«Բանակում մահերի մասին վաղուց պետք է մտածեինք». Dorians-ը պատրաստ է Բաքու գնալ
Dorians խումբը չի փոխել իր դիրքորոշումն այս տարի Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի առնչությամբ և պատրաստ է Հայաստանը ներկայացնել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, եթե Հանրային հեռուստատեսությունը որոշում կայացնի մասնակցել մրցույթին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է Dorians խմբի պրոդյուսեր Վահագն Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ մի խումբ երգիչներ հայտարարություն են տարածել, որով կոչ են անում Հանրային հեռուստաընկերությանը բոյկոտել Բաքվում կայանալիք երգի մրցույթը: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ երեկ հայ-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանցի դիպուկահարի գնդակից սպանվել է 20-ամյա Ալբերտ Ադիբեկյանը:
«Չեմ կարծում, որ դա պաշտոնական որոշում է, դա որոշ երգիչների նամակն է ուղղված Հանրային հեռուստաընկերությանը, որով նրանք հայտնում են իրենց տեսակետը: Սակայն Հանրայինը դեռ որոշում չի կայացրել», - ասել է Dorians-ի պրոդյուսերը:
Անդրադառնալով մրցույթին չմասնակցելու հիմնավորմանը` Ալբերտ Ադիբեկյանի մահվան հանգամանքին, Վահագն Գևորգյանն ասել է.
«Ամենատխուրն այն է, որ երեկվա զինվորի մահը կապվել է «Եվրատեսիլի» հետ և ավելի մեծ աղմուկ բարձրացրել, քան շատ այլ զինվորների մահերը: Մենք հիմա չէ, վաղուց պետք է մտածեինք` որն է բանակում մահերի պատճառը` ով է մեղավոր, որ զինվորները սպանվում են: Իհարկե, ասում են` ադրբեջանցիները, բայց չեմ կարծում, որ մեր բանակում ներքին խնդիրներ չունենք»,- ասել է Dorians-ի պրոդյուսերը:

Home / Armenia / Why is Soldier’s Death Tied to Eurovision in Baku? Armenian Rock Band Steadfast
Armenian rock band Dorians hasn’t changed its position on its participation in the Eurovision Song Contest to be held in Baku and is ready to represent Armenia in the Azerbaijani capital if Armenia’s Public TV decides to participate in the contest, Dorians’ producer Vahagn Gevorgyan told Epress.am earlier today.
Recall, a group of unnamed Armenian artists issued a statement on Thursday in which it urged the country’s public broadcaster to boycott the song contest in Baku. The statement was preceded by news that 20-year-old solder Albert Adibekyan was shot by an Azerbaijani sniper on the Line of Contact between Azerbaijan and the disputed Republic of Nagorno-Karabakh.
“I don’t think that’s an official decision [not to participate]; it’s a letter by some artists to [Armenia’s] Public TV in which they express their view. But the broadcaster hasn’t yet made a decision,” Gevorgyan said.
Addressing the reason cited by the artists for refusing to perform in Baku (Adibekyan’s death), Dorians’ producer said:
“The saddest part is that the soldier’s death yesterday is tied up with Eurovision and more uproar was evoked than the deaths of other soldiers. Not now, but long ago we should’ve reflected on the cause of [these] deaths in the army, who is to blame that soldiers are being killed. Of course, they say, the Azeris, but I don’t think that we don’t have problems within our own army,” he said.