Ցեղասպանության մասին «Ժառանգության» առաջարկած նախագիծը չընդունվեց
Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների և այլ ազգերի ցեղասպանության դատապարտման մասին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած նախագիծն այսօր ԱԺ-ում չընդունվեց, սակայն մինչ որոշման ընդունումը հարցի վերաբերյալ բուռն քննարկում ծավալվեց:
«Ժառանգության» պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանն իր զարմանքն է արտահայտել, թե ինչպես կարող է մի երկիր, որը ցեղասպանություն է վերապրել և ցեղասպանության ընդունում է հայցում աշխարհից, այլ ազգերի նկատմամբ կատարված ցեղասպանություններին դեմ քվեարկի:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն էլ կարծիք է հայտնել, որ աշխարհի հզոր պետություններն առաջին հերթին ազգային պետական շահն են հաշվի առնում: Ի պատասխան` «Ժառանգության» մեկ այլ պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանն ասել է, որ աշխարհի հզոր պետությունները ցեղասպանության չեն ենթարկվել և որ Նիկոյանի պատասխանն արդարացված չէ:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ, նախ` նշելով, որ իրենք «ոչ թե հայցում են ցեղասպանության ընդունում, այլ պահանջում են», գործընկերներին  առաջարկել է նախագծի ընդունումը հետաձգել, հետո էլ հավելել է, որ իրենք այս նախագծի քվեարկությանն ուղղակի չեն մասնակցելու:
«Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը` ի պատասխան Սահակյանի հայտարարության, հայտարարել է, որ եթե անգամ իրենք չմասնակցեն քվեարկությանը, իր մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ այս ԱԺ-ում «ՀՀԿ-ի վրա թուրքական  կառավարության ներգործությունն է ազդել և այսօր թուրքական կառավարության  ներգործության ներքո ՀՀ ԱԺ-ն չի ցանկանում այս նախագծի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը հայտնել»:
«Միանշանակ է, որ դիրքորոշումը պետք է լինի դրական: Շատ ցավալի է, որ այսօր այս ԱԺ-ում շարունակվում է  Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ Թուրքիայի հանրապետության քաղաքականությունը, որի հետևանքով այս խորհրդարանում են գտնվում հայ-թուրքական խայտառակ արձանագրությունները և դեռ ավելին` այս օրինագծի վերաբերյալ, որը դատապարտում է Օսմանյան կայսրութունում տեղի ունեցած այլ ազգերի`  հույների, ասորիների, եզդիների  ցեղասպանության  դատապարտման վերաբերյալ: Այս օրինագծին դուք  հանձաժողովի նիստում դեմ քվեարկեցիք, իսկ այսօր էլ փորձում եք տապալել»,- ասել է Փոստանջյանը:
ԱԺ փոխխոսնակ  Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ իր գործընկերների ելույթներն ավելի շատ ձև են հիշեցնում, այլ ոչ  բովանդակություն: Այնուհետև  պատմական անդրադարձ է կատարել.
«Օսմանյան կայսրությունում 15-20 թվականներին տեղի է ունեցել քրիստոնյա ազգաբնակչության ցեղասպանություն: Եվ այդ ցեղասպանությունը ամբողջ աշխարհը ընդունում է որպես  մեկ ամբողջություն, այսինքն` Հայոց ցեղասպանություն: Ավելին` ՀՀ-ն Սահմանադրական նորմով, իր անկախության հռչակագրով  և Սահմանադրության մեջ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Անցյալ տարի ՀՀԿ-ն` ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար  Վահան Հովհաննիսյանի և մեր կոլալիցիոն այլ գործընկերների ջանքերով, հանդիպեց համապատասխան համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Դրան հաջորդեց ԱԺ նախագահի պաշտոնական  ուղերձը աշխարհի բոլոր պառլամենտներին, որպեսզի միջազգայնորեն ճանաչվի քրիստոյան ժողովուրդների  ցեղասպանությունը: Մենք այս հարցում պահանջատեր ենք, ես չեմ հասկանում` ինչ օրենք եք մտցնում, ինչ եք անում, ում համար ենք անում: Չի կարելի Հայոց ցեղասպանությունn անջատել այլ ժողովուրդների  ցեղասպանությունից: Եվ  թող որևէ մեկի սիրտը ստեղ ինձնից շատ չցավի»,- ասել է Շարմազանովը, ով, նշենք, ծագումով հույն է:

Парламент Армении и «турецкое влияние». Закон о Геноциде отклонен
Национальное собрание Армении в понедельник, 19 марта, отклонило законодательную инициативу депутатов партии «Наследие», предполагающую осуждение геноцида понтийских греков, ассирийцев и других наций в Османской империи. «За» проголосовали 17 депутатов, коалиционные фракции воздержались от голосования.
Армен Мартиросян из «Наследия» заявил, что, как пережившая геноцид нация, армяне морально обязаны уважать память жертв других геноцидов. Он предложил коллегам проголосовать за законопроект и выступить с собственными поправками, а затем и организовать общественные слушания.
Глава фракции правящей Республиканской партии Галуст Саакян заявил, что политической необходимости в принятии законопроекта не существует. Он предложил сначала обсудить данный вопрос с проживающими в Армении нацменьшинствами. Члены РПА назвали инициативу бессмысленной, отметив, что Армения рассматривает геноцид народов в Османской империи в качестве единого целого и осуждает их вместе с Геноцидом армян.
Другой представитель «Наследия» Заруи Постанджян в связи с этим заявила, что, видимо, на парламентариев правящей партии повлияло турецкое руководство, и сегодня под этим воздействием РПА препятствует принятию документа. «В повестке парламента остаются армяно-турецкие протоколы, а законопроект об осуждении геноцидов народов в Османской империи отвергается. Такое поведение не подобает армянскому народу».
Вице-спикер парламента, республиканец Эдуард Шармазанов заявил, что выступление его коллег «напоминает формальность, лишенную содержания». «В 15-20-е годы в Османской империи имел место геноцид христианских народов, и весь мир принимает это как единое целое – Геноцид армян. Более того, Ресбуплика Армения нормой Конституции, Декларацией независимости и конституционно приняла Геноцид армян.
В прошлом году РПА и руководитель «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян вместе с нашими коалиционными коллегами встречались с представителями национальных общин. После председатель парламента направил послание всем парламентам мира, призвав международно признать геноцид христианских народов. Мы в этом вопросе являемся стороной, которая требует, и я не понимаю, что за закон вы тут вносите, чем вы занимаетесь и для кого. Нельзя Геноцид армян отделять от геноцида других народов. И пусть никто не думает, что у кого-то здесь сердце болит больше, чем у меня», - заявил Шармазанов, у которого греческие корни.
МИД Армении в своем заключении посчитал принятие указанного законодательного пакета преждевременным, поскольку «международное признание Геноцида армян должно будет содействовать признанию совершенных по отношению к другим нациям преступлений в Османской империи». В проекте законодательной инициативы депутаты «Наследия» предлагают: «Осуждая геноцид понтийских греков, ассирийцев и других наций в Османской империи как тяжелейшее преступление против человечности, объявить 19 мая в качестве дня памяти жертв геноцида понтийских греков и ассирийцев в Османской империи».
В качестве обоснования законопроекта фракция «Наследие» отмечает, что в годы Первой мировой войны и после нее (1912-1923 гг.) массовая депортация, погромы и лишение собственности (конфискация имущества) греков в Османской империи являлись составляющей геноцидальной политики Османской империи, которая была направлена против армян, ассирийцев и других коренных народов. «Согласно официальным данным, до Первой мировой войны, в Османской империи жили порядка 2,7 млн греков. Исследование архивов и источников доказывает, что в промежутке 1912-1923 гг. в результате депортации, погромов, принудительных работ и голода погибли более 700 тыс. греков», - отмечено в тексте обоснования.