«Երկրորդ նախագահին հարիր չէ». 2011-ին Հայաստանում ԶԼՄ-ներին ավելի շատ են ճնշել
2011 թվականն աննախադեպ դժվար տարի է եղել լրագրողների համար: Այս եզրահանգմանն է եկել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն, որի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է լրագրության ոլորտի խնդիրների մասին:
Նախորդ տարիների համեմատ 2011-ին անհամեմատ շատ են եղել ճնշումները լրատվամիջոցերի և լրագրողների դեմ: Գրանցվել է տարատեսակ ճնշումների 49 դեպք, սակայն քիչ են եղել ֆիզիկական բռնության (5) և տեղեկատվության ճշտելու ու տարածելու իրավունքի սահմանափակման (7) դեպքերը: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականին գրանցվել է լրատվամիջոցների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների 16, 2009-ին` 14, իսկ 2010-ին` 19 դեպք:
Աշոտ Մելիքյանի խոսքով` ճնշումները հիմնականում եղել են դատական հայցերի տեսքով: ԶԼՄ-ների դեմ 38 հայց է եղել, ընդ որում` մեծ մասը բերվել են հիմնակնում քաղաքական գործիչների կողմից և նպատակ են ունեցել միայն ճնշելու և պատժելու քննադատական հոդվածներ հրապարակող ԶԼՄ-ներին:
«Դատական այդ 38 հայցերից մերժվել է միայն պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցը ընդդեմ «Իրավունք» թերթի: Դատերից խոսելիս` արժե հիշել Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի ակտիվությունը դատական հայցերի առումով, ինչը հարիր չէ երկրորդ նախագահի համար», - ասել է Աշոտ Մելիքյանը:
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքը դատական հայցեր էր ներկայացրել «Հայկական ժամանակ», «Ժամանակ» և «Հրապարակ» օրաթերթերի դեմ` մեղադրելով զրպարտության և վիրավորանքի մեջ: Դատարանը պարտավորեցրել էր «Հայկական ժամանակ»օրաթերթին վճարել 3,5 միլիոն դրամ, «Ժամանակ»-ին` 3 միլիոն դրամ: «Հրապարակ» օրաթերթի դեմ ներկայացված դատական հայցն ընթացքում է:

Journalists, News Media in Armenia More Persecuted in 2011 Than Ever Before: Expert
2011 was an unprecedented difficult year for journalists, said Yerevan-based Committee to Protect Freedom of Expression President Ashot Melikyan, speaking to journalists in the Armenian capital today.
Compared to previous years, the number of incidents of intimidation against journalists and news outlets was far greater in 2011. There were 49 such cases, though incidents of physical assault (5) and restrictions on the right to clarify and disseminate information (7) were few. Recall, in 2008, there were 16 recorded cases of intimidation against news outlets and their employees; in 2009, their were 14 such cases; and in 2010, there were 19.
According to Melikyan, intimidation was mainly applied through court cases. There were 38 lawsuits against news media, most of which were initiated by political figures and aimed only to intimidate and punish those news outlets that publish critical pieces.
"Out of those 38 lawsuits, only MP Tigran Arzakantsyan's suit against Iravunq newspaper was rejected. Speaking about the cases, it's worth mentionin Robert Kocharian's family's active pursuit of lawsuits, which is not appropriate for the second president," he said.
Recall, the Kocharian family sued local dailies Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), Jamanak ("Times") and Hraparak ("square") for libel and defamation. The court obliged Haykakan Jamanak to pay the family 3.5 million drams (a little over $9,000 USD) and Jamanak to pay 3 million drams (approx. $7,750 USD). The case with Hraparak is still in court.