ՀԱԿ-ից հիասթափված նախկին քաղբանտարկյալը հետ է վերցնում իր դիմումը ՄԻԵԴ-ից
Նախկին քաղբանտարկյալ Սուրեն Սիրունյանը, որը ձերբակալվել էր 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո և ազատ արձակվել 2009 թվականի հունիսին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ այսօր ինքը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)` հետ վերցնելու իր դիմումը: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո ձերբակալված մի շարք քաղբանտարկյալներ դիմել են ՄԻԵԴ` պահանջելով ճանաչել իրենց անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի հետ կապված խախտումները:
Սուրեն Սիրունյանի խոսքով` այդ որոշումով ինքն արտահայտում է իր բողոքը ՀԱԿ-ի դեմ: Նշենք, որ, Սիրունյանի խոսքով, նախկին քաղբանտարկյալների դիմումներով զբաղվում էր ՀԱԿ-ը:
Բանախոսը նշել է, որ վերջին շրջանում մամուլում տարածված այն լուրերը, որ որոշումը պայմանավորված է նրա վրա իշխանական ուժերի կողմից ճնշումներ գործադրելու հետ, սուտ են, և իր որոշումը  բխում է իր քաղաքական դիրքորոշման փոփոխությունից:
«Ես գտնում եմ, որ Կոնգրեսը հետ է կանգնել իր իսկ կողմից 2007 թվականին սկսած ճանապարհից: Այս դիմումը հետ վերցնելով` ես իմ բողոքն եմ արտահայտում այդ փաստի առթիվ, սա բողոքի ձև է` ինչպես հացադուլը, նստացույցը», - ասել է Սիրունյանը:
Նա նշել է, որ հիասթափված է ՀԱԿ-ից` կարծիք հայտնելով, թե իր պես նվիրյալները դարձել են գործիք` Կոնգրեսի նեղ անձնական շահերն իրականացնելու համար:
Սիրունյանը հայտարարել է նաև, որ ավելի քան 10 ՀԱԿ անդամներ օրերս կհայտարարեն ՀԱԿ-ից պաշտոնապես դուրս գալու մասին:
Այն հարցին, թե ում է սատարելու Սուրեն Սիրունյանն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, բանախոսը պատասխանել է, որ քաղաքականությամբ չի զբաղվելու մինչև չավարտվեն ընտրությունները:
«Խորհրդարանական ընտրություններին ոչ մի քաղաքական ուժի կողքին չեմ կանգնելու, առավել ևս` չեմ ընդգրկվելու որևէ կուսակցության համամասնական ցուցակում` տարաբնույթ խոսակցություններից խուսափելու համար»,- ասել է Սիրունյանը:
Նշենք, որ Սուրեն Սիրունյանը 90-ականներին Երևանի նախկին քաղաքապետ, Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի պետն է եղել:

Suren Sirunyan, who was arrested in connection with the events of Mar. 1, 2008, and subsequently released in June 2009, informed the press that he submitted an appeal today to the European Court of Human Rights (ECHR) to withdraw his earlier appeal. Recall, Sirunyan is one of many opposition members who were arrested in the wake of riots following the disputed 2008 presidential election and who then appealed to the ECHR, asking for the court to recognize violations to their right to personal immunity.
Sirunyan today said with this decision he is expressing his complaint against the Armenian National Congress (HAK), which, according to Sirunyan, was dealing with the applications of former political prisoners (as they are referred to by the opposition).
Recent reports circulated in the media that his decision is due to being pressured by the ruling authorities are untrue, Sirunyan said, adding that his decision stems from a change in his political orientation.
“I find that the [Armenian National] Congress has withdrawn from the path it began in 2007. By retracting my [ECHR] appeal, I am expressing my complaint against this fact. This is a form of protest, just like the hunger strike or a sit in,” he said.
He said that he is disappointed with HAK, opining that devotees like himself have become tools — to fulfill the opposition bloc’s narrow private interests.
More than 10 HAK members will soon announce their official withdrawal from HAK, Sirunyan declared.
Asked who he’ll be backing in the upcoming parliamentary elections, Sirunyan said he won’t engage in politics until the elections are over.
“I won’t stand by any political party’s side in the parliamentary elections; moreover, I won’t be included in any party’s proportional list — in order to avoid various [types of] talk,” he said.
Note, Suren Sirunyan was former Yerevan mayor and former Minister of Internal Affairs Vano Siradeghyan’s head guard.