Ֆրանսիան հանդարտության կոչ է անում Թուրքիային
Ֆրանսիան կոչ է արել Թուրքիայի խիստ կերպով չարձագանքել երեքշաբթի Ֆրանսիայի Սենատի կողմից վավերացված Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծին, հաղորդում է Today's Zaman-ը:
Canal+ հեռուստաալիքի եթերում Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեն, ով անձնապես դեմ էր օրինագծի նախաձեռնությանը, ասել է, որ օրենքի ընդունումը այնքան էլ ժամանակին չէր, սակայն, այդուհանդերձ կոչ է արել Անկարային հանդարտություն պահպանել:
«Մենք Թուրքիայի հետ լավ հարաբերությունների կարիք ունենք, և պարտավոր ենք հաղթահարել այս ծանր փուլը, - ասել է Ժյուպեն: Մենք շատ կարևոր տնտեսական և առևտրային կապեր ունենք: Հուսով եմ, որ իրավիճակը չի ուռճացվի»:
Նշենք, որ այժմ օրինագիծը պետք է վավերացնի Նիկոալա Սարկոզին, որից հետո այն օրենքի ուժ կստանա:
Փարիզում Թուրքիայի դեսպան Թահսին Բուրչուօղլուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ քվեարկությունը «ամբղոջությամբ կխզի» երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունները և Անկարան կարող է որոշել վերացնել իր դիվանագիտական ներկայությունը Փարիզում:

France Urges Turkey Not to Overreact
France urged Turkey not to overreact on Tuesday after the French parliament adopted a bill making it illegal to deny the Armenian Genocide.
Speaking on Canal+ television French Foreign Minister Alain Juppe, who was personally against the move, said the new law was "ill-timed", but called on Ankara to remain calm, Today's Zaman reports.
Lawmakers in the upper house (Senate) voted in favour of the draft law outlawing genocide denial on Monday after almost six hours of debate. The lower house had backed it in December, prompting Ankara to cancel all economic, political and military meetings with Paris and recall its ambassador for consultations.
"We need good relations with it and we need to get through this excessive phase," Juppe said. "We have very important economic and trade ties. I hope the reality of the situation will not be usurped by emotions."
The bill now goes to French President Nicolas Sarkozy to be ratified.
Turkey's ambassador in Paris, Tahsin Burcuoglu, said the vote would lead to a "total rupture" of relations between the two countries and Ankara could seek to downgrade its diplomatic presence in the French capital.