Google-ը «սովորել է» 64-րդ լեզուն
Google որոնողական կայքի «թարգմանիչ» ծրագիրը այսուհետ հնարավորություն կընձեռի թարգմանություններ անել էսպերանտոյով, հաղորդում է ընկերության պաշտոնական բլոգը:
«Թարգմանչի» շնորհիվ կարելի է էսպերանտոյով գրված տեքստը թարգմանել այլ լեզուներով և հակառակը:
Նշենք, որ էսպերանտոն «թարգմանչի» ծառայության 64-րդ լեզուն է: Google-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ էսպերանտոյի թարգմանությունների որակը բավական բարձր է, չնայած հասանելի տեքստերի քիչ քանակությանը: Նրանք բացատրել են սա լեզվի արհեստական բնույթով:
Էսպերանտոն ստեղծվել է 1870-ականներին լեհ ակնաբույժ Լյուդվիկ Լազար Զամենհոֆի կողմից և կոչված էր ծառայելու որպես միջազգային շփման ունիվերսալ լեզու: Զամենհովի մականունը` «էսպերանտո» («հուսացող») շուտով դարձել է իր կողմից ստեղծված լեզվի անվանումը:
Էսպերանտոյի առաջին դասագիրքը լույս է ընծայվել 1887 թվականին:
Ներկայումս էսպերանտոյով խոսող մարդկանց թիվն աշխարհում տարբեր գնահատականներով մի քանի հարյուր հազարից մինչ մի քանի միլիոնի է հասնում:

Google "выучил" 64-й по счету язык
Сервис автоматического перевода Google начал поддерживать эсперанто, сообщается в официальном блоге компании.
С помощью "Переводчик" можно перевести текст, написанный на эсперанто, на другой язык, или наоборот, передает MIGnews.com.
Отметим, эсперанто стала 64-м по счету языком в "Переводчике". Представители Google отметили, что качество автоматических переводов с и на эсперанто достаточно высокое, несмотря на малое количество доступных текстов. Они объяснили это искусственной природой языка.
Эсперанто был создан в 1870-х годах врачом-офтальмологом Людвиком Лазарем Заменгофом в качестве универсального языка для международного общения. Первый учебник эсперанто ("Unua libro" или "Первая книга") вышел в 1887 году.
Сейчас число говорящих на эсперанто в мире, по разным оценкам, составляет от сотен тысяч до нескольких миллионов человек.
Существуют люди, для которых эсперанто является родным языком, - как правило, это дети энтузиастов эсперанто или дети, рожденные в интернациональных семьях, где родители используют этот язык для общения друг с другом.