«Վկային ճնշում են». Արտակ Նազարյանի իրավահաջորդը բոյկոտել է իջևանյան նիստը
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի իրավահաջորդ Ծովինար Նազարյանը, նրա ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարտիրոսյանը ու փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը երեկ մասնակցել են Իջևանում կայացած նիստին, սակայն դատավորի որոշումից հետո բոյկոտել են նիստը ու հեռացել դահլիճից:
Նիստի ժամանակ դատավոր Սամվել Մարդանյանն ասել է, որ ինքը գրություն է ստացել գործով անցնող կարևոր վկայից` Արման Մնացականյանից, որում նշված է, որ վերջինս հիվանդ է և չի կարող մասնակցել դատական նիստերին: Մնացականյանը խնդրել է հիմք ընդունել իր նախաքննական ցուցմունքը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արման Վեզիրյանը:
Դատավորի նման հայտարարությունից հետո տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանն ասել է, որ եթե դատավորը հրապարակի վկայի նախաքննական ցուցմունքը, ապա տուժող կողմը չի մասնակցի այս դատական նիստին:
«Դատարանը նոտարի գրասենյակ չի, որ վկային չի հարցաքննում ու հրապարակում է նրա նախաքննական ցուցմունքը: Սա արդեն իսկ վկայում է, որ դատավորը հաստատում է մեղադրական եզրակացությունը»,- ասել է Շուշանյանը:
Դատավորը, այնուամենայնիվ, բավարարել է վկայի խնդրանքը, իսկ տուժողը կողմը լքել է դատարանի դահլիճը:
Մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները դեմ են եղել, որ առանց տուժող կողմի դատական նիստը շարունակվի, սակայն դատավորը շարունակել է այն:
Նշենք նաև, որ մեղադրյալներից Հակոբ Մանուկյանի պաշտպան Հրանտ Գևորգյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել դատավոր Սամվել Մարդանյանին: Միջնորդության հիմքում Գևորգյանը դրել է դատավորի կողմնակալությունը, նաև այն հանգամանքը, որ վերջինս դատական նիստը Երևանից տեղափոխել է Իջևան, ինչին դեմ են եղել բոլոր կողմերը: Միջնորդությունը Մարդանյանը ևս մերժել է:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տուժող կողմը գործի վերաբերյալ տեղեկանք էր հրապարակել, որում նշվում էր, որ դատարանում տված իր նախորդ ցուցմունքներում Արման Մնացականյանը հայտարարել էր, որ քննիչն է գրել իր նախաքննական ցուցմունքը, բայց ինքն է ասել ինչ գրել:
«Չնայած դրան, վկան չկարողացավ պարզաբանել ցուցմունքում օգտագործված մի շարք բառեր, իսկ «ձախ նախաբազուկի» փոխարեն ցույց տվեց իր մեջքը: Վկան մի քանի անգամ պնդեց, որ սպանությունը տեղի է ունեցել ոչ թե հուլիսի 27-ին, ինչպես նշված է պաշտոնական վարկածով, այլ մեկ օր առաջ՝ 26-ին: Նա պնդեց նաև, որ սպանությունից առաջ հենակետ է բարձրացել գումարտակի հրամանատար Միշա Գաբրիելյանը, ում մասին նախաքննությունը պնդում էր, որ ամբողջ ժամանակ արձակուրդում է եղել և հենակետ չի բարձրացել: Վկան հայտնեց նաև, որ իրեն դեպքից հետո տարել են Բերդ քաղաքի ռազմական ոստիկանություն և այնտեղ պահել 23 օր: Մնացականյանի այլ ցուցմունքներ հակասում էին իրար, ինչպես նաև՝ նախաքննական ցուցմունքներին», - նշում է տուժող կողմը` հայտարարելով, որ վկայի վրա ճնշում է գործադրվում պաշտոնական մարմինների կողմից:

Tsovinar Nazaryan, sister of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died on Jul. 27, 2010, her representative Ruben Martirosyan and attorney Mushegh Shushanyan on Tuesday participated in the trial held in Idjevan; however, after the judge’s ruling they boycotted the session and left the courtroom.
Recall, the defense ministry claims that Artak’s death was a suicide; however, an autopsy and physical examination of the body conducted later revealed traces of violence on his face and body, inflicted upon the platoon commander 6 hours before his death. A case is underway to uncover the circumstances surrounding his death.
Judge Samvel Mardanyan said he received a notice in writing from an important witness in the case, Arman Mnatsakanyan, saying that the latter cannot attend the court sessions as he is ill. The witness also asked that the court accept his previous testimony. This news was conveyed to Epress.am by Arman Veziryan, a representative of the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights, which is closely following the case.
Recall, the attorney representing Artak’s family, Mushegh Shushanyan, last month had predicted such a scenario would occur. The witness not being examined in court reinforces the victim’s family and its representatives’ belief that he is being pressured and intimidated by power-wielding officials. It’s important to note, in the early days of the trial, Mnatsakanyan was consistently escorted to the courtroom first by military police (when he was still in the service) and then by civilian police (after he completed his mandatory two-year service).
In court on Feb. 14, Shushanyan said that if the judge makes public the witness’ pre-trial testimony then the victim party won’t participate in the trial.
“The court is not a notary office, that it doesn’t examine the witness and publishes its pre-trial testimony. This already proves that the judge confirms the incriminatory inference,” he said.
The judge, nevertheless, granted the witness’ request, to which the victim party left the courtroom.
The prosecution was opposed to the court session continuing without the other party, but the judge continued the trial.
Note as well, Hrant Gevorgyan, attorney to Hakob Manukyan, late last year motioned for the Judge Samvel Mardanyan to withdraw on the grounds that he is not impartial, as well as the fact that he moved the court sessions from Yerevan to Ijevan, to which all parties were opposed. However, the judge overruled the motion.
Earlier, Tsovinar Nazaryan had informed Epress.am that at court on Dec. 14, 2011, Mnatsakanyan said it was the investigator who wrote his pre-trial testimony, but he (Mnatsakanyan) dictated what to write.
“Despite this, the witness was unable to explain several words used in his [written] testimony, and instead of his left forearm [as written] he pointed to his back. Several times the witness insisted that the murder took place not on Jul. 27, as noted in the official version, but one day before — on the 26th. He also argued that before the murder, battalion commander Misha Gabrielyan got up to the base — the same man who the investigation insisted was on vacation during the entire time… The witness also said that after the incident, he was taken to the military police station in the city of Berd and kept there for 23 days. Mnatsakanyan’s testimonies [in court] contradicted one another, as well as to his pre-trial testimony,” said the victim’s party, believing that the witness is being pressured by the authorities.