«Արմավիան» 5,3 միլիոնի պարտքը պետք է մարի մինչև սեպտեմբեր
«Արմավիա» ավիաընկերությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանի սեփականատեր «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությանը մինչև սեպտեմբեր կվճարի 5 միլիոն 300 հազար դոլարի ընդհանուր համախառն պարտքը: Այս մասին պարզ է դարձել երկու ընկերություններից միջև նախորդ չորս օրերի լարված քննարկումներից հետո, որի արդյունքում կոմերը համաձայնագիր են ստորագրել:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշել է «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության գլխավոր մենեջերի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը:
Շխյանի խոսքով՝ ընկերությունների  միջև կնքված համաձայնագիրը ուղղված է նախևառաջ ուժեղ ավիաընկերություն ունենելու նպատակին և դա  է եղել «Արմավիայի» ներկայացրած բոլոր  պահանջներին  ընդառաջ գնալու հիմնական պատճառը:  Նա հույս է հայտնել, որ սահմանված ժամանակացույցը չի խախտվի, և ավիաընկերությունը ժամանակին կմարի պարտքը, որը մեծ չափի է հասել, և անընդունելի է ընկերության և ներդրողների համար:
«Վերջին չորս օրերի ընթացքում մենք հանդիպել ենք «Արմավիայի» ներկայացուցիչների հետ և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբի հետ՝ ծագած խնդիրների լուծումը գտնելու համար: Ի վերջո մենք ընդունել ենք «Արմավիայի» բոլոր  պահանջ-խնդրանքները և ստորագրել նոր համաձայնագիր այս ավիաընկերություն հետ, որի նպատակն է օգնել զարգացնել իրենց ավիաընկերության ծրագիրը», - ասել է ասուլիսի մեկ այլ մասնակից «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերություն գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդին:
Նրա հավաստմամբ՝ իրենք նույնպես շատ պարտավորություններ ունեն այլ գործընկերների դիմաց:
«Օդանավակայանի նոր համալիրի շինարարության համար մեծ գումարի վարկ է վերցրել երեք բանկերից և այդ վարկը պետք է մարվի: Ինչ- որ արվում է «Արմավիայի» դեպքում, նման է ներդրման՝ հետագայում ակնկալելով, որ ավելի շատ չվերթներ կլինեն ու ավելի շատ ուղևորներ: Հուսով ենք, որ ավելի լավ սակագնեի դեպքում կշահի նաև ժողովուրդը», - ասել  է Վենդին:
Ընկերության իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանի խոսքով՝ պարտքի մարումն ըստ փուլերի կսկսվի մարտի 31-ին ու կավարտվի սեպտեմբերին, իսկ պայմանավորված սակագները կգործեն մեկ տարվա համար:
«Սահմանվել են սակագնային նոր արժեքներ, որոնք չեն տարբերվում «Արմավիայի» հայտարարած արժեքներից ու ընդունելի են նրանց համար», - ասել է Տեր-Տաճատյանը: Նոր սակագները գործելու են ապրիլի 1-ից, և եթե ավիաընկերությունը չկատարի վճարումները, ապա այդ սակագները չեն կիրառվի:

Armenian Airline Armavia has Till September to Repay $5.3 Million Loan in Full
Armenian national air carrier Armavia will repay its loan of $5.3 million in full to Armenia International Airports (AIA), which owns Zvartnots International Airport just outside Yerevan, by September, AIA Deputy General Manager Andranik Shkhyan told reporters in the capital today after several days of tense negotiations between the two parties widely reported in the press.
According to him, the agreement signed between the two parties is aimed first and foremost to having a strong airline and was the main reason to meet all of Armavia's demands. Shkhyan expressed hope that the repayment schedule will be adhered to and the airline will settle its debt in time, which has reached an enormous amount unacceptable for both the company and investors, he said.
"In the last four days we met with Armavia representatives and the working group established by RA Prime Minister Tigran Sargsyan — to find a solution to these problems. In the end, we accepted all of Armavia's demands and requests and signed a new agreement with this airline, which aims to assist in developing their program," said AIA General Manager Marcelo Wende, also present at today's press conference.
AIA also has many obligations to its other colleagues, he added.
"It has taken out a huge loan from three banks for construction of the new airport complex and it has to repay that loan. What's being done for Armavia is something akin to an investment, expecting that there will be more flights and more passengers in the future. We hope that in the case of better tariffs the people will also win," he said.
According to the company's legal counsel Armen Ter-Tajatyan, loan repayment will begin in stages on Mar. 31 and will conclude in September, while the agreed tariffs will be in force for one year.
"New tariff rates have been set, which don't differ from the rates announced by Armavia and are acceptable for them," he said. The new rates will be in effect from Apr. 1 and if the airline doesn't make its payments, then those tariffs won't be applied.