ՀԱԿ-ից հիասթափված նախկին քաղբանտարկյալը հետ է վերցնում իր դիմումը ՄԻԵԴ-ից
Նախկին քաղբանտարկյալ Սուրեն Սիրունյանը, որը ձերբակալվել էր 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո և ազատ արձակվել 2009 թվականի հունիսին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ այսօր ինքը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)` հետ վերցնելու իր դիմումը: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո ձերբակալված մի շարք քաղբանտարկյալներ դիմել են ՄԻԵԴ` պահանջելով ճանաչել իրենց անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի հետ կապված խախտումները:
Սուրեն Սիրունյանի խոսքով` այդ որոշումով ինքն արտահայտում է իր բողոքը ՀԱԿ-ի դեմ: Նշենք, որ, Սիրունյանի խոսքով, նախկին քաղբանտարկյալների դիմումներով զբաղվում էր ՀԱԿ-ը:
Բանախոսը նշել է, որ վերջին շրջանում մամուլում տարածված այն լուրերը, որ որոշումը պայմանավորված է նրա վրա իշխանական ուժերի կողմից ճնշումներ գործադրելու հետ, սուտ են, և իր որոշումը  բխում է իր քաղաքական դիրքորոշման փոփոխությունից:
«Ես գտնում եմ, որ Կոնգրեսը հետ է կանգնել իր իսկ կողմից 2007 թվականին սկսած ճանապարհից: Այս դիմումը հետ վերցնելով` ես իմ բողոքն եմ արտահայտում այդ փաստի առթիվ, սա բողոքի ձև է` ինչպես հացադուլը, նստացույցը», - ասել է Սիրունյանը:
Նա նշել է, որ հիասթափված է ՀԱԿ-ից` կարծիք հայտնելով, թե իր պես նվիրյալները դարձել են գործիք` Կոնգրեսի նեղ անձնական շահերն իրականացնելու համար:
Սիրունյանը հայտարարել է նաև, որ ավելի քան 10 ՀԱԿ անդամներ օրերս կհայտարարեն ՀԱԿ-ից պաշտոնապես դուրս գալու մասին:
Այն հարցին, թե ում է սատարելու Սուրեն Սիրունյանն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, բանախոսը պատասխանել է, որ քաղաքականությամբ չի զբաղվելու մինչև չավարտվեն ընտրությունները:
«Խորհրդարանական ընտրություններին ոչ մի քաղաքական ուժի կողքին չեմ կանգնելու, առավել ևս` չեմ ընդգրկվելու որևէ կուսակցության համամասնական ցուցակում` տարաբնույթ խոսակցություններից խուսափելու համար»,- ասել է Սիրունյանը:
Նշենք, որ Սուրեն Սիրունյանը 90-ականներին Երևանի նախկին քաղաքապետ, Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի պետն է եղել:

Политзаключенный отзывает жалобу из Евросуда и критикует армянскую оппозицию
Бывший политзаключенный Сурен Сирунян, арестованный после 1 марта 2008 и освобожденный в июне 2009 года, заявил, что обратился в Европейский суд по правам человека, чтобы отозвать свое заявление. Ряд арестованных после антиправительственных демонстраций 1 марта политзаключенных обратились в ЕСПЧ с требованием признать нарушения права на их личную неприкосновенность.
По словам Сируняна, таким образом он выражает недовольство Армянским национальным конгрессом, который, по его словам, занимался заявлениями бывших политзаключенных.
Он назвал ложью распространенную в прессе информацию о том, что данное решение связано с давлением со стороны властей, объяснив его изменением своей политической позиции. «Я считаю, что Конгресс отступил от избранного им же в 2007 году пути. Отзывая это заявление, я выражаю недовольство в связи с этим. Это способ протеста, как голодовка и сидячая забастовка», - сказал Сирунян.
По его словам, такие «преданные, как я, люди стали орудием для реализации сугубо личных интересов Конгресса». Сирунян заявил, что в ближайшие дни более 10 членов АНК официально заявят о выходе из него.
На вопрос, кого он поддержит на предстоящих парламентских выборах, Сирунян ответил, что не будет заниматься политикой до окончания выборов. «Я не поддержу ни одну политическую силу на парламентских выборах. И тем более не войду в пропорциональный список какой-либо партии во избежание различных разговоров», - сказал Сирунян.
Отметим, что в 90-ые Сурен Сирунян был начальником охраны бывшего мэра Еревана и бывшего министра внутренних дел Вано Сирадегяна, обладающего огромной властью в стране. После отставки президента Левона Тер-Петросяна Сирадегян стал терять позиции. Ему позволили скрыться и завели уголовное дело. Парламент удовлетворил ходатайство Генпрокуратуры о лишении лидера Армянского Общенационального Движения Вано Сирадегяна депутатской неприкосновенности в 2000 году. Его обвинили в том, что, будучи министром внутренних дел (1992-96гг.), Сирадегян организовал летом 1992-го вооруженную преступную группу для осуществления нападений и убийств отдельных граждан и должностных лиц.
С 1996 по 1998 Сирадегян был мэром Еревана. Он также известен как писатель. Его рассказаы входят в анталогию современной армянской прозы. В 1982 году он был удостоен ордена «Дружбы народов».