Իսրայելում գիտեն` ինչ է նշանակում Հոլոքոստ և Ցեղասպանություն. Նալբանդյան
Որևէ մեկը Հոլոքոստ տերմինը չի կիրառում Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրելու համար: Այս մասին երեկ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, երբ լրագրողը խնդիրել է նրան մեկնաբանել Իսրայելի արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանի խոսքերն առ այն, որ Հոլոքոստ տերմինը կիրառելի չէ Հայոց Ցեղասպանության առումով:
«Հայոց Ցեղասպանությունը բնութագրվում է Գենոցիդ տերմինով: Եվ ոչ միայն այն պատճառով, որ տասնյակ երկրների և մի շարք միջազգային կազմակերպություններ ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը:
Երբ Ռաֆայել Լեմկինը (հրեական ծագումով ամերիկացի փաստաբան – խմբ.) առաջին անգամ առաջարկեց Գենոցիդ տերմինը՝ նա հիմնվում էր հենց Հայոց մեծ Եղեռնի օրինակի վրա: Հետագայում այդ տերմինը սկսվեց կիրառվել տարբեր միջազգային ատյանների կողմից տարբեր միջազգային փաստաթղթերում:
Կցանկանայի նաև հիշեցնել, որ Երուսաղեմի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն Իսրայել Չարնին ասել է, որ Իսրայելը պետք է վերջ դնի իր բառախաղին և վերջապես ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը:
Չարնին ինչ-որ քաղաքական հաշվարկներով չի առաջնորդվել, երբ այդպիսի բան է ասել: Իսրայելում բոլորն էլ լավ գիտակցում են, որ Չարնին լավ գիտի, թե ինչ է նշանակում Հոլոքոստ և Ցեղասպանություն», - Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերը մեջբերում է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:

Israel Knows Difference Between the Holocaust and Armenian Genocide: Armenia Foreign Minister
Nobody uses the term Holocaust to describe the Armenian Genocide, said Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian, responding to a journalist's question in Armenia's parliament yesterday to comment on media reports in which Israeli Foreign Minister Avigdor Liberman said that the term Holocaust is not applicable to the Armenian Genocide.
"Medz Eghern in Armenian is described by the term 'Genocide'. And not only because dozens of countries and international organizations have recognized the Armenian Genocide.
"When Raphael Lemkin suggested the term 'Genocide' for the first time, he was referring to the example of the Armenian Medz Eghern. Later this term began to be used by different international organizations, in diferent international documents.
"I would also like to point out that director of Jerusalem Institute of Holocaust and Genocide Israel Charny has said that it is time to end this wordplay, this charade and that Israel has to finally recognize the Armenian Genocide.
"While saying this, Charny was not guided by any political considerations. Everyone in Israel realizes that Charny knows too well the meaning of the Holocoust and the Genocide," he said, according to a statement published on the ministry's official website.