Միլիարդատիրոջ կինը Սահակաշվիլիից 12 հազար դոլար է պահանջում
Վրացի միլիարդատեր, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Բիդզինա Իվանիշվիլիի կինը` Եկատերինա Խվեդելիձեն, մասնակիորեն հաղթել է նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի դեմ ներկայացված դատական հայցը: Грузия Online-ի փոխանցմամբ` նա նախագահից 20 հազար լարի (մոտ 12 հազ. դոլար) է պահանջում պատճառված բարոյական վնասի համար: Խվեդելիձեի բողոքը կապված է նախագահի նախորդ տարվա հրամանագրի հետ, համաձայն որի, Իվանիշվիլին և նրա կինը զրկվել էին վրացական քաղաքացիությունից: Նման որոշման համար որպես պաշտոնական պատճառաբանություն էր բերվում այլ երկրների քաղաքացի լինելու փաստը:
Սակայն Իվանիշվիլիի դեպքը տարբերվում էր Խվեդելիձեինից; Գործարարը վրացական քաղաքացիություն էր ստացել 2004 թվականին` այդ պահին ունենալով Ռուսաստանի անձնագիր (Վրաստանի օրենսդրությունը թույլ է տալիս բացառության կարգով քաղաքացիություն տրամադրել այլ երկրների քաղաքացիների): Այնուհետև, ինչպես հաղորդում է Civil Georgia-ն, խախտելով վրացական օրենսդրությունը նա ևս մեկ` ֆրանսիական անձնագիր էր ձեռք բերել:
Խվեդելիձեն իր հերթին, Ֆրանսիայի քաղաքացի է եղել այն պահին, երբ ստացել է վրացական քաղաքացիությունը: Դրանից հետո նոր քաղաքացիություն նա չի ստացել:
Այն բանից հետո, երբ միլիարդատերն ու նրա կինը զրկվել էին վրացական քաղաքացիությունից, դիմել էին դատարան: Նրանց դժգոհությունները մասնակիորեն են բավարարվել. դատարանը ընդունել է, որ Խվեդելիձեի վերաբերյալ նախագահական հրամանը ապօրինի է եղել: Նախագահին այս կապակցությամբ պարտավորեցրել են 100 լարիի չափով (60 դոլար) դատական ծախսերը փոխհատուցել:

Ekaterine Khvedelidze, wife of Georgian opposition financier Bidzina Ivanishvili, is suing Georgian President Mikheil Saakashvili (pictured) after he wrongfully revoked her citizenship, Georgia's Democracy & Freedom Watch reports. According to Georgia Online, the amount being requested as compensation for "moral damages" is 20,000 GEL (about $12,000 USD).
Saakashvili revoked Khvedelidze’s Georgian citizenship last October, at a time when her husband had just declared that he would challenge the president’s power in the country. Revoking the couple’s citizenship temporarily blocked their ascent to power, because a non-Georgian is not allowed to engage in politics according to Georgian legislation.
But a court in Tbilisi ruled that Saakashvili had acted unlawfully when it came to Khvedelidze, and the president was asked to compensate legal fees in the amount of 100 GEL (about $60 USD). Khvedelidze is now a Georgian citizen.
The official reason for revoking the couple’s citizenship was that they became citizens of a foreign country after they becoming Georgian citizens. In the case of Ekaterine Khvedelidze, this was untrue: she was a citizen of France before (and not after) she received her Georgian citizenship.
In regards to Ivanishvili’s citizenship, the court upheld Saakashvili’s decision. He is therefore still barred from politics, but his wife may do so, and has said she will head the party, which will officially be established in the near future, together with Ivanishvili’s political partners, the Free Democrats, the Republicans, National Forum and several individual politicians, to form a coalition.