«Երկրորդ նախագահին հարիր չէ». 2011-ին Հայաստանում ԶԼՄ-ներին ավելի շատ են ճնշել
2011 թվականն աննախադեպ դժվար տարի է եղել լրագրողների համար: Այս եզրահանգմանն է եկել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն, որի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է լրագրության ոլորտի խնդիրների մասին:
Նախորդ տարիների համեմատ 2011-ին անհամեմատ շատ են եղել ճնշումները լրատվամիջոցերի և լրագրողների դեմ: Գրանցվել է տարատեսակ ճնշումների 49 դեպք, սակայն քիչ են եղել ֆիզիկական բռնության (5) և տեղեկատվության ճշտելու ու տարածելու իրավունքի սահմանափակման (7) դեպքերը: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականին գրանցվել է լրատվամիջոցների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների 16, 2009-ին` 14, իսկ 2010-ին` 19 դեպք:
Աշոտ Մելիքյանի խոսքով` ճնշումները հիմնականում եղել են դատական հայցերի տեսքով: ԶԼՄ-ների դեմ 38 հայց է եղել, ընդ որում` մեծ մասը բերվել են հիմնակնում քաղաքական գործիչների կողմից և նպատակ են ունեցել միայն ճնշելու և պատժելու քննադատական հոդվածներ հրապարակող ԶԼՄ-ներին:
«Դատական այդ 38 հայցերից մերժվել է միայն պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցը ընդդեմ «Իրավունք» թերթի: Դատերից խոսելիս` արժե հիշել Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի ակտիվությունը դատական հայցերի առումով, ինչը հարիր չէ երկրորդ նախագահի համար», - ասել է Աշոտ Մելիքյանը:
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքը դատական հայցեր էր ներկայացրել «Հայկական ժամանակ», «Ժամանակ» և «Հրապարակ» օրաթերթերի դեմ` մեղադրելով զրպարտության և վիրավորանքի մեջ: Դատարանը պարտավորեցրել էր «Հայկական ժամանակ»օրաթերթին վճարել 3,5 միլիոն դրամ, «Ժամանակ»-ին` 3 միլիոն դրամ: «Հրապարակ» օրաթերթի դեմ ներկայացված դատական հայցն ընթացքում է:

2011-й год был беспрецедентно сложным для журналистов в Армении. По сравнению с предыдущими периодами, зафиксировано самое большое число случаев давления на представителей масс-медиа. К такому выводу пришел Комитет по защите свободы слова.
Эксперты насчитали 49 случаев разного рода давления на журналистов, из них 5 - это случаи физического насилия и 7 - ограничения права на получение и распространение информации. Остальные случаи - это судебные иски против СМИ, основная часть которых, по словам главы Комитета Ашота Меликяна, принадлежит политикам, преследующим целью лишь надавить и наказать СМИ, публикующие критические статьи.
«Из 38 жалоб отклонили только иск депутата Тиграна Арзаканцяна против газеты «Иравунк». Говоря о следствиях, стоит упомянуть об активности семьи экс-президента Роберта Кочаряна в деле отсуживания у прессы больших сумм. Это не подобает второму президенту», - заявил Меликян.
Семья Кочаряна подавала в суд на газеты «Айкакан жаманак», «Жаманак» и «Грапарак», обвинив в клевете и оскорблении. Суд обязал «Айкакан жаманак» выплатить 3,5 млн. драмов (более 9 тыс. долларов), «Жаманак» - 3 млн драмов. Иск против газеты «Грапарак» еще рассматривается.
В 2008 году было зафиксировано всего 16 случаев давления на СМИ и их сотрудников, в 2009 - 14, а в 2010 - 19.