Թուրք պատգամավորն առաջարկում է «Եվրատեսիլին» երգել հայերեն կամ քրդերեն
Թուրքիայի խորհրդարանում Մուշ քաղաքից ընտրված քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Սիր Սաքըքը առաջարկել է Թուրքիային Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012» երգի մրցույթին հայերենով կամ քրդերենով գրված երգով մասնակցել:
Ընդգծելով այն փաստը, որ վերջին տարիներին հայտնի մրցույթում Թուրքիան ներկայացնում էին անգլալեզու ստեղծագործություններ կատարող արտիստներ, նա նշել է, որ անգամ եթե ոչ այս տարի, ապա հաջորդ տարի անգլերենը կարելի է հանգիստ փոխարինել քրդերենով կամ հայերենով, հայտնում է Regnum-ը` հղում կատարելով Haberler-ին:
Նրա կարծիքով` եթե Թուրքիայի ներկայացուցիչը «Եվրատեսիլում», օրինակ, քրդերենով երգ կատարի, դա լուրջ մեսիջ կլինի աշխարհին:
Բաքվում կայանալիք առաջիկա Եվրատեսիլին Թուրքիան անգլալեզու «Love Me Back» երգով կներկայացնի հրեական ծագում ունեցող ջազ կատարող Ջան Բոնոմոն:

Турецкий депутат предлагает петь на Евровидении на армянском или курдском
Депутат парламента Турции от курдской партии «Мир и демократия» Сирр Сакык, избранный из города Муш, предложил Турции участвовать в музыкальном конкурсе Евровидение-2012 в Баку с песней на армянском или курдском языке.
Подчеркнув тот факт, что в течение последних лет Турцию на известном конкурсе представляют артисты с англоязычными произведениями, он отметил, что если даже не в этом году, то в следующем английский можно вполне заменить курдским или армянским языками, передает Regnum со ссылкой на Haberler. По его мнению, если представитель Турции исполнит на Евровидении песню, к примеру, на курдском языке, это послужит серьезным мессиджем всему миру.
На предстоящем песенном конкрусе в Баку Турцию представит джазовый исполнитель еврейского происхождения Джан Баномо (на фото) с англоязычной песней «Love Me Back».