Կուսակցություններին, հատկապես ԲՀԿ-ին ճնշում են. Օսկանյանը մտնում է քաղաքականություն
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հավատում է, որ Հայաստանի համար ազատ և արդար խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը անսահման կարևոր է։ Այս մասին ասված է Օսկանյանի երեկ երեկոյան տարածած հայատարարության մեջ, որում նա հաստատում է իր մասնակցությունը 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին:
«Հայաստանը լրջագույն և խորքային բարեփոխումների կարիք ունի: Համոզված եմ, որ երկրի բոլոր քաղաքացիներն են այդպես մտածում: Բարեփոխումներ ու փոփոխություններ կիրականացվեն, եթե նոր խորհրդարանում քաղաքական նոր հարաբերակցություն ստեղծվի: Իսկ քաղաքական նոր հարաբերակցություն խորհրդարանում միայն ազատ և արդար ընտրությունները կարող են ապահովել:
Սա է իմ քաղաքական ներգրավվածության հիմնական դրդապատճառը», - ասել է Օսկանյանը:
Նա նաև հաստատել է մամուլում տարածված այն լուրերը, որ կարող է համագործակցել «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) կուսակցության հետ:
«ԲՀԿ-ի հետ իմ ներգրավվածության մասին խոսակցություններն անհիմն չեն: ԲՀԿ-ի հետ նման քննարկումներ ունեցել եմ, բայց այլ քաղաքական ուժերի հետ ևս ունեցել եմ քննարկումներ: Այս պահին ես դեռ որոշում չեմ ընդունել և կարծում եմ, որ վերջնական որոշման համար դեռ ժամանակ կա: Սակայն բացառված չէ, որ ներքաղաքական գործընթացներն ինձ ստիպեն, որ արագացնեմ որոշումս», - հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարարը:
Նրա խոսքով` այս պահին Հայաստանում ընթացքի մեջ են միաժամանակ մի քանի գործընթացներ:
«Առաջին՝ կուլիսների հետևում ընթացող քննարկումներ տարբեր կուսակցությունների, ներառյալ կոալիցիոն ուժերի միջև։ Երկրորդ՝ քաղաքական դրդապատճառներով ճնշումներ տարբեր կուսակցությունների՝ հատկապես ԲՀԿ-ի վրա։ Երրորդ՝ նախընտրական այս փուլում արդեն վարչական ռեսուրսների օգտագործումը ընտրական գործընթացում շահեկան դիրքեր զբաղեցնելու նպատակով: Եվ վերջապես խորհրդարանի կազմավորման հարցում ամենակարևորը՝ ընթացող քննարկումները մեծամասնական-համամասնական տարբերակների շուրջ:
Հայաստանում այսօր ստեղծված քաղաքական իրավիճակը հաշվի առնելով՝ ակնհայտ է, որ ընտրությունները պետք է անցկացվեն բացառապես համամասնական ընտրակարգով: Բայց դա հնարավոր չէ, քանի որ խորհրդարանական մեծամասնությունն անզիջող կեցվածք է ընդունել: Հետևաբար, ցանկալի կլիներ, որ բոլոր այն ուժերը, որոնք պաշտպանում են համամասնական մոտեցումը՝ ԲՀԿ, Հայ ազգային կոնգրես, ՀՅԴ, «Ժառանգություն», Ժողովրդական կուսակցություն, «Ազատ դեմոկրատներ» և այլք, այս հարցի շուրջ առաջիկա խորհրդարանական լսումներից հետո այլևս ժամանակ չկորցնեն և այս ընդհանուր մոտեցումը վերածեն քաղաքացիական շարժման՝ կենտրոնանալով արդար ընտրություններ անցկացնելու վրա, չբացառելով անգամ այդ ուժերի առավել սերտ համագործակցությունը մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում», - եզրափակում է Օսկանյանը:
Հիշեցնենք, որ Վարդան Օսկանյանը նշանակվել է ՀՀ արտգործնախարար 1998 թվականին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից և այդ պաշտոնում աշխատել է տասը տարի` հեռանալով համակարգից 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո: 2008 թվականի մարտի 1-ին, երբ վաղ առավոտյան ուժայինները Ազատության հրապարակում ցրեցին ընդդիմության հանրահավաքը, Վարդան Օսկանյանը դարձավ այն պաշտոնյան, ով մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ` բացատրելով իշխանությունների դիրքորոշումը: 2011 թվականի փետրվարին նա բացատրել է իր քայլը` նշելով, որ ներողություն չի խնդրի, քանի որ իրեն մեղավոր չի համարում:
«Նման իրավիճակում լռությունն ամենավտանգավոր բանն է, և պետք է գտնվեր մեկը, որ կարողանար խոսել ժողովրդի հետ: Ես կոչ եմ արել ընդդիմությանը երկխոսության: Այնպես որ, ես այդ իրադարձությունների կանխարգելման փորձ արած անհատ եմ», – ասել է Օսկանյանը:

Vartan Oskanian (pictured), Armenia’s former longtime foreign minister, on Monday hinted at the possibility of running for parliament on the Prosperous Armenia Party’s ticket and called for a broad-based “civic movement” for the freedom and fairness of the May elections, RFE/RL’s Armenian service reports.
“Talk about my involvement with the Prosperous Armenia Party (BHK) is not without basis,” Oskanian said in a written statement circulated by his Civilitas Foundation think-tank. “I have had such discussions with the Prosperous Armenia party as well as with other political forces.”
“At this time, I have still not made a decision, and believe there is still time to do so. Political processes, however, may accelerate my decision,” he added.
The BHK is a junior partner in Armenia’s governing coalition. It is led by Gagik Tsarukyan, a millionaire businessman believed to be close to former president Robert Kocharian.
Relations between the BHK and Armenian President Serzh Sargsyan appear to have deteriorated since Kocharian gave last September the strongest indication yet that he would like to return to being active in politics. Political commentators have speculated that Kocharian might rely not only on the BHK but also former government figures such as Oskanian, who served as foreign minister throughout his 1998–2008 presidency.
Unlike Tsarukyan, Oskanian has made no public statements in support of a Kocharian comeback. He has also distanced himself from some controversial episodes of the ex-president’s decade-long rule. “As foreign minister, I often disagreed with many internal political developments, phenomena,” Oskanian said in a 2009 interview.
The Syrian-born former US national has been far more critical of the Sargsyan administration. In particular, he has strongly disapproved of Sargsyan’s Western-backed policy of rapprochement with Turkey.
Oskanian spoke on Monday of “politically motivated pressures” exerted on Tsarukyan’s party and, in a clear reference to Sargsyan’s Republican Party of Armenia (HHK), “the utilization of administrative resources this early in the pre-electoral period.” He also said the proper conduct of the upcoming vote will be of “utmost importance” to Armenia.
“Reforms and change can only happen when there is a new political configuration in the National Assembly. And such political balance can only be assured through free and fair elections,” said Oskanian, citing this as being the conviction driving his own political engagement.
In that regard, the former minister backed opposition calls for the elections to be held only on the party-list basis. The ruling HHK has rejected those calls, saying that the Armenian authorities are committed to making the contest the most democratic in the country’s history under the existing electoral system.
Oskanian said that Armenia’s three main opposition forces as well as the BHK should step up the pressure on the authorities by launching a “civic movement” that would strive to prevent electoral fraud. They should also “think about the possibility of deeper cooperation during the May parliamentary election,” he said.
The opposition has already pledged to close ranks on the voting reform openly backed by some senior BHK figures. But Tsarukyan’s party has not yet formulated an official position on the issue.