Թեղուտի նախաձեռնությունը քաղաքականության հետ է առնչվում. ակտիվիստ
Թեղուտի անտառի պաշտանությանբ զբաղվող խումբը սկսել է բնապահպանական խնդրի մասին իրազեկման միջոցառումներ անցկացնել Հայաստանի սահմաններից դուրս: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել են խմբի ակտիվիստներ Եղիա Ներսիսյանը և Գոռ Հակոբյանը: Օրերս խմբի ակտիվիստները եղել են Մոսկվայում և հանտիպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես պատմել է Եղիան` համայնքի ներկայացուցիչները շատ մտահոգ են եղել Թեղուտի խնդրով և աջակցութան պատրաստակամություն են հայտնել. նրանք խոստացել են ակիցաներ անցկացնել Թեղուտի հանքի շահագործումը ֆինանսավորող ՎՏԲ բանկի դեմ և նամակներ հղել բնապահպանների «Գրինփիս» միջազգային կազմակերպությանը: Եղիա Ներսիսյանը պատմել է, որ Մոսկվայում հանդիպման ժամանակ Թեղուտի հանքը շահագործող «Վալեքս գրուպ» ընկերության ներկայացուցիչ է եկել ու փորձել ելույթ ունենալ: Ներսիսյանի խոսքով` թեև բնապահպանները նրան թույլ տվել են իր խոսքն ասել, դահլիճում նստած երիտասարդները միաձայն հրաժարվել են խոսել նրա հետ:
«Առաջին անգամ բնապահպանական խնդրի լուծումը դուրս է գալիս երկրի սահմաններից: Մենք նախատեսում ենք մեկնել և հանդիպել Կանադայի, ԱՄՆ-ի հայ համայնքների հետ: Մեր ակտիվիստներից մեկը` Արփինե Գալֆայանը, օրերս հանդիպել և Քաջարանի հանքի խնդիրը ներկայացրել է Գերմանիայի հայ համայքնի ներկայացուցիչներին»,- ասել է Եղիա Ներսիսյանը:
Էկոշարժման ակտիվիստ Գոռ Հակոբյանը անդրարդարձել է նաև շարժումը քաղաքականացնելու անհրաժեշտության մասին հաճախ արտահայտվող մտքին: Հիշեցնենք, որ երեկ Epress.am-ը ներկայացրել էր կինոռեժիսոր Դավիթ Ստեփանյանի հետ հրապարակախոս Արա Նեդոլյանի հարցազրույցը, որտեղ վերջինս խոսել է բնապահպանական խնդիրները քաղաքականացնելու անհրաժեշտության մասին:
«Թեղուտի պաշտպանության խումբը քաղաքացիական նախաձեռնություն է, որևէ քաղաքական նկրտումներ չունենք: Սակայն ցանկացած քաղաքացիական նախաձեռնություն քաղաքականության հետ է առնչվում, ինչպես նաև հասարակական, իրավական հարթություններին»,- ասել է Գոռ Հակոբյանը:
Եղիա Ներսիսյանը հայտնել է նաև, որ շարժումը ստացել է որոշ կազմակերպություններից առաջարկ` ֆինանսական աջակություն տալու, սակայն բնապահպանները մերժել են, քանի որ համարում են խնդիրը կուսակցություններ կամ քաղաքական ծրագրեր չի ճանաչում և համահայկական հրատապություն ունի:
«Թեղուտ` նշանակում է Հայաստան: Մեզ ասում են` մի երկու ծառ փրկելու համար ենք պայքարում: Սա մի քանի ծառի փրկելու պայքար չէ, այլ Հայաստանի: Քաջարանը վկա, ինչի է տանում հանքարդյունաբերությունը», - ասել է Եղիա Ներսիսյանը:

Armenian Diaspora Promises to Help Local Activists in Saving Teghut Forest
The group fighting to save Teghut forest in Armenia's north has launched an awareness campaign outside of the country, said group members Yeghia Nersisyan and Gor Hakobyan at a press conference in the capital today. Group members were in Moscow recently, where they met with members of the local Armenian community. According to Nersisyan, Moscow Armenians were extremely concerned about the issue and expressed willingness to help: they promised to organize protests outside VTB Bank (which is funding mining operations in Teghut) and write letters to Greenpeace.
Present at the Moscow meeting, continued Nersisyan, was a representative from Vallex Group (of which Teghout CJSC, the mining company, is a subsidiary) who tried to make a speech. According to the activist, though the environmentalists allowed him to speak, the youth at the meeting refused to speak to him.
"For the first time, the solution to an environmental problem goes outside the country's borders. We plan to leave and meet with members of Armenian communities in Canada and the US. Recently, one of our activists, Arpine Galfayan, met with members of the Armenian community in Germany and raised the issue of the Qajaran mine," she said.
Their movement, Nersisyan continued, has received offers of financial assistance from various organizations, but the environmentalists have refused such offers, because they believe the issue "doesn't recognize political parties or programs and has a pan-Armenian urgency."
"Teghut means Armenia. They tell us we're fighting to save a couple of trees. This isn't a fight over a few trees, but for Armenia. Kajaran is a testament to the consequences of the mining industry," she said.
Gor Hakobyan also addressed the oft-expressed idea of the need to politicize the movement. "The group defending Teghut is a civic initiative — we have no political motives. However, any civic initiative is associated with politics, as well as with social and legal platforms."
Recall, publicist Ara Nedolyan, in an interview with filmmaker Davit Stepanyan published by Epress.am on Thursday, addressed this matter of politicizing environmental issues, saying that by choosing not to politicize these problems, environmentalists are treating the symptoms but not the disease itself, which can be treated only by changing the system.