Թուրք պատգամավորն առաջարկում է «Եվրատեսիլին» երգել հայերեն կամ քրդերեն
Թուրքիայի խորհրդարանում Մուշ քաղաքից ընտրված քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Սիր Սաքըքը առաջարկել է Թուրքիային Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012» երգի մրցույթին հայերենով կամ քրդերենով գրված երգով մասնակցել:
Ընդգծելով այն փաստը, որ վերջին տարիներին հայտնի մրցույթում Թուրքիան ներկայացնում էին անգլալեզու ստեղծագործություններ կատարող արտիստներ, նա նշել է, որ անգամ եթե ոչ այս տարի, ապա հաջորդ տարի անգլերենը կարելի է հանգիստ փոխարինել քրդերենով կամ հայերենով, հայտնում է Regnum-ը` հղում կատարելով Haberler-ին:
Նրա կարծիքով` եթե Թուրքիայի ներկայացուցիչը «Եվրատեսիլում», օրինակ, քրդերենով երգ կատարի, դա լուրջ մեսիջ կլինի աշխարհին:
Բաքվում կայանալիք առաջիկա Եվրատեսիլին Թուրքիան անգլալեզու «Love Me Back» երգով կներկայացնի հրեական ծագում ունեցող ջազ կատարող Ջան Բոնոմոն:

MP Suggests Turkey's Eurovision Contestant Sing in Armenian or Kurdish
Turkish MP of Kurdish origin Sirri Sakik, representing the BDP (Peace and Democracy Party) and elected from the city of Muş, has suggested Turkey's contestant in the 2012 Eurovision Song Contest in Baku sing in Armenia or Kurdish.
Emphasizing that in recent years, Turkey was represented by artists singing in English, he said if not this year than next year, English might well be replaced by Kurdish or Armenian as the language the songs are song in, reports Regnum news agency, citing Haberler.
In his opinion, if Turkey's contestant in Eurovision sung, for example, in Kurdish, it would be a powerful message to the world.
Note, representing Turkey in Eurovision Song Contest in Baku this year is jazz singer of Jewish origin Can Bonomo (pictured) with his English-language song "Love Me Back".