«Փոխվել է մարդկանց մտածելակերպը». Ընկերությունը համաձայն չէ ՀԱԿ-ի բնապահպանների որակումների հետ
«Գեոթիմ» ընկերությունը, որը շահագործում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը, համաձայն չէ Հայ Ազգային Կոնգրեսի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովի գնահատականի հետ: Այս մասին ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Փետրվարի 21-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովը, չբերելով և ոչ մի հիմնավորում, «անթույլատրելի» է անվանել Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը: Զարմանալի է այն փաստը, երբ քաղաքական ուժը նման հայտարարություն է անում` դատավորի կեցվածք ընդունելով: Կարծում ենք, որ ՀԱԿ-ի Բնապահպանական հարցերով հանձնաժողովը պետք է առնվազն ուսումնասիրեր տեղական և արտասահմանյան բնապահպան մասնագետների կողմից պատրաստված ուսումնասիրություններն ու եզրակացությունները, որոնք հասանելի են մեր կայքում` www.geoteam.am:
Եթե այդ նյութերին ծանոթանալուց հետո ՀԱԿ-ի մասնագետները կշարունակեն մեր ծրագիրը «անթույլատրելի» համարել, պատրաստ ենք հրավիրել նրանց հանրային բանավեճի` հասարակության և ԶԼՄ-ների մասնակցությամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունը նշում է, որ Ամուլսարի հանքավայրի ծրագիրը իրագործվում է ոլորտը կարգավորող ՀՀ բնապահպանական օրենսդրության նորմերին խիստ համապատասխան և համահունչ: «Գեոթիմն» ընդգծում է, որ 2006 թվականից ի վեր ընկերությունը Հայաստանում ներդրել է 30 մլն դոլար, ևս 52 մլն դոլար ներդրվելու է այս տարի: Բացի դա «Գեոթիմը» աշխատանքով է ապահովել Ամուլսարի շրջակայքի համայնքների բնակիչներին ու դրանցում իրագործել բազում սոցիալական ծրագրեր` «փոխելով մարդկանց մտածելակերպը և վերաբերմունքը կյանքի նկատմամբ»:

Geoteam CJSC, which is exploiting the Amulsar gold mine in southern Armenia, in a statement issued today said it doesn't agree with the assessment of the Armenian National Congress (HAK) Environmental Affairs Committee.
"On Feb. 21, the Armenian National Congress Environmental Affairs Committee, not providing any justification, called Amulsar mine exploitation 'unacceptable'. It is surprising that a political group makes such a statement, adopting the stance of a judge. We believe that HAK's Environmental Affairs Committee at least had to examine the research and conclusions of local and foreign environmental experts, which are available on our site www.geoteam.am.
"If after becoming acquainted with these materials, HAK's experts continue to consider our project 'unacceptable', we are prepared to invite them to a public debate — with the participation of the public and the media," reads the statement.
The mining company notes that the Amulsar Gold Project is carried out in strict accordance to and consistent with the norms of environmental legislation of the Republic of Armenia. Geoteam stresses that since 2006, it has invested $30 million USD into Armenia and will invest an additional $52 million USD this year. In addition, Geoteam has provided jobs to the residents of the communities surrounding Amulsar and implemented several social programs, "changing people's mindset and attitude toward life."