Հայոց պատրիարքարանը դատական գործ է սկսել Թուրքիայում նյութական կորուստների համար
Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը Ստամբուլ քաղաքի կենտրոնում գտնվող Սանսարյան առևտրի կենտրոնը վերադարձնելու նպատակով Թուրքիայի հիմնադրամների տնօրինության դեմ դատական գործընթաց սկսելուց հետո որոշել է իրավական ճանապարհով հետ բերել նաև ողջ երկրի տարածքում Սանսարյան հիմնադրամին պատկանող բոլոր սեփականությունները:
Պատրիարքարանը դատարանի միջոցով կփորձի վերադարձնել պատմական արևելյան Էրզրում նահանգում գտնվող Սանսարյան դպրոցը, որը 1919 թվականին Էրզրումի համաժողովի վայր էր դարձել` ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադիր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքի խորհրդարանի համար:
«Սանսարյան հիմնադրամը նվիրաբերվել է պատրիարքարանին բարերար Մկրտիչ Սանսարյանի կողմից 1800-ականներին: Սանսարյան հիմնադրամի կառավարման իրավունքը օրենքով պատկանում է պատրիարքարանին»,- Huuriyet պարբերականի հետ զրույցում հայտարարել է դատարանում հայկական պատրիարքարանի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալի Էլբեյօղլուն:
Մարտի 14-ին ներկայացված դատական հայցով պատրիարքարանը նաև պահանջում է վերադարձնել Կենտրոնական Անատոլիայի Շիվաս գավառում գտնվող այլ սեփականություններ, որոնք նախկինում Սանսարյան հիմնադրամին են պատկանել:
«Մենք չենք պատրաստվում սահմանափակվել միայն պատմական շենքերով: Մենք նաև փոխհատուցում կպահանջենք 1936 թվականից հետո պատրիարքարանին պատճառված բոլոր նյութական կորուստների համար»,-ասել է Էլբեյօղլուն:
Կառավարության կարգադրությամբ, Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունները 1936 թվականին կառավարությանն էին ներկայացրել իրենց սեփականության մանրամասն նկարագրերը: Տարիներ շարունակ, սակայն, այս սեփականությունների մեծ մասը չեն գրանցվել ազգային փոքրամասնությունների հիմնադրամների անուններով, իսկ որոշներն էլ անգամ վաճառվել են երրորդ կողմի:
Ըստ Էլբեյօղլուի` Թուրքիայի հիմնադրամների տնօրինության բռնագրավել է Սանսարյան հիմնադրամը` վկայակոչելով 1936 թվականի հռչակագիրը:
Թուրքիայի հայկական պատրիարքարանը ավելի վաղ դատական գործ էր սկսել Թուրքիայի հիմնադրամների տնօրինության դեմ` պահանջելով վերադարնել Ստամբուլի Սանսարյան առևտրի կենտրոնը: Այդուհանդերձ, Թուրքիայի հիմնադրամների տնօրինության ղեկավարը հայտարարել է, որ այն չի վերադարձվի ի հեճուկս Ստամբուլի դատարանի վճռի, ըստ որի ժամանակավորապես արգելվել է դրա վերակառուցումը:
«Սա հակասում է բոլոր միջազգային նորմերին, այդ թվում Լոզանի պայմանագրին»,-ասել է փաստաբանը:
Հայ համայնքը ներկայումս ընդամենը 3 փոքր հիմնադրամներ ունի ողջ Անատոլիայում; Եթե պատրիարքարանը հաղթի դատական գործը, առաջին անգամ պատմության մեջ Թուրքիայի հայ համայնքին կվերադարձվի Անատոլիայում գտնվող հիմնադրամի ղեկավարությունը:
«Եթե հայ համայնքը տարբեր պատճառներով տարակուսանքների մեջ չլիներ, կարող էր դատական գործ սկսել հենց 1936-ին, քանի որ դա իրավաբանորեն իրենց է պատկանում: 1936 թվականին դատական գործ էր բացվել, և փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Սանսարյանը հիմնադրամը պաշտոնապես պատրիարքարանին է պատկանում»,-ասել է Էլբեյօղլուն:
Սանսարյան հիմնադրամը ստեղծվել է ռուսաստանահայ բարերար Մկրտիչ Սանսարյանի կողմից: Սանսարյան առևտրի կենտրոնը տարիներ շարունակ օգտագործվել է ոստիկանության կողմից, որտեղ, ինչպես նշում է Hurriyet-ը, մեծ տարածում ունեին խոշտանգումները:

Armenian Patriarchate Files Suit in Turkey for Property Return
The Armenian Patriarchate has filed a landmark suit in Ankara for the return of the historical Sansaryan School in the eastern province of Erzurum that was the site of the 1919 Erzurum Congress, an assembly by modern Turkey’s founder, Mustafa Kemal Atatürk.
“Some other foundations belong to communities, but the Sansaryan Foundation was granted to the patriarchate by philanthropist Mıgırdiç Sansaryan in the 1800s. The administration and management of the Sansaryan Foundation legally belongs to the patriarchate,” lawyer Ali Elbeyoğlu, who represents the Turkish-Armenian Patriarchate in court, told the Hürriyet Daily News yesterday.
The patriarchate also demanded the return of other properties in the Central Anatolian province of Sivas formerly owned by the Sansaryan Foundation in the lawsuit it filed Mar. 14.
“We are not going to content ourselves with the mere return of historical buildings. We are also going to demand compensation from the Foundations General Directorate for all material losses incurred by the patriarchate since 1936,” Elbeyoğlu said.
Upon the government’s request, Turkey’s minority groups in 1936 gave the government declarations detailing their real property. Over the years, however, many of these properties did not remain registered under the minority foundations’ names, and some were even sold to third parties.
Turkey’s Foundations General Directorate expropriated the Sansaryan Foundation citing the 1936 Declaration, according to Elbeyoğlu.
The Turkish-Armenian Patriarchate also filed another suit against the Foundations Directorate General in recent months demanding that the Sansaryan Shopping Center in Istanbul’s Eminönü district be returned to the patriarchate. However, the head of Turkey’s Foundations Directorate General has said it will not be returned despite a ruling by an Istanbul court to impose an interim injunction over the building.
“This runs counter to all international legal as well as the Treaty of Lausanne. The Patriarchate is still in possession of the title deed,” Elbeyoğlu said.
The Armenian community currently owns three small foundations across the whole of Anatolia. If the patriarchate wins its lawsuit, it will mark the first time that Turkey’s Armenian community has regained control of a foundation in Anatolia.
The Foundations Directorate General still classifies Sansaryan as a property left without a manager and whose ownership consequently passed onto the Foundation Directorate General, but for that definition to hold up in court, it would require there to be no citizens of Armenian descent in Turkey, according to Elbeyoğlu.
The Sansaryan Foundation was established by Mıgırdiç Sansaryan, a Russian-Armenian philanthropist. The police used the Sansaryan Shopping Center in Istanbul for a long period during which torture was widespread.