border checkpoint on Jan. 14.
Criminal charges specified under the article “illegally crossing the state border” have been launched against the Bryansk resident. If convicted, Gasparyan faces a fine or 3–5 year’s imprisonment, reports Novosti Gruziya (“News Georgia”).
Note, on Jan. 11, Georgian border guards arrested Azerbaijan citizen Ilgar Huseynov who entered Abkhazia from Tbilisi through an unrecognized checkpoint. According to the Georgian “Law on Occupied Territories,” Tbilisi prohibits entry to Abkhazia and South Ossetia from Russia.
In 2009, Russian citizen Ruben Hovhannisyan, who was going to Armenia through Georgia, was detained for breaking this law. He was sentenced to two years in prison, but was released early, after serving two months of his sentence.