Հայաստանին 80 միլիոնի չափով վարկ տրամադրեցին
Այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հափին «Զարգացման քաղաքականության երրորդ գործառնություն» ծրագրի շրջանակում ստորագրել են ֆինանսավորման և փոխառության համաձայնագրեր` 50 մլն և 30 մլն դոլար գումարային արժեքով: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ծրագրի շրջանակներում Միջազգային զարգացման ընկերակցությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի 32 600 000 (SDR) Փոխառության հատուկ իրավունքին համարժեք գումարի չափով վարկ (մոտ 50 մլն ԱՄՆ դոլար): Վարկը Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրվում է 25 տարի ժամկետով, որից 5-ը` արտոնյալ (առանց մայր գումարի մարման), տարեկան 1.25% տոկոսադրույքով:
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի 30 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով փոխառություն: Փոխառությունը տրամադրվում է 25 տարի ժամկետով, որից 10-ը` արտոնյալ (առանց մայր գումարի մարման):

Бюджет Армении поддержали на 80 млн долларов
Министр финансов Армении Ваче Габриелян и глава ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Аппи в рамках программы "Третья операция политики развития" подписали 15 февраля кредитное соглашение о предоставлении Армении $50 и 30 млн.
В рамках проекта Ассоциация международного развития предоставит Армении кредит суммой $50 млн сроком на 25 лет, из которых 5 - льготных с 1,25% годовых.
Международный банк реконструкции и развития в рамках этой программы предоставит Армении кредит в размере $30 млн также сроком на 25 лет. Процентная ставка составит 6-месячный USD LIBOR+переменная маржа, а начальная единовременная плата - 0.25% ссуды. Кредиты предоставляются Армении в качестве бюджетной поддержки.