Ադրբեջանը կողմնորոշվեց Եվրատեսիլի մասնակցի հարցում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կիրակի երեկոյան Ադրբեջանում ընտրել են այս տարի Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթում իրենց երկիրը ներկայացնող կատարողին: Կազմակերպչական հանձնաժողովի որոշմամբ` «Եվրատեսիլ 2012»-ում Ադրբեջանի կողմից հանդես կգա Սաբինա Բաբաևան:
Եվրատեսիլի մասնակցի ընտրության շոուն վարել է երկրի նախագահի դուստրը` Լեյլա Ալիևան: Ելույթ են ունեցել նաև նախորդ տարի մրցույթում Ադրբեջանին հաղթանակ բերած Նիգյար Ջամալը և Էլդար Հասիմովը:
Ադրբեջանում «Եվրատեսիլ 2012»-ի մասնակցին ընտրում էին շուրջ երեք ամիս: Ազգային ընտրական փուլի համար դիմում էին ներկայացրել 119 կատարողներ: Նրանցից 72-ը իրավունք էին ստացել մասնակցել եզրափակիչ փուլին:
Հիշեցնենք, որ 43 երկրներ, այդ թվում նաև Հայաստանը, դիմել են Eurovision-ին` Ադրբեջանում այս տարի մայիսին կայանալիք մրցույթին մասնակցելու համար: Այս մասին հայտնել էր Եվրատեսիլի պաշտոնական կայքը: Սակայն, ինչպես Epress.am-ին ավելի վաղ հայտնել էր Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը, այդ հարցը դեռ քննարկվում է:
«Մենք դիմել ենք Եվրատեսիլին, քանի որ հանդիսանում ենք Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ: Սակայն մենք դեռ քննարկում ենք` որքանով ապահով կլինի մեր  պատվիրակության մասնակցությունը Բաքվում, ինչպես նաև այլ հարցեր: Կմասնակցենք մրցույթին, թե ոչ, մենք կհայտարարենք ավելի ուշ»,- ասել էր Գոհար Գասպարյանը:

В Баку выяснили, кто будет защищать титул победителя Евровидения (ВИДЕО)
В воскресенье вечером в Азербайджане выбрали представителя страны на конкрусе Евровидение 2012, который пройдет в Баку. Решением оргкомитета конкурса на «Евровидение 2012» от Азербайджана выступит Сабина Бабаева.
Шоу, на котором жюри определилось с выбором конкурсанта, в частности вела дочь президента страны Лейла Алиева, выступали победители прошлогоднего Евровидения Нигяр Джамал и Эльдар Гасымов.
Определение участников от Азербайджана продолжалось в течение трех месяцев. Заявки для участия в национальном отборочном конкурсе подали 119 исполнителей. Из них только 72 получили право участвовать в отборе Евровидения.
Напомним, что 43 страны, в том числе Армения, обратились в оргкомитет Евровидения-2012 для участия в песенном конкурсе, который в этом году пройдет в Баку. Об этом сообщает официальный сайт Евровидения. Но, как Epress.am сообщила глава армянской делегации Евровидения Гоар Гаспарян, это еще не означает, что Армения приняла окончательное решение по поводу своего участия в конкурсе в Азербайджане.
«Общественное телевидение Армении обратилось в Евровидение, так как является членом Союза европейских вещателей. Но мы пока обсуждаем вопрос возможности обеспечения безопасности армянской делегации в Баку, а также другие вопросы», – сказала Гаспарян.