Կնոջն ավելի լավ է ապրել Հայաստանում և Վրաստանում, քան Ադրբեջանում և Ռուսաստանում
The Economist-ի (Economist Intelligence Unit) հետազոտական կենտրոնը հրապարակել է իր հերթական զեկույցը` նվիրված ժամանակակից հասարակությունում կնոջ դերին:
EIU-ի մասնագետները 128 երկրների օրենքների, մշակույթների, ավանդույթների, կյանքի կանոնների և հայացքների հիման վրա կազմել են ժամանակակից կնոջը տրվող տնտեսական հնարավորությունների վարկանիշային աղյուսակը:
Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորել է Շվեդիան` հավաքելով 90,4 միավոր` հնարավոր 100-ից: Նախկին ԽՍՀՄ-ի երկրներից (չհաշված մերձբալթյան երկրները) առաջինը Ուկրաինան է` 57-րդ տեղ (55.4 միավոր): Վրաստանը 59-րդն է (54.5): Նույն արդյունքն են գրանցել Մոլդովան և Ղազախստանը: Բելառուսը հայտնվել է 62-րդ հորիզոնականում` 53,8 միավորով:
Հայաստանին բաժին է հասել 64-րդ հորիզոնականը` 53,3 միավորով: Մեր երկրին հետևում են Թուրքիան (65), Ռուսաստանը (66), Ադրբեջանը (90), Ղրղզստանը (94), Տաջիկստանը (100), Իրանը (117) և Թուրքմենստանը (118):
Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակում է Սուդանը` 128-րդ տեղ և 19,2 միավոր:
Եկամուտների մակարդակով երկրները բաշխվել են ըստ 4 աղյուսակների` Համաշխարհային բանկի տվյալների հիման վրա: Առաջին սյունակում ընդգրկվել են այն երկրները, որտեղ կինը միջինը վաստակում է տարեկան 11909 դոլարից ոչ պակաս, երկրորդում` 3856-ից 11905, երրորդում` 976-ից 3855, և վերջին սյունակում` 975-ից ոչ ավել:
Այս աղյուսակում ԱՊՀ-ի երկրները հայտնվում են միայն երկրորդ աղյուսակում. Ղազախստանը 22-րդ տեղում է, Բելառուսը` 23, Ռուսաստանը` 66: Այստեղ կանայք վաստակում են տարեկան առնվազն 3,8 հազար դոլար: Այս սյունակում է ընդգրկվել նաև Թուրքիան` 25-րդ տեղ:
Ուկրաինան (4), Վրաստանը (5), Մոլդովան (6), Հայաստանը (7), Ադրբեջանը (21), Ուզբեկստանը (24), Իրանը (33) և Թուրքմենստանը (34) ընդգրկվել են 3-րդ սյունակում` 1-4 հազար դոլար:

Женщине лучше жить в Грузии и Армении, чем в России и Азербайджане
Исследовательский отдел в структуре The Economist (Economist Intelligence Unit) опубликовал очередной социологический доклад на тему роли женщины в современном обществе и тому месту, которое она в нем занимает.
Специалисты EIU на основе сравнения законов, культур, традиций, взглядов и правил жизни расставили 128 стран мира в рейтинге экономических возможностей, которые есть у современной женщины.
Рейтинг возглавила Швеция, которая набрала 90,4 из 100 возможных. Первой из стран бывшего СССР (кроме прибалтийских стран) в списке встречается Украина – 57-е место и 55, 4 очка, Грузия – 59-я (54,5), следом с таким же результатом идут Молдова и Казахстан. Беларусь оказалась на 63-й строчке с 53,8 очками. Армения на 64-м месте с 53,3 очками. Дальше идут Турция (65), Россия (66), Азербайджан (90), Кыргызстан (94), Таджикистан (100), Иран (117) и Туркменистан (118). Таблицу замыкает Судан – 128-е место и 19,2 очка.
По уровню доходов страны квалифицировали в четырех таблицах на основе данным Всемирного банка: в первом столбце расположились государства, где женщины в среднем зарабатывают не меньше 11909 долларов в год, во втором – от 3856 до 11905, в третьем – от 976 до 3855 и в последнем столбце – не более 975 долларов в год.
В этой таблице страны СНГ появляются во втором столбце: в Казахстане (22 место), Беларуси (23) и России (66) женщины зарабатывают не меньше 3,8 тыс долларов. Сюда попала и Турция (25).
Украина (4), Грузия (5), Молдова (6), Армения (7), Азербайджан (21), Узбекистан (24), Иран (33) и Туркменистан (34) попали в третий столбик – 1-4 тыс. долларов.
Кыргызстан и Таджикистан заняли 4-е и 7-е места в таблице. Там уровень годового дохода женщин упирается в 975 долларов. Список замыкает Чад.