Կնոջն ավելի լավ է ապրել Հայաստանում և Վրաստանում, քան Ադրբեջանում և Ռուսաստանում
The Economist-ի (Economist Intelligence Unit) հետազոտական կենտրոնը հրապարակել է իր հերթական զեկույցը` նվիրված ժամանակակից հասարակությունում կնոջ դերին:
EIU-ի մասնագետները 128 երկրների օրենքների, մշակույթների, ավանդույթների, կյանքի կանոնների և հայացքների հիման վրա կազմել են ժամանակակից կնոջը տրվող տնտեսական հնարավորությունների վարկանիշային աղյուսակը:
Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորել է Շվեդիան` հավաքելով 90,4 միավոր` հնարավոր 100-ից: Նախկին ԽՍՀՄ-ի երկրներից (չհաշված մերձբալթյան երկրները) առաջինը Ուկրաինան է` 57-րդ տեղ (55.4 միավոր): Վրաստանը 59-րդն է (54.5): Նույն արդյունքն են գրանցել Մոլդովան և Ղազախստանը: Բելառուսը հայտնվել է 62-րդ հորիզոնականում` 53,8 միավորով:
Հայաստանին բաժին է հասել 64-րդ հորիզոնականը` 53,3 միավորով: Մեր երկրին հետևում են Թուրքիան (65), Ռուսաստանը (66), Ադրբեջանը (90), Ղրղզստանը (94), Տաջիկստանը (100), Իրանը (117) և Թուրքմենստանը (118):
Վարկանիշային աղյուսակը եզրափակում է Սուդանը` 128-րդ տեղ և 19,2 միավոր:
Եկամուտների մակարդակով երկրները բաշխվել են ըստ 4 աղյուսակների` Համաշխարհային բանկի տվյալների հիման վրա: Առաջին սյունակում ընդգրկվել են այն երկրները, որտեղ կինը միջինը վաստակում է տարեկան 11909 դոլարից ոչ պակաս, երկրորդում` 3856-ից 11905, երրորդում` 976-ից 3855, և վերջին սյունակում` 975-ից ոչ ավել:
Այս աղյուսակում ԱՊՀ-ի երկրները հայտնվում են միայն երկրորդ աղյուսակում. Ղազախստանը 22-րդ տեղում է, Բելառուսը` 23, Ռուսաստանը` 66: Այստեղ կանայք վաստակում են տարեկան առնվազն 3,8 հազար դոլար: Այս սյունակում է ընդգրկվել նաև Թուրքիան` 25-րդ տեղ:
Ուկրաինան (4), Վրաստանը (5), Մոլդովան (6), Հայաստանը (7), Ադրբեջանը (21), Ուզբեկստանը (24), Իրանը (33) և Թուրքմենստանը (34) ընդգրկվել են 3-րդ սյունակում` 1-4 հազար դոլար:

Better Economic Opportunities for Women in Armenia, Georgia Than in Azerbaijan, Russia
The Women’s Economic Opportunity (WEO) Index, created by the Economist Intelligence Unit, aims to measure progress in the economic advancement of women. It draws on data from a wide range of international organizations, including the UN, the International Monetary Fund, the Organization for Economic Co-operation and Development, the World Health Organization, the Food and Agriculture Organization, and many others. The 2012 report assessed the enabling environment for women's economic participation in 128 countries.
The result? At the top of the list is Switzerland with a score of 90.4 (out of a possible 100). Ranking highest among former Soviet countries (not including the Baltic states) is Ukraine at 57th place (and a score of 55.4), followed by Georgia, Moldova and Kazakhstan ranking at 59th through 61st (all with a score of 54.5). Belarus is at 62nd place with a score of 53.8.
Armenia is ranked at 64th place (with a score of 53.3), followed by Turkey at 65th place; Russia, 66; Azerbaijan, 90; Kyrgyz Republic, 94; Tajikistan, 100; Iran, 117; and Turkmenistan, 118.
The WEO ranking list concludes with Sudan at 128th place and a score of 19.2.
In terms of income, the countries have been divided into 4 groups, based on World Bank figures: those earning $11,909 or more; those earning $3,856–$11,905; those earning $976–$3,855; and those earning less $975 or less.
In this category, Commonwealth of Independent States (CIS) are only represented in the second group with Kazakhstan in 22nd place, Belarus, 23; and Russia, 66. Women earn at least $3,856 annually in this group. Turkey is also in this list at 25th place.
In the third group (those earning $976–$3,855) are Ukraine (4th place), Georgia (5), Moldova (6), Armenia (7), Azerbaijan (21), Uzbekistan (24), Iran (33) and Turkmenistan (34).
Kyrgyz Republic and Tajikistan are in the 4th (lowest) category, in 4th and 7th places, respectively.