Միլիարդատիրոջ կինը Սահակաշվիլիից 12 հազար դոլար է պահանջում
Վրացի միլիարդատեր, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Բիդզինա Իվանիշվիլիի կինը` Եկատերինա Խվեդելիձեն, մասնակիորեն հաղթել է նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի դեմ ներկայացված դատական հայցը: Грузия Online-ի փոխանցմամբ` նա նախագահից 20 հազար լարի (մոտ 12 հազ. դոլար) է պահանջում պատճառված բարոյական վնասի համար: Խվեդելիձեի բողոքը կապված է նախագահի նախորդ տարվա հրամանագրի հետ, համաձայն որի, Իվանիշվիլին և նրա կինը զրկվել էին վրացական քաղաքացիությունից: Նման որոշման համար որպես պաշտոնական պատճառաբանություն էր բերվում այլ երկրների քաղաքացի լինելու փաստը:
Սակայն Իվանիշվիլիի դեպքը տարբերվում էր Խվեդելիձեինից; Գործարարը վրացական քաղաքացիություն էր ստացել 2004 թվականին` այդ պահին ունենալով Ռուսաստանի անձնագիր (Վրաստանի օրենսդրությունը թույլ է տալիս բացառության կարգով քաղաքացիություն տրամադրել այլ երկրների քաղաքացիների): Այնուհետև, ինչպես հաղորդում է Civil Georgia-ն, խախտելով վրացական օրենսդրությունը նա ևս մեկ` ֆրանսիական անձնագիր էր ձեռք բերել:
Խվեդելիձեն իր հերթին, Ֆրանսիայի քաղաքացի է եղել այն պահին, երբ ստացել է վրացական քաղաքացիությունը: Դրանից հետո նոր քաղաքացիություն նա չի ստացել:
Այն բանից հետո, երբ միլիարդատերն ու նրա կինը զրկվել էին վրացական քաղաքացիությունից, դիմել էին դատարան: Նրանց դժգոհությունները մասնակիորեն են բավարարվել. դատարանը ընդունել է, որ Խվեդելիձեի վերաբերյալ նախագահական հրամանը ապօրինի է եղել: Նախագահին այս կապակցությամբ պարտավորեցրել են 100 լարիի չափով (60 դոլար) դատական ծախսերը փոխհատուցել:

Жена миллиардера потребовала у Саакашвили 12 тысяч долларов
Жена грузинского миллиардера Бидзины Иванишвили, Екатерина Хведелидзе, подала в суд на президента Михаила Саакашвили. Как сообщает "Грузия Online”, она требует у него 20 тысяч лари (около 12 тысяч долларов) в виде компенсации за моральный ущерб.
Иск связан с прошлогодним президентским указом, в соответствии с которым Иванишвили и его жена были лишены грузинского гражданства. Формальным основанием для такого решения было наличие у них гражданства других стран.
Между тем случай Иванишвили отличался от случая Хведелидзе. Бизнесмен получил грузинское гражданство в 2004 году, уже имея на тот момент российский паспорт (законодательство Грузии позволяет в виде исключения предоставлять гражданство республики гражданам иностранных государств). Однако уже после этого, как сообщала Civil Georgia, он в нарушение грузинского законодательства оформил себе еще один паспорт (французский).
Хведелидзе, со своей стороны, была гражданкой Франции на тот момент, когда получила грузинское гражданство. После этого нового гражданства она себе не оформляла.
После того, как миллиардер и его жена были лишены грузинского гражданства, они обратились в суд. Их претензии были удовлетворены частично: суд признал, что президентский указ в части, касающейся Хведелидзе, был незаконным. Президента в связи с этим обязали компенсировать судебные издержки в размере 100 лари (около 60 долларов).