Թուրքիայում ալևիների տները կարմիրով են ներկել. Վերջիններս վախենում են ջարդերից
Թուրքիայի արևելյան Ադիյաման գավառում բնակվող ալևիների համայնքի ներկայացուցիչներին պատկանող մի շարք տների վրա երեկ կարմիր ներկով նշաններ են հայտնվել: Այս մասին, ինչպես հայտնում է Hurriyet պարբերականը, Facebook-ի իր էջում հայտնել է Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության պատգամավոր Հուսեյն Այգյունը:
Ադիյամանի ղեկավար Ռամազան Սոդանը նույնպես հաստատել է այս տեղեկությունները և հավելել, որ որոշ ալևիների տներ նշվել են նաև թվերով և տառերով: Սոդանի խոսքով` ոստիկանությունը փնտրում է այս արարքի պատասխանատուներին:
«Այս շրջանը ալևիների կենտրոնն է, և նման միջադեպեր այստեղ երբևէ տեղի չեն ունեցել: Անվտանգության ուժերը հանգամանորեն հետաքննում են դեպքը», - ասել է Սոդանը:
Ադիյամանի բնակիչները նկատել են ալևիների տների վրա թողած նշանները և հաղորդել այդ մասին ոստիկանությանը: Ի դեպ նշանները հայտնվել են բացառապես Ալևիների տներին, և ոչ սունի թուրքերի:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Ալևիների տների վրա նշաններ թողնելու միևնույն մեթոդը նախորդել է 1978 թվականի Մարաշի ջարդերին, որը 105 մարդու կյանք էր խլել:
Նշենք, որ ալևիներն իսլամական կրոնական խմբավորում է, որը 9-րդ դարում հիմնել է Աբու Շաուիբ Մուհամադ իբն Նուսայրը: Որոշ մասնագետների կարծիքով` այն մոտ է շիաների ծայրահեղ թևին, ոմանք էլ ալեվիզմը առանջին կրոն են համարում:

Turkey's Alevi Citizens Concerned with Marks on their Doors
The doors of a number of houses belonging to members of the Alevi community in the eastern Turkish province of Adıyaman were marked with crosses by unknown people, Republican People’s Party (CHP) deputy Hüseyin Aygün announced on his Facebook page yesterday, the Hurriyet Daily News reports.
Ramazan Sodan, the governor of Adıyaman, also confirmed the claims and said the doors of the home of some Alevi citizens in the province had also been marked with numbers and letters. Sodan said police are searching for those responsible for drawing the crosses.
“This district is a center for Alevis, and such incidents have never happened here before. Security forces are investigating it carefully,” Sodan said.
Residents of Adıyaman’s Karapınar district noticed the signs on the doors of Alevi community members, and informed the police, according to the reports. Mahmut Gürsu, the headman of the district, also confirmed that the signs appeared only on the doors of the homes of Alevis, not Sunni community members.
The same method was used to mark the houses of Alevis prior to the Maraş Massacre of 1978, in which 105 people were killed.