Սարկոզին մինչև վերջ պայքարելու է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի համար
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին անմիջապես Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր բանաձև կներկայացնի, եթե Սահմանադրական խորհուրդը մերժի ներկայիս օրինագիծը, այս մասին AFP-ին հայտնել են Ֆրանսիայի կառավարության երկու անդամներ, որոնք չեն ցանկացել նշել իրենց անունները:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի, իսկ հունվարի 23-ին Սենատի կողմից ընդունված Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը բողոքարկվել է մի խումբ սենատորների կողմից, և այժմ Սահմանադրական խորհուրդը պետք է որոշի արդյոք այն իրավաչափ է և չի հակասում սահմանադրությանը, որից հետո միայն նախագահ Սարկոզին կարող է վավերացնել օրինագիծը և օրենքի ուժ հաղորդել բանաձևին:
«Նախագահը նախարարների կաբինետում ասաց, որ անմիջապես նոր բանաձև կներկայացնի, եթե Սահմանադրական խորհուրդը մերժի օրինագիծը», - պատմել է նախարարներից մեկը:
Մեկ այլ նախարար պատմել է, որ Սարկոզին քննադատել է կառավարության այն անդամներին, ովքեր դեմ են հանդես եկել օրինագծին`նշելով, որ «իրենց քթից այն կողմ ոչինչ չեն տեսնում»:
Նա նշել է նաև, որ օրինագծի մերժումը կարող է հիմք հանդիսանալ Հոլոքոստի ժխտումը քրեականացնող օրենքը կասկածի տակ դնելու համար:
Նշենք, որ Սահմանադրական խորհուրդը պետք է իր վերջնական եզրակացությունը ներկայացնի մեկ ամսվա ընթացքում, բայց այս ժամկետը կարող է կրճատվել մինչև 8 օր, եթե կառավարությունը խնդիրը որպես հրատապ ներկայացնի:

Саркози связал отрицание Геноцида армян с Холокостом
В случае, если Конституционный совет Франции отклонит нынешний законопроект об уголовном преследовании за отрицание геноцидов, президент Николя Саркози немедленно представит новую резолюцию. Об этом AFP на условиях анонимности сообщили двое членов французского правительства, пожелавших остаться неизвестными.
Группа сенаторов выступила против одобренного 22 декабря Национальным собранием, а 23 января - Сенатом законопроекта, и теперь Конституционный совет должен решить, не противоречит ли он конституции. Только после этого Саркози может ратифицировать законопроект и придать резолюции силу закона.
«Выступая перед кабинетом министров, президент заявил, что немедленно представит новую резолюцию, если Конституционный совет отклонит законопроект», - рассказал один из министров.
По словам другого чиновника, Саркози раскритиковал членов правительства, которые выступили против законопроекта, отметив, что «они ничего не видят дальше своего носа».
Он также отметил, что отклонение законопроекта может послужить основой для того, чтобы усомниться в законе, предусматривающем уголовное наказание за отрицание Холокоста.
Конституционный совет должен представить свое окончательное решение в течение месяца, однако этот срок может быть сокращен до 8 дней, если правительство будет рассматривать вопрос в качестве срочного.