Հայաստանյան ինտերնետ-ընկերությունը 22,5 մլն դոլարով դարձավ ռուսական
Ռուսաստանյան «Ռոստելեկոմ» ընկերությունը 22,5 մլն դոլարով ձեռք է բերել հայկական «ՋիԷնՍի-Ալֆա» օպերատորի 75 տոկոս մինուս մեկ բաժնետոմսերը:
Ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Պրովոտորովի խոսքով` սույն գործարքը «Ռոստելեկոմի» միջազգային զարգացման քաղաքականության շրջանակներում Ռուսաստանի տարածքից դուրս առաջին ձեռքբերումն է: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերության վերահսկիչ փաթեթի ձեռքբերումը թույլ կտա «Ռոստելեկոմի»-ն Հայաստանի հեռահաղորդակցման շուկայում զարգացած ենթակառուցվածք ունեցող լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետ և թվային հեռուստատեսություն մատակարարել»,- նրա խոսքերն է փոխանցում ընկերության մամլո ծառայությունը:
Նշենք, որ «ՋիԷնՍի-Ալֆա»-ին է պատկանում 1,5 հազար կմ երկարությամբ օպտիկա-մանրաթելային մալուխ. ընկերությունը համարվում է հայաստանյան համացանցային շուկայում խոշորագույն անկախ խաղորդ: 2011 թվականին ընկերության եկամուտը կազմել է 12 մլն դոլար:
Հայաստանում լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետ շուկան, 2011 թվականի տվյալներով, 40 մլն դոլար է գնահատվում: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» մասնաբաժինը շուկայում մոտ 2% է կազմում:
Նշենք, որ ավելի վաղ «Կոմերսանտի» աղբյուրը հայտնել է, որ չի բացառվում, որ ապագայում «Ռոստելեկոմը» գնի նաև խոշորագույն անկախ ինտերնետ մատակարար Ucom-ը (այն ապահովում է Հայաստանի լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետի 11%-ը, ունի 19,5 հազար բաժանորդ, եկամուտը 2011-ի կտրվածքով 5,3 մլն դոլար է կազմում), կարծում է աղբյուրը:

Major Armenian Internet Provider Acquired by Russian Company for $22.5 Million
Russian telecommunications provider Rostelecom has acquired 75% minus 1 share of Armenian telecommunications operator GNC-Alfa for $22.5 million USD.
According to Rostelecom president Alexander Provotorov, this transaction is the company's first acquisition outside Russia within the frames of its international development policy.
"Acquiring control of GNC-Alfa will allow Rostelcom to offer digital TV and broadband services with well-developed infrastructure in Armenia's telecommunications market, which has significant growth potential," he said, in a company press release.
Note, GNC-Alfa owns a 1.5km-long fiber-optic network passing along the Armenia-Iran gas pipeline and is considered the largest independent player in the local market. In 2011, according to preliminary data, its revenue was $12 million.
The broadband market volume in Armenia in 2011 is estimated at nearly $40 million. GNC-Alfa’s share in the market is about 2%.
Earlier, a source for the Russian newspaper Kommersant had said the possibility of Rostelecom later purchasing Ucom (which provides 11% of the Armenian market of broadband internet access, has 19,500 subscribers and its revenue in 2011 was forecast at $5.3 million) is not ruled out.