Ցեղասպանություն պատահում է միայն Եվրոպայում և միայն հրեաների հետ. Իսրայելի ԱԳ նախարար
Իսրայելի ԱԳ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը առաջին անգամ հրապարակայնորեն դեմ է հանդես եկել Երուսաղեմի կողմից հայերի Ցեղասպանության ճանաչման գաղափարին:
RTV հեռուստաալիքի հետ զրույցում Լիբերմանը իր դիրքորոշումը պայմանավորել է Ադրբեջանի հետ ռազմավարական համագործակցության խաթարման սպառնալիքով:
«Իսրայելն իր հիմնադրման օրից չէր համաձայնում որևէ այլ պատերազմի կամ ողբերգության բնորոշման համար Հոլոքոստ տերմինն օգտագործել: Մենք կարծում ենք, որ այն, ինչ ապրել են հրեաները Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին չի կարող համեմատվել ոչ մի բանի հետ: Այլ հակամարտությունները կամ Աֆրիկայում, Ասիայում, Բալկաններում տեղի ունեցած ջարդերը տերմինաբանության միջոցով հերթական Հոլոքոստի վերածելը մենք չենք ընդունում»,-նշել է նախարարը:
«Մենք հանդես ենք գալիս ի պաշտպանության այն գաղափարի, որ բոլոր փաստերը, պատմության բոլոր տխուր էջերը ներկայացվեին այնպես, ինչպիսին նրանք կան: Որևէ այլ երկիր, բացի Ֆրանսիայից, օրենսդրությամբ չի ընդունել հայերի Ցեղասպանությունը: Մենք չենք պատրաստվում խառնվել: Այսօր այն պատմական իրադարձություններից վերածվել է քաղաքական բանավեճի: Այդ իսկ պատճառով, չեմ կարծում, որ այս պահին Իսրայելը պետք է խառնվի այս խնդրին»:
2011 թվականի սեպտեմբերին Իսրայելի ԱԳ փոխնախարարը «Մեդիամաքս»-ի հետ զրույցում հայտարարել էր .«Առաջին Համաշխարհայինի տարիներին տեղի ունեցած հայերի սպանությունները ամենանուրբ հարցն է, և որպես մարդիկ, որոնք նույնպես տառապել են հետապնդումներից և սպանություններից, մենք նույնպես դյուրազգաց ենք այդ հարցի նկատմամբ: Այդուհանդերձ, այն բանից հետո, երբ այդ հարցը, ցավոք սրտի, տեղափոխվել է քաղաքական հարթակ, անհրաժեշտ է մեծ զգուշությամբ գործել: Իսրայելը երբեք չի ժխտել հայերի Ցեղասպանությունը, բայց մենք չենք ցանկանում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բախման երկիր դառնալ»:

Геноцид - это только когда евреев и когда в Европе. «Мы не собираемся вмешиваться»
Глава МИД Израиля Авигдор Либерман впервые публично выступил против признания Иерусалимом Геноцида армян.
В интервью телеканалу RTVi Либерман впервые публично выступил против признания Израилем массовых убийств армян в Османской Турции геноцидом. Он мотивировал свою позицию угрозой срыва стратегического партнерства с Азербайджаном.
«Израиль со дня основания не соглашался на применение термина Холокост по отношению ни к одной другой войне или другой трагедии. Мы считаем, что то, что прошёл еврейский народ во время Второй мировой войны несравнимо ни с чем. Попытки методом терминологии превратить другие конфликты и зверские убийства - в Африке, Азии, на Балканах - в очередной Холокост мы не принимаем», - отметил министр.
«Мы выступаем за то, чтобы все факты, все печальные страницы истории были представлены такими, какими они являются. Ни одна другая страна, кроме Франции, законодательно не признала геноцида армян. Мы не собираемся вмешиваться. Сегодня это из исторического события превратилось в политический спор. Поэтому я не думаю, что Израилю нужно сейчас вмешиваться в эту проблему».
В сентябре 2011 года замминистра иностранных дел Израиля в интервью «Медиамакс» заявил: «Массовые убийства армян в период Первой Мировой Войны – самый чувствительный вопрос, и как люди, которые также страдали от преследований и убийств, мы также чувствительны к этому. Тем не менее, с тех пор, как этот вопрос, к большому сожалению, перешел в политическую плоскость, необходимо действовать с большой осторожностью. Израиль никогда не отрицал Армянскую трагедию, но мы не желаем становиться стороной конфронтации между Турцией и Арменией в этом важном вопросе».