Հասունացել է «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» միավորվելու ժամանակը. Քոքոբելյան
2008 թիվն անցավ, և այժմ Հայաստանն այլ իրականության մեջ է ապրում, իսկ շատ ուժեր մնացել են անցյալում, այդ թվում` ՀՀՇ շատ անդամներ: Այս մասին այսօր «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության համագումարի ժամանակ հայտարարել է գրող, հրապարակախոս Մարինե Պետրոսյանը:
«Դաժան բան ա պարտվելը: Բայց եթե չես խոստովանում պարտությունդ, չես կարողանա շարժվել առաջ: Ուրախ եմ, որ այս դահլիճում մարդիկ են, որվքեր քաջություն ունեցան ընդունելու, որ պարտվել են, ու շարժվեցին առաջ: Ուրախ եմ, որ ՀՀՇ-ի շատ անդամներ առաջ շարժվեցին և ստեղծեցին «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը»,- ասել է Մարինե Պետրոսյանը:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ հայաստանյան հասարակության մի հատվածը սխալ է ընկալում ազատականությունը, իսկ ազգայինը ասոցացվում է սյունյաց արծվների հետ:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի նախկին անդամ Կարապետ Ռուբինյանը ևս ողջունել է ՀՀՇ նախկին անդամների կողմից «Ազատ դեմոկրատների» ստեղծումը:
«Ի տարբերություն ՀՀՇ-ի, որ ձևավորվեց բավական խայտաբղետ մասսայի վրա «Դեմոկրատները» ձևավորվեցին փորձառու մարդկանց կողմից, ուստի` ավելի մեծ է պատասխանատվությունը: Ուզում եմ, որ ձեր կուսակցությունը դասեր տա կուռքերի գերի դարձած մարդկանց, ցրեք կեղծիքի նողկալի մթնոլորտը»,- ասել է Կարապետ Ռուբինյանը:
Համագումարին մասնակցել է նաև ՀԱԿ անդամ «Պահպանողական կուսակցությունը»: Կուսակցության նախագահ Միքայել Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ի դեմս Ազատ Դեմոկրատների տեսնում է ապագաղութացման պայքարում իրենց դաշնակից:
«Վերջապես բացենք ԿԳԲ-ի արխիվները: Մեր առաջին քայլը ռուսական գաղութացումից ազատումն է: Մեր քաղաքական վերնախավի անկատարությունը ԱՊՀ կոչված անախրոնիզմն է: Մեր երկրի անվտանգության երաշխիքը ՆԱՏՕ-ն պետք է լինի»,- ասել է Պահպանողական կուսակցության նախագահը:
«Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը նշել է, որ իրենց ծրագրի առանցքն են կազմում հետևյալ կետերը. ԼՂՀ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, ԼՂՀ մասնակցությունը Մինսկի խմբի բանակցություններին, Հայասնատի նորմալ հարաբերությունների ստեղծումը բոլոր հարևանների հետ, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները:
Նրա խոսքով` վաղուց հասունացել է «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» միավորման ժամանակը: «Մենք գտնում ենք, որ «Ժառանգությունն» այն ուժն է, որը կարող է հանգեցնել լուրջ փոփոխութունների»,- ասել է Քոքոբելյանը, սակայն պաշտոնական հայտարարություն միավորման մասին դեռ չի հնչեցրել:

Heritage Party and Free Democrats Alliance 'Has Long Been Ripe': Party Leader
The year 2008 passed and now Armenia is experiencing a different reality, but many political forces — including many Pan-Armenian National Movement (HHSh) members — have remained in the past, writer, publicist Marine Petrosyan said at the Free Democrats' congress today.
"Losing is a harsh thing. But if you don't confess your loss, you can't move forward. I'm happy that in this room are people who had the courage to accept that they lost and moved forward. I'm happy that many HHSh members moved forward and created the Free Democrats party," she said.
In the opinion of the former Armenian National Congress (HAK) member, a part of Armenian society perceives freedom incorrectly, while "nationalism" is associated with the Hayots Artsivner ("Armenian Eagles").
Another former HAK member, Karapet Rubinyan, also welcomed former HHSh members' move to establish Free Democrats.
"Unlike HHSh, which was established by quite a motley group, the Democrats was founded by experienced people; therefore, the responsibility is greater. I want your party to give lessons on people who have become prisoners of idols — disperse the atmosphere of repulsive lies," he said.
Also participating in the congress was the Conservative Party, a HAK member party. Party leader Mikael Hayrapetyan said that he sees the Free Democrats' struggle for decolonization.
"Let's finally open the KGB archives. Our first step is being released from Russian colonialism... That which is called the CIS is an anachronism. The guarantee of our country's security has to be NATO," he said.
Free Democrats party leader Khachatur Kokobelyan said the axis of their plans is comprised of the following: the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Karabakh's participation in the Minsk Group negotiations, Armenia establishing normal realizations with all its neighbors and EU-Armenia relations.
According to him, the time for the Heritage Party and the Free Democrats to unite has long been ripe. "We find that the Heritage Party is that force which can lead to serious changes, " he said, without, however, making an official statement as to whether the two parties would join an alliance or not.