Սարկոզին բողոքել է Ֆրանսիայում չափազանց շատ օտարերկրացիներից
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հայտարարել է, որ իր երկիր ներգաղթողների քանակը մշտապես աճում է, սակայն նրանց ֆրանսիական հասարակություն ինտեգրելն ավելի ու ավելի բարդ է դառնում:
«Մեր իմիգրացիոն համակարգը ավելի ու ավելի վատ է աշխատում, քանի որ մեր տարածքում չափից շատ են օտարերկրացիները, և մենք այլևս չենք կարող ապաստան, աշխատատեղեր և դպրոցներ գտնել նրանց համար»,-Սարկոզիի խոսքերն է փոխանցում BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ֆրանսիայի առաջնորդը միաժամանակ հաստատել է, որ ապրիլի 4-ին նախագահական ընտրություններում հաղթնակ տանելու դեպքում պատրաստվում է իր երկիր ներգաղթողների քանակը կրկնակի կրճատել:
Սարկոզիի կարծիքով` ներգաղթը կարող է նպաստավոր լինել ֆրանսիական հասարակության համար, սակայն այն անհրաժեշտ է կրճատել` ավելի մեծ պահանջներ առաջադրելով նրանց, ովքեր ցանկանում են բնակության թույլտվություն ստանալ Ֆրանսիայում:
Սարկոզին միաժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայում 10 տարի ապրած, սակայն ընդամենը 5 տարի աշխատած միգրանտների նպաստը կրճատելու մտադրության մասին:
Հասարակական հարցումների արդյունքներով` Սարկոզիի վարկանիշն էապես զիջում է սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Ֆրանսուա Օլանդին:
Սարկոզին ստիպված է նաև «Ազգային ճակատ» ծայրահեղ աջական կուսակցության առաջնորդ Մարի Լե Պենի հետ պայքարել պահպանողականների ձայների համար:

French President Nicolas Sarkozy has said there are too many foreigners in France and the system for integrating them is "working more and more badly," the BBC reports.
In a TV debate, Sarkozy defended his plan to cut the number of new arrivals in half if he is re-elected next month.
The president said while immigration could be a boon for France, it needed to be controlled more tightly through tougher qualification rules for residency.
Sarkozy, whose father was a Hungarian immigrant, also said he wanted to restrict some benefit payments to immigrants who had been in the country for 10 years.
So far the election campaign seems to have made relatively little impact on voters.
The latest opinion poll published on Tuesday showed the Socialist leader Francois Hollande widening his lead over Sarkozy.
Sarkozy is also competing for conservative voters with the far-right National Front party led by Marine le Pen.